10
bir orta sınıf mücadelesi; kariyer!
sistemin sürekliliği için, hayatın kendisi gibi dayatılsa da, kariyer, bir orta sınıf mücadelesidir. her sabah yan masada çalışmaya başlayan iş arkadaşlarımız ile aşağı yukarı aynı mahallenin çocuklarıyızdır. benzer kaygılarla büyümüş, benzer mücadelenin içinde kendimizi bulmuşuzdur.
her nasıl ilkokulda, sıra arkadaşlarımız ile aynı sınıfta yer almamızın tek nedeni, aynı yıl doğmuş olmamız ise, şimdilerde benzer masaları paylaştığımız iş arkadaşlarımız ile bir arada çalışıyor olmamızın en önemli nedeni, hayat mücadelesine benzer sınıfta (orta sınıf) başlamış olmamızdır.

her ne kadar, kendi sınıfını (işçi) reddeden beyaz yakalı, okuduğu ‘karlı büyüme stratejileri’ adlı makalede, personel maliyetlerinin nasıl kısılabileceğini anlatan paragrafın altını hırsla çizse de, kariyerin bir orta sınıf mücadelesi olduğu gerçeğini değiştiremez.

kariyer mücadelesi, orta sınıfa özgü bir kapalılıkla, örtük biçimde, herkes mutluymuşcasına yaşanır. bu mücadelede kavrulan birey, herkesin benzer bir kariyer sürecinden geçtiğini düşünerek, hayatın ona getirdiği bu zorlukları doğal sanabilir. bu geçici içsel rahatlamalar gerçekte bir yanılsamadır. çünkü varlık içinde büyüyen çocukların, öyleymiş gibi gözükse de, esasen kariyer diye bir mevhumu yoktur. onlar, hiçbir zaman yan masada çalışıyor olmayacaklardır.

büyüyen küçük kapitalist, işleri devralır ve kariyer mücadelesi veren çalışanları, tatlı bir memnuniyetle izlemeyi babalarından öğrenir. becerikli olanlar, kişisel kazanım peşinde koşan beyaz yakalı işçilerini, ufak dokunuşlarla oyunda tutar; bir üst pozisyonun varlığı çarkın dönmesi için yeterlidir.

mesela, bir şirketin, hırs küpü, sınıfına özgü kariyer mücadelesi içinde yer alan bir çalışanını düşünelim. bulduğu her fırsatta, liderlik, motivasyon, insandan nasıl marka olur (çağımızın, insan zekasını hiçe sayan en saçma önermelerinden!) v.s paylaşımlarda bulunma eğilimi yüksektir. kariyer konularını dile dolamıştır; dergilerini okur, liderlik tavsiyeleri alır. oysa sermaye sahibi birinin ilgi alanında bu konular gerçek anlamda hiçbir zaman yer almaz. örneğin ünlü iş insanlarının sosyal medya hesabına birara bakın. onlar hayatı keşfetmekle, fotoğraf çekmekle, sergi açmakla kısacası dünyanın güzelliklerini yaşamakla meşguldür. ortalıkta hiç gözükmeyen, oralı bile olmayan binlerce iş sahibi, zengin insan vardır. kariyer yönetimi v.s konularına hafif gülerek yaklaştıklarını hissedebilirsiniz.

onlar kadar zengin olmanın hayali ile yanıp tutuşan, rekabet sever çalışanlar ise, türlü oyunlarla kariyerinde yol olmaya çalışır. en fazla yapabildiği, kişisel gelişimcilerin beylik yüzeysel cümlelerini, birlikte çalıştıkları ekiplerine, motive kalabilmeleri için paylaşmaktır.

kariyer, mütevazi ailelerde büyüyüp, ayakları üstünde durması gereken insanların, fırsat odaklı yaşamak zorunda oldukları fonksiyonel sürecini işaret eder. hayatın kendisi değil, sadece bir sürecidir.

iş hayatında sağlıklı düşüncelerle ilerleyen birey, fonksiyonel sürecini tamamladığında (ayakta kalma, bir iş bulma, para kazanma, birikim yapma) ofisinde excel raporlarının içinde kaybolmuşken, yavaş yavaş ‘gerçekte beni mutlu eden şeyler nedir? gibi derinlikli sorular sormaya başlar. onu sevgiye götürecek uğraşılar ile hayatını zenginleştirir.

hayatın güzelliklerini ıskalamamak adına, bizi rekabete, bir adım öndeki masada yer kapmaya ittirip duran, böylece mutlu olacağımızı inandırarak, aynı hırsla oyunda tutan bu sistem üzerine düşünelim; en azından iş hayatı ile hayatın kendisini yaşamak arasında bir denge kuralım.

kariyer meselesinin orta sınıfa özgü olduğunu düşünerek derin bir nefes alalım. birlikte çalıştığımız, benzer zorluklarla büyüdüğümüz iş arkadaşlarımıza çok daha iyi davranalım.

ne diyor cemal süreya; ‘hayat kısa, kuşlar uçuyor.’

(pi: #bildiğimi bil)
 • 1
  oxygen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  "kariyer planlaması yapalım mı tatlı kıs" cümlelerini etrafımızda sık sık duyarız da. kapitalizmin kariyer dayatması hll spr dvm.s.s

  edit: seni takdir ediyorum tüccar bey kardeşim
  0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  saol,doktor civanım :)
 • 1
  huseyinargun 1 yıl önce
  👍
 • 4
  filozofunsakali 1 yıl önce
  ekstra bir yeteneğin yoksa kariyer merdiveninde geri geri amuda kalkarak yükselme gerekliliği var diye düşünüyorum. ha bu olay iş bulmadan sonra gerçekleşiyor ve bu gerçekten zor diğerlerinden farklı olduğunu kanıtlamalısın çünkü.ayrıca beyaz yaka olmak bir hayli zor ve sıkıcı. beyaz yaka dediysem patronlar değil ya da müdür veya seo'lardan biri değil. çalışanlar. google'da çalışmıyorsan sıkıcı be arkadaş. o yüzden bireyin kendisini tanıması çok önemli,bir kere hata yaptığın zaman iş hayatında;yazın terden yapışan don gibi yapışıyor insana. tabi patron kademesindekiler rahat iş yaptıkları mı var :d

  ne diyor orhan veli " beni bu güzel havalar mahvetti,
  böyle havada istifa ettim
  evkaftaki memuriyetimden.
  tütüne böyle havada alıştım,
  böyle havada aşık oldum;
  eve ekmekle tuz götürmeyi
  böyle havalarda unuttum;
  şiir yazma hastalığım
  hep böyle havalarda nüksetti;
  beni bu güzel havalar mahvetti.

  velhasılıkelam sizinde o güzel havaları yakalamanız gerekiyor. o havaları da isteğinizi yaparak bulursunuz anca.
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yani birde şu açısı var bende babadan kalma dükkan yok ne yapmak zorundayım kariyerde yüksek olmalıyımki benim çocuğum benim yaşadığım sıkıntıları yaşamasın . şuan ben kariyer mücadelesi verip ileri atılmaz isem gelecek nesil ben nerde bıraktıysam ordan başlayacak
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  bazen diyorum ki ailesiyle dünyayı gezenler var ya gittiği yerde iş bulup biraz çalışıyo sonra başka yerde çalışıyo,ha onlardan olmak lazım.çocuklara da onu aşılayıp paranın deeğil hayatın kıymetini anlatmak lazım.ama kolay bişey olmadığından insan bi adım geri atıyo sonra.o zaman da senin dediğin durum oluyo.çocuklarıma iyi şartlar sunmalıyım bu yüzden de kariyer şart.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  şimdi gezdin diyelim yaşlilikta ne yapacaksın . amerikada bu kültür yaygın olduğu için yaşlilar sokaklarda dolu . e şimdi babamada ver para avrupayi gezcem diyemiyoruz tek yol iyi meslek . babam bunu yapamamış ben yapmak zorundayım
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  huzur evinde falan yatarız heralde bilmem ama hayatın süper ekşın geçer.bilmiyorum aga ya çok çelişkideyim sıkıntı bi durum.zaten olacak senin dediğin de gönülden geçeni diyorum.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  aynen hayal çok ama hikayenin sonu belli gibi
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  malesef
 • 0
  serhatcakmak 1 yıl önce
  baba mesleğini mi almayalım tam olarak anlamadım açıkçası, orta okulda hayallere başlıyor insanlar evet ve herkes gerçekten güzel hayat yaşamak istiyor fakat kimse hayatını yaşayamıyor. sizi her gün kaldıran nedir ? düşündünüz burayı biliyorum hırstır, köleliktir. sınıfı geçmek için, para kazanmak için, borçlarınızı kapatmak için mücadele ediyorsunuz, ediyorum, ediyoruz. bu köleliktir, başka bir şey değil. babanın iş yerini alabilirsin yanlış anlamayın benim babamda iş adamıdır fakat ben asla hayatım boyunca babam güvenmedim, güvenmiyorum da. para kazanmak istediğim zaman gider yanında çalışırım o şekilde kazanırım, bu hayattan gayet memnunum. herkes eşitlik istiyor ve bunu savunuyor iyi de okuyan ve okumayan adamı aynı yere koyarken utanmayacaklar mı ? o adam demiyecek mi ben bu kadar sene neden okudum o kadar yatırım yaptım kendime diye ?

  daha neler neler var açıkçası, ama aklımda olanları anlatmaya devam edeceğim eğer tartışmak isteyen olursa her türlü yoruma açığım. ek olarak büyük iş adamları oralara gelmek için çok büyük yatırımlar yapıyorlar, hayatlarını okuyarak geçiriyorlar tabiki okumayan iş adamlarıda var ama onlarda akıllarını kullanıyorlar, sadece okumak ile de olmuyor bu işler kusura bakmasın kimse. o milyader, trilyoner dediğiniz kişiler siz akşam evinizdeyken hesap kitap işlerini yapıyorlar sırf şirketi kötü duruma gitmesin diye, sadece şirketi değil orada tüm çalışanları için de sıkıntıdır bu. milyarlarca yatırım, gerektiği zaman uyumamak, kendi hayatından kısıtlamalar yapmak gerekirse yemekten bile... emek veren, doğru çalışan, okuyan, hayal kuran ve bunların peşinden koşan herkes emin olun iyi yerlerde olur.

  okuyan herkese gidip al kardeşim sen okumuşsun al 10 milyarını diyemezsiniz kusura bakmayın, aklını kullanacaksın dil bileceksin, kendini her zaman geliştireceksin söyleyeceklerim şuanlık bu kadar. dediğim gibi tartışmak isteyen olursa bu konuyu veya özelden soru sormak isteyen yardımcı olurum, bol şans...
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bu konuda haklısı fakat birde sosyal adaletsizlik var . eğer babanın durumu iyiyse ki bu bir suç değil bence şans. şimdi bir çocuk yazın ailesine yardım için çalışacak digeri yaz tatilini londrada dil eğitimi için geçirecek . biri babasının yanında staj yapacak babasının elemanları ona her işi ogretecek diğer eleman stajerken başarıli veya başarısız kahve taşıyacak . elbette kişinin kendi iateği önemli fakat fırsatlar olanaklar herkeste eşit değil. peki bu konuştuklarımda herhangi bir suçlu varmı yok herhangi bir çözüm oda yok
  0
  serhatcakmak 1 yıl önce
  bakın hiç bir başarı "şans" değildir lütfen ilk önce bunu belirtmek istiyorum, bu tür şeyler inanmak ile başlar eğer siz şansa inanıyorsanız şansım yok dersiniz fakat gerçek bir insan bir yerde yanlış yaptığını bilir bu konuda ve onun için farklı şeyler dener, her şeyi göze alır. yazınızda belirtmişsiniz birisi çalışır diğeri dil eğitimi alır, buda insan ile ilgili bir durumdur efendim bu da insan ile ilgilidir, eğer o baba gerçekten oğlunu düşünseydi zaten okurdu hani diyorlar ya bana mı okuyorsun kendine diye hayır gelecek nesiline okuyorsun emin ol bundan. bakın tekrar söylüyorum ben her şeyin değerini gerçekten çok iyi biliyorum belli olmaz allah korusun belki 5 dakika sonra bile babamın durumunun nereye gideceği belli olmayabilir, ama işte burada ne deriz ? şans deriz çünkü bize bu öğretildi küçükken algıdır bu büyük bir problem baktığınız zaman.

  anladığım kadarı ile sizin belirttiğiniz şu ; o çocuk diğer babanın çocuğu olsa çalışırdı diye bir şey belirtmek istiyorsunuz sanırım bu konu üstünde gerçekten tartışılır... ama şunu söyliyeyim eğer dünya bu şekilde olmasaydı işte bunları konuşmaz, değerini anlamazdık... ben her yaz babamın yanında çalışırım fakat gerçekten çalışırım öyle yukarıda gidip oturmak gibi şeyler yok bizim kuralımızda afedersiniz tuvaletide temizlerim, iş yerinide temizlerim, makinalarıda temizlerim herkese çayda demler döker götürürüm, deli gibi yüklerde taşırım. hayat bu şekildedir kural ve kanunları budur düşünsenize herkes mutlu ve güzel yaşıyor ? peki kötü güne geldiğinizde ne yapacaksınız ? çaresiz kalacaksın, fazlası ile döküleceksin bu hayat hikayelerinden ders alıp adım atmak gerek diye düşünüyorum.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  hayatımla alakali bir problemim yok fakat bazı anlarda babamda daha çok para olsun isterdim açıkçası örn şuan ylys diye bir sınav var yurtdışı için bu sınavı kazanırsam yurtdışına gider eğitimimi alırım sinavı geçemezsem öyle bir şansım yok şuan sınif arkadaşlarim yurtdısında baba parasıyla okuyorlar . bu sözlerim bir yakarış değil sınavı geçeceğime eminim olmazsada umrumda değil fakat hayat bazı kişiler için biraz daha kolay bunu kabuk etmek lazım


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  261 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...