19

hangisini konu alalım?

anketimiz sonlanmıştır. teşekkür ederiz.

 • 2
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  kazım karabekir paşa çok büyük adamdı. atatürk samsun'a inmeden önce doğu bölgemizi emperyalistlere karşı örgütleyen,ordusunu dağıtmayan,direniş ruhunu canlandıran kahraman bir paşadır. kurtıluş savaşımız kazım paşa gibi komutanlarla kazanılmıştır. memleketi için yaptıklarını,bırak ölümü işkenceyi bile göze alıp hem emperyalistlere hem kukla istanbul hükümetine sert tavrıyla her zaman dik durmuştur. atatürk,ulusal mücadeleyi başlatmadan bile önce. yapılan fedakarlıkları kahramanlıkların bedelin asla ödeyemeyiz. öyle bir ruh haline şuan hiçbirimizin giremeyeceğini düşünüyorum.
  insan düşününce,anınca tüyleri diken diken oluyor yemin ediyorum. söylenecek söz yok gerçekten.
  2
  sjense 6 ay önce
  atatürkün hayatındaki nadir kadim dostlarından biridir.

  ona asla ihanet etmemiştir.

  kesinlikle katılıyorum. zaten 2 seçenekten birini çıkmasını istiyorum, fakat çıkmasa bile diğerini muhakkak paylaşacağım. bende cevdet paşayı albay cevdetin çıkmasını istiyorum, çoğu insanın bilmediğini çok büyük fedakarlığı ve bir hikayesi var, onu anlatmak istediğim için ekledim. diğeride zaten senin dediğin gibi kazım paşa.
  2
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  kazım paşa,ismet paşa(siyaset dönemindeki beğenmediğim politikaları yüzünden gözümde bir adım geridedir hep),refet paşa,fahrettin paşa,ali fuat paşa, fevzi paşa, cevat paşa(çanakkale..) gibi gibi her ne kadar savaştan sonra siyasette zıt düşüp ne yapacaklarını şaşırsalar da kurtuluş savaşında yaptıkları fedakarlıkları dünyanın başka hiçbir ülkesinde hiçbir komutan yapmamıştır. bu kadar cesur,vatansever,militarist,anti emperyalist,tarihine önem veren paşaların üstüne bir de atatürk eklenince tabi rakipsiz oluyorlar. gerçekten şuan gösterdiğimiz değer o kadar minimal derecede ki. en az hergün anılması gereken insanların adlarını eminim ki bugün türkiye nüfusunun %90'ı bilmiyordur bilse de bir iki isim o da kulak aşinalığı yaptıklarını okuduklarından değil. bu büyük adamlara gereken değeri göstermeyip bilinçsiz olursak önümüzdeki olası bağımsızlık mücadelelerimizde çok zorlanacağız çok.
dün dün
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;