2
fibromiyalji sendromu
fibromiyalji sendromu genellikle yorgunluk, sabah sertliği, uyku bozukluğu, kognitif bozukluklar, göğüs ağrısı ve baş ağrısının eşlik ettiği yaygın ağrı ile karakterize bir hastalıktır. avrupa’da osteoartritten sonra en çok görülen, yaşam kalitesini önemli ölçüde bozarak ekonomik olarak da zorlayan romatolojik bir hastalıktır.

fms’nin özelliği 18 tetik noktadan 11’inde hassasiyet olan, belli noktalarda fiziksel ya da biyolojik bozukluk olmayan bir hastalıktır.

tetik noktalar

fibromiyalji ile beraber, genel iyilik halinde bozulma, depresyon, anksiyete, fiziksel aktivite azlığı, isteksizlik, yorgunluk şeklinde kısır döngüye giren bir sirkülasyon ortaya çıkar.

düzenli egzersiz yapamıyorsanız bile, haftada en az 150 dakika orta şiddetli fiziksel aktivitede bulunun. fiziksel aktivite kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır.

fizyoterapistinize danışın :)
 • 1
  keyiftuccari 4 ay önce
  oksi konu ıle alakalı degıl ama affına sıgınarak soruyorum. skolyoz durumları senın ılgı alanına gırıyor mu bende sanırım hafıften varmış .gögüs röntgenine bakarken gördü dahiliyeci.
  1
  oxygen 4 ay önce
  evet bizim ilgi alanımız patron. seviyelerini derecesini falan öğrenebilirsem sana egzersiz önerebilirim. ama yaşını düşünürsek artık rijit halini almış olacağından kötüye gidiş olmaz. belki iyileştirme olabilir. en azından varsa ağrılarını falan azaltabiliriz.
  1
  keyiftuccari 4 ay önce
  eyv oksı görsel olarak göze batan bir durumum yok hatta ağrı falan şikayetimde yok.genel bir bakım için dahiliyeciye gittiğimde doktor söyledi ve beni sevk etti.tabi ben o ara pek umursamadığım için ilgilenmedim.fakat ben uygun bir zamanda bir tetkik yaptırıp derecesini ve durumunu öğreneceğim o zaman sana tekrar danışırım saolasın
  1
  oxygen 4 ay önce
  muhtemelen ciddi bir durum değildir ciddi olsaydı çocukluktan falan mutlaka dikkat çeker ona göre müdahale yapılırdı. geçmiş olsun.
 • 1
  yondaimehokagesama 4 ay önce
  tetik noktadan hatırladım.koca tıp hayatımda 1 2-3 slayt karesi yeri var
  0
  oxygen 4 ay önce
  aslında çok yaygın bir sendrom ama literatürde çok fazla yeri yok malesef ya da önemsenmiyor.
  oxygen tarafından 4 ay önce düzenlenmiştir.


 • fizyoterapi

  Fizyoterapi ve Rehabilitasyon hakkında her şey

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  oxygen


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...