8

rusya'nın bir savaşa çekilmeye çalışılması

nedeninin suriye iç savaşında rusya-türkiye-iran masasında abd'nin yer almaması nedeniyle abd'nin rusya'yı kışkırtmaya çalışması olarak düşündüğüm olaydır.

keza yakın bir zamanda rusya'nın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. rusya özellikle eski fevri hareketlerden uzak durup bu işi saman altından yürütüyor olabilir.

ne oldu diye dönüp bakacak olursak, masada abd'nin olmayacağı belli olduğunda rusya'nın askeri bir uçağı düştü, sonra üst düzey bir bürokratı öldürüldü, sonra büyükelçisi öldürüldü, sonra da 93 kişilik askeri uçağı düştü. son olarak abd 35 rus diplomatlatı kovdu.bunların hepsi tesadüf mü? tabi ki hayır.

rusya da naptı "skerim lan alayınızı" deyip ypg'yi vurdu. ypg'yi vurması ne demek suriye'de abd demek. suriye'de öso da türkiye demek mesela. mesela el-nusra da iran demek. herkes birbirinin kuklası üzerinden birbirine mesaj verme derdinde.

çok yakın bi zamanda rus bi gazeteci mal mal sırıtıp putin'e "son zamanlardaki olaylar hakkında ne düşünüyosunuz?" diye sorduğunda aba altından "3. dünya savaşı yaklaşıyor kemerleri hazırlayın" diye ima etmiş.

sadece rusya bu savaşta başlatan taraf olmak istemiyor. ayrıca nato olan ilişkiler de ortada. hele yakın müttefiki haline gelen türkiye'nin ilişkilerinin nato ile kopması da bu yüzden. ayrıca rusya'nın nato'ya girecek olan ukrayna'ya daldığını unutmayalım.

diyecek tek şey kalıyor bize: hayırlısı
 • 0
  mewthree 1 yıl önce
  yazdığının tek cümlesini okumadım ama rusa bıçak gel oç demek isterim bir savaşta
 • 1
  karakurum 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  m.youtube.com/.../watch

  bu durum hakkındaki tek düşüncem.
  edit:spoiler kaldırıldı
  0
  huseyinargun 1 yıl önce
  spoiler a link koyma tıklanmıyor
  0
  hedap 1 yıl önce
  ulaşılamıyor diyor
 • 2
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  yazdııklarını yakın bir zamanda paylaşmayı düşünüyodum ama sen paylaşmışsın zaten.

  en son da 32 rus diplomatı abd tarafından kovuldu. farkındaysan her şey 1-2 hafta sürecinde gerçekleşti. bu kadar kısa sürede böyle olaylar bi türkiye'nin şimdi de rusya'nın başına geldi. tesadüf değil kesinlikle ayarlanmış bir şey. bana göre de mesaj. abd musul operasyonunu erteletti uzun sürecek bahanesiyle. rusya pyd ve daeş birimlerini vurdu. daha önce hiç abd-rusya arası bu kadar kızışmamıştı. bu sefer kızıştıran da iddialı gibi.

  türkiye'yi ve rusya'yı bu işten vazgeçtirmeye çalışıyolar.
 • 1
  accordionist 1 yıl önce
  yeni "gavrilo princip(sırp milliyetçisi)" kim olacak acaba
 • 0
  baba 1 yıl önce
  girmeyenin amk

 • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  274 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  mortal
  kaygusuzyazar
  sbb3
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın