17

yeni ● sjense ile canlı - aydakigunes

(pi: @aydakigunes)


herkese merhaba. bilirsiniz böyle enteresan şeyleri bulmayı, yapmayı, hayata geçirmeyi severim. aklıma bir yazı seri ve dikkat çekeceğini düşündüğüm, öğretirken farkındalık yaratacak, aynı zamanda standart yazı formatlarının dışında özgün bir içerik tasarladım. ve bu ilk denemesi olacak, olay şöyle gelişiyor;

tam bir münazara değil. ama çok benzer. fakat ben bu kelimeyi ve bu konsepti sevmediğim için adına böyle söylemiyorum bu yüzden canlı demeyi seçtim.

● bir konumuz oluyor, konuğum ile bu konu hakkında zıt görüşler ile okuru bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. lakin, münazara gibi birbirimizin tezini çürütmekten farklı olarak, ikimizde pozitif tutumlar sergileyip, canlı ve bütün yazarların gözü önünde, ki en önemli kısmı bence burası. bilgileri paylaşıyoruz. ve aynı zamanda güzel sohbet çeviriyoruz. siz değerli okurlar ve yazarlarda tabi ki eşlik edebilir. lakin;

● ben ve konuğumun yorumda yürüyeceğinden ötürü, bizim yorumlarımıza yorum yapmamanız önemli rica olunur. zira ahenk bozulsun istemeyiz. bizim konuşacağımız kesim orası olacak çünkü.

nasıl tepki alacağını bilmiyorum bu yüzden denemek amaçlı ilk paylaşıyorum. güzel tepkiler ve istek olursa, röportaj serimde yapmış olduğum gibi konuk alıp sürdürmeyi amaçlıyorum.konu ↔ uygarlığın gelişmesinde sanat mı, bilim mi önemlidir?

ben sanatçıyım, aydakigunes bilimci.

o zaman kahvelerinizi alın, başlayalım.


 • 3
  sjense 11 gün önce
  bir uygarlığın gelişmesinde en temel faktörlerden birinin sanat olduğunu düşünüyorum. tabi ki bir çok etken vardır muhakkak ancak sanat kısmının daha bir özel ve ağır bastığını düşünüyorum. zira dikkat ediniz, sanat konusunda geri kalmış bir çok toplum, tarihten bugüne kadar gerileme ve global çağa ayak uydurmada her zaman zorluk çekmiştir.
  3
  aydakigunes 11 gün önce
  evet, sana katılıyorum. ancak bilim faktörünü unutmayalım. evet doğru, sanat gerçekten önemli. ama şöyle düşün; zamanında mısırlılar bilim konusunda bu kadar gelişmiş olmasaydı birçok şeyi bilemiyor, görememiş olacaktık.
  3
  sjense 11 gün önce
  doğru haklısın, fakat antik yunan ve roma dönemini es geçme lütfen. tarihin en ünlü felsefecileri, heykeltıraşları, ressamları hep bu dönemde çıktı. bugünlerde bile hala eserleri müzelerde sergileniyor. bir uygarlığın gelişmesi demek bir ölçüde global anlamda reklamının yapılması demektir. bundan daha güzel reklam biçimi olabilir mi sence?
  3
  aydakigunes 11 gün önce
  pekala, katılıyorum sana. o zaman ben de sana şöyle bir şey söyleyeceğim: bilim dediğimiz kavram 21. yy.ın başlarında yeni yeni gelişmeye başladı. madem uygarlıkların gelişmesinde sanat bilimden daha önemli bir etken, 2000'li yılların başlarına dönüp ülkemize ve dünyaya bir bakalım. o zamandan bu zamana olan değişimleri ve dünyanın geldiği noktaları göz önünde bulunduralım. göz ardı edemeyeceğimiz şeyler bunlar. neredeyse zamanda yolculuk bulunacak.
  3
  sjense 11 gün önce
  evet haklısın, katılıyorum, ancak dünyamız çok yaşlı, ve tarih dediğimiz olguda yüzlerce uygarlık ve devlet yaşadı ve görüldü. bilim muhakkak ki önemli en eski dönemlerden beri vardı elbet. fakat tarih boyunca genelleme yaptığımızda ben sanat kavramından daha geride ve arka planda kaldığını düşünüyorum. günümüzden örnek vermek istiyorum şuan. mesela atinadan bir örnek vermek istiyorum günümüz ile alakalı. atina mesela.

  yunanistan’daki kriz ülkede şu an ekonomik ve siyasal istikrarsızlığa sebep olsa da sanat ortamının bu durumdan etkilenmediği çok açık. atina da özellikle boş dükkanları sergi amaçlı kullanan 50’nin üzerinde sanat kolektifi bulunuyor ve bu sergiler uluslararası sanatçılar tarafından da ilgi görüyor. özellikle atina’nın 2017 yaptığı ve 2019 yılında dünyaca ünlü alman modern ve çağdaş sanat sergisi documenta’ya ev sahipliği yapacağı göz önünde bulundurulursa, yakın zamanda tüm gözlerin bu şehre çevrileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
  3
  aydakigunes 11 gün önce ~ 11 gün önce
  vay, kartları açık oynuyoruz. pekala o zaman ben de bir örnek vereyim sevgili sjense: dünyanın en büyük ülkesi soğuk savaş döneminde abd ile sıkı bir yarış içindeydi. eski sovyet süper gücü, bugün uzay teknolojisinde dünya lideri olmayı sürdürüyor. aynı zamanda programcılarının yanı sıra askeri sanayi de oldukça gelişti. günümüzde rusya; dünya çapında askeri alanda uçak, nakliye ve üretim ekipmanı ihraç eden küresel bir güce sahip.
  2
  sjense 11 gün önce
  hmm, sert cevap, bunu sevdim, o halde bir tane daha, al bakalım gönderiyorum; peru denilen ülke küçük bir ülke ve tarihi çok yok, bilim konusunda zayıflar ama birazdan söyleyeceğim şeyler yüzünden oldukça gelişti.

  peru’nun başkenti lima, dünya çapında pek çok sanatçıya ev sahipliği yaptı. geçtiğimiz yıllarda düzenlenen iki sanat fuarı artlima ve parc ile yabancı ziyaretçilerin dikkatini çeken lima’nın sanat çevresi ise daha çok lüks alışveriş dükkanları, plajları ve bahçeleriyle üst sınıfın yaşamayı tercih ettiği miraflores ve genellikle bohem sanatçılar tarafından ilgi gören barranco semtleri civarında şekilleniyor. ve güzel reklamı yapılıyor. ve peru ekonomisine müthiş bir katkı sağladı. bahsettiğim olay 2017 yılında gerçekleşti. ve bu tarz aktiviteler böylesine naif bir ülkeyi çok geliştirdi.
  3
  aydakigunes 11 gün önce
  aaa, laflara bak laflara. alman teknolojisinin otomobil üretimine ve einstein’ın görelilik kuramına dayandığını düşünüyorsanız, tekrar düşünmelisiniz. avrupa’nın 1 numaralı ekonomisi mühendislik, altyapı, bilimsel araştırma, ilaç ve askeri teknolojide küresel bir lider oldu. özel sektörde yaşanan gelişmelerin yanında aynı zamanda alman hükümeti araştırma yürüten üniversiteleri ve kuruluşları hibeler yoluyla desteklemekte. peki buna ne dersin?
  3
  sjense 11 gün önce
  bence takdiri yazarlara bırakalım o zaman derim :) sabaha kadar böyle konuşabiliriz çünkü. takdir ve yorum onların olsun diyorum. ve sana teşekkür ederim, benimle olduğun için bu akşam ve vakit ayırdığın için :) arkadaşlar; sevgili (pi: @aydakigunes)
  3
  aydakigunes 11 gün önce
  büyük bir zevkti benim için sevgili sjense. teşekkür ediyorum sana.
 • 5
  lazcoder 11 gün önce
  böyle entelektüel sohbetler hep olsun ya :)
  3
  sjense 11 gün önce
  teşekkürler, bencede hep olsun, olmalı :)
  2
  aydakigunes 11 gün önce
  bence boşver canlıyı manlıyı. serinin adı; sjense ile entelektüel akşamlar olsun. samimi söylüyorum.
  2
  sjense 11 gün önce ~ 11 gün önce
  hahaha ben bunu bir düşüneyim. :d birde tepki yorumları gelse rahatlayacağım :d iyi yada kötü
  2
  lazcoder 11 gün önce
  e geldi işte :)) bunu da sevmeyen ne biliyim terk etsin burayı.
  2
  sjense 11 gün önce
  şu adamın bütün profilini + lamak lazım.
  2
  lazcoder 11 gün önce
  beni şımartmayın .d.d sonra bi muhalif olurum üzülürsünüz .d.d.d
  2
  sjense 11 gün önce
  baş tacısın, saçmalama :))
  2
  lazcoder 11 gün önce
  o sizin baş tacılığınız efenim :))) bir sonrakini merak ve ilgiyle bekliyoruz :)))
  3
  sjense 11 gün önce
  hortlatma timini mi çağırsak ne yapsak? :d
  2
  aydakigunes 11 gün önce
  hahah bilemedim.
  1
  gaddarus 11 gün önce
  entelektüel sohbet olduğu için sen hiç olmayacaksın ne üzücü
  3
  sjense 11 gün önce ~ 11 gün önce
  asıl bomba 1-2 güne. puiv tarihine geçeceğim. daha doğrusu geçeceğiz. yapacağımız şey ile. inşallah allah utandırmazsa. çok bomba bir şeyler geliyor. hani şöyle bir unutulmazlar köşesinde olacak birşeyler istiyoruz. bakalım, olursa tabi :)
  1
  gaddarus 10 gün önce
  ooo merak ettim şimdi :)
  2
  lazcoder 10 gün önce
  o ne demek şimdi yav, burada görebileceğin en entelektüel kişilerden biri sayılırım 😎😎😎😎 bu konular benim ilgi alanım. beni daha tam tanımıyorsunuz 😎
  2
  gaddarus 10 gün önce
  hadi bu sefer inanalım :)
  2
  lazcoder 10 gün önce
  ahahaha şakacı gaddar us xd
 • 2
  nuktedan 11 gün önce
  güzel format geröekten. ikinizi de tebrik ediyorum. işin doğrusu, heves ettim. bende istiyorum.
  1
  sjense 11 gün önce
  ilk fırsatta yanınıza uğrayacağım. bana yarım saat ayırmanız yeterlidir. :)
  1
  nuktedan 11 gün önce
  o halde iletişimde kalmalıyız sevgili sjense. sağlıcakla :)
  1
  sjense 11 gün önce
  size yüreğiniz gibi bir gece dilerim. :)
 • 1
  adamlar 10 gün önce
  bi frekans bulup orda yapmak lazım bunu canlı dediğin böyle olur
  1
  sjense 10 gün önce
  teknolojimiz henüz o seviyede değil. ama bende çok isterim bir puiv radyosu olsun, hergün yayın yapayım falan. nasılda hoş olur..
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1885 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..