kabuslar görüyor zihnim

  5
  portakal0001 2.5.2019 23:27
  kâbuslar görüyor zihnim. düşüncelerim kötücül cümlelerle sarsılıyor. geleceğe umutsuzca bakıyorum bu öyle bir umutsuzluk ki yarının geleceğinden şüphe ile bahsediyor. bu öyle bir çıkmaz sokak ki geldiği yöne bile gidilemiyor. zihnim bir savaşın içinde… ölüyor, gazi oluyor; şarapneller patlıyor, bombalar infilak ediyor… ve fakat her nasıl oluyorsa hala hayatta kalmayı becerebiliyor. bunca ölüme rağmen, bunca soykırıma rağmen gelecek nesillere son kuşak olarak kalmayı sürdürebiliyor.
  kendimden şüpheliyim. kim olduğumu bilmiyorum. kimliğimde ne yazdığının bir önemi yok. zaten kim olduğumu bilseydim bunca kelimeye gerek kalmazdı. herkes gibi, herkesi hor gördüğümden değil saygımdan, yaşamaya devam edebilirdim. hayallerim olurdu geleceğe dair, fikirlerim olurdu insanlara dair. gıybet yapardım, konuşurdum; susmazdım. öyle bir konuşurdum ki kırk yıl susan biri ancak bu kadar fazla konuşabilirdi. kâbuslar görüyorum artık. zihnim beni uyarmakta. uyan kalk, kendine gel artık yaşamaya başla demeye uğraşıyor. açlıktan ölecek vücudum fakat hülyalarımı tüketmekte zihnim. rüyalarımda yenilmezim fakat gerçekte güçten düşmüş koca bir boz ayı. kimim ben? bu soru da artık fazla olmaya başladı. her kötülüğü ona bağlamak kimliğime hakaret değil midir? ona bu kadar haksızlık yapmak diğer suçluları gözden kaybetmek anlamına gelmiyor mu? tek suçlu kimliğim mi, idam sehpasına yalnızca o mu götürülecek?
  çok fazla detay var. hayatın içerisinde çok fazla bilgi var? bilgiden ziyade yapılması gereken o kadar çok olgu var ki zihnim hiçbirini kavrayamıyor. hepsini iyi yapmaya uğraşması onun en büyük hatası. her yolu seçip de hiçbirine gitmemesi belki de hiçbir yere varamayışının sebebidir. en kötü karar kararsızlıktan iyidir demiş birileri. en kötü yol yolsuzluktan iyidir. şimdi yolumun olmayışına ne demeli? kâbuslar görüyor, fikirlerim ölüyor… hayallerim ölüyor… ben ölüyor vücudum yaşıyor… yanlış bu, hatalı eksik veyahut fazla… orijinden geçmeyen bir yamuk parçası, dünyaya uğramayan bir kuyruklu yıldız, hayat ise dünyada uzay kâbuslarım. insanların bilmekte güçlük çektikleri uzay benim evim. evimden kaçamam. orası beni ben yapan şey… kimim ben? neyim? varlığın ana hedefi nedir? her şeyi her şeyle açıklıyor oluşumun bir anlamı yok mu? bu kadar gerekirci oluşum kimin hatası? her sonuca bir sebep bulma arayışım bu yüzden. her seçim bir sonucu doğuruyor, her sonuç yeni bir seçime doğru eviriliyor. her seçim bir sonuç, her sonuç bir seçim… bu kadar paralel ve seri bağlanmış kabloların arasında kaybolmam gayet tabii.
  kabuslar var hayallerimde. hep kötüye yoruyorum. olgular her zaman kötü, kötü de kötü… iyi olsa bile kötü, onu kötü görüyorum. iyilik evrenimden sürülmüş vaziyette çok şiddetli bir ceza ile karşı karşıya kalmış. iyilik ne kötülük ne bilmiyorum. yalnızca kâbus… umudumun da olmaması doğal bir sonuç değil midir? kendime dair algılarımın hep yanlış yöne kayıyor olması bunların suçu değil midir? kendimden uzakta bir ben var edildi sanki. şimdi o varlık ele geçiriyor benliğimi aynı örümcek adam filmindeki venom gibi bütün hücrelerime sirayet ediyor ve beni ele geçiriyor. artık zihnim iyi düşünemez halde. muhakeme yeteneği sınırlandırıldı. artık hâkim yok kargaşa var ülkemde. kâbuslar görüyor oluşum normal bir hal o zaman.
  daldan dala atlıyor zihnim uzun zamandır yazmadığım için. uzun zamandır kendimle dertleşmemiştim. zihnime zihnimle hitap etmemiştim zihnimle oturup bir çay içmemiştik. şimdi tam sırası. bir sürü belirsizlik var içimde. belki de kâbuslarımın sebebi bu belirsizliklerin varlığıdır. onlar yüzünden uykularım kaçıyor onlar yüzünden nefesimin düzeni bozuluyordur. hiç mi ümit yok dersiniz? hiç mi çıkış yolu yok. insan biraz olsun ümit etmez mi? etmiyor? insan biraz olsun geleceğin iyi şeyler getirdiğine inanmasın? inanmıyor? biraz olsun düşüncelerin yerini duygular almasın? almıyor. bunca olumsuz fiilin içinde ben ne yapsın? egom kimle uğraşsın? idimle mi yoksa süper egomla mı? kâbuslar görmem gayet doğal. bir fırtınadan önceki sessizlik gibi bir dağın etrafında oluşan sesten sonraki çığ gibi normal. bu kadar normalliğin içerisinde anormal olan ben olmayayım sakın?
 • 0
  heimspekingur 5.5.2019 21:58
  kimlikler dağıtmışlar herkese. mavi, pembe... onlar olmadan hayat sürmüyor. hasta oluyorsun, hastane kimliksiz almıyor. kafa kağıdı da derler. fikirlerin her bulunduğu kafa sahip kimliğe. kim?lik? kim olduğunun ölçütü. mü? bunlardan ibaret miyiz? sen dostum, sen kafası çalışan bir insansın. insan dediğin sayılardan ibaret. öyle diyorlar yani. sen şuan sayılardan ibaret olmayışını sorguluyorsun. o sayıların ötesine geçmişken, neden sayılarım yok diye üzülüyorsun. sayılara indirgenmek arzusu sendeki kimlik arayışı. onun ötesine geçmekten korkmuş biri bu. suçluluk duyma bunun için. diğerleri sayılarla ifade edilebiliyorken, senin ifadene onların yetmeyişinden utanma. dünyadan uzaya bakanlardan olmak yerine, uzaydan bak dünyaya. herkese. insanlığa. uzaylı diyecekler sana, evet. uzaylı olmaktan korkun. o'nların ürkmesinden. arada kalmış bir astronot gibisin şu an. üstünde kıyafetlerin, atmosferin en üst katmanından bakıyorsun dünyaya. ya çıkacak, yer çekiminden kurtulup, boşluğa bırakacaksın kendini, ya da yeryüzüne geri dönüp sayılar ile ifade edilişine döneceksin tekrar. yerçekimine karşı koymak zordur. hele dünya üzerindeyken imkansız yerçekimi kuvvetini yenmek. yalnız sen epey yukarılara çıkmış, kurtulmak üzereyken o kuvvetten, korkup, imkansız diye geri dönmek isteği niye. bu kadar yol kat etmişsin. kurtul, çık git, sayılara özenme, kimlik isteme... şimdi ayak basılmamış diyarlara gidip kendin keşfetme vakti. başkasının sana yolu tarif edemeyeceği nokta bura. korkma, dene, başar, yılma. kimliklerden boşan ve kendin ol yalnız. orada olan herşeyin kaşifi olacaksın. ne mutlu ki insanların kafalarını yukarı çevirdiklerinde baktıkları yerde olacaksın.