● bir ilkin hikayesi: yuri gagarin

  10
  sjense 8.9.2019 20:17 ~ 20:18
  kendileri uzaya giden ilk insan ve ilk kozmonottur.

  yuri alekseyeviç gagarin (9 mart 1934 - 27 mart 1968) sovyetler birliği pilotu ve kozmonutudur. yuri gagarin 12 nisan 1961'de vostok uzay aracıyla uzaya çıkarak dünya yörüngesinde turunu tamamladı. böylece uzaya çıkan ilk insan olmayı başarmış oldu ve bu başarısıyla birlikte uzay çağını başlattı.  gagarin, uluslararası bir ün kazandı ve ülkenin en büyük onuru olan sovyetler birliği kahramanlığı dahil pek çok madalya ve unvan ödülüne layık görüldü. vostok 1, gagarin'in tek uzay yolculuğuydu ancak soyuz 1 görevinde yedek mürettebat olarak (ölümcül bir kazayla sona erdi) görev yaptı. gagarin, daha sonra moskova dışında bulunan kozmonot eğitim merkezi'nin antrenör yardımcısı oldu. gagarin, pilotluk yaptığı mig-15 eğitim jetinin çöküşüyle 1968'de öldü. onuruna yuri gagarin madalyası verildi.


  bu fotoğrafta hem uzaya çıkacak olmanın vermiş olduğu gurur, hemde bir daha sevdiklerini görememenin vermiş olduğu hüzün ve milyonlarca soru işareti var.  https://i.hizliresim.com/lQp2Yk.png
  uzay programı seçimi ve eğitimi


  1960'ta, yoğun araştırma ve eleme sürecinden geçtikten sonra yuri gagarin, 19 pilotla sovyet uzay programı için seçildi. gagarin, vostok programının ilk kozmonotlarının seçileceği soçi altı adlı seçkin bir eğitim grubu için seçildi. gagarin ve diğer muhtemel adaylar, fiziksel ve psikolojik dayanıklılığı test etmek için tasarlanmış deneylere tabi tutuldu; yaklaşmakta olan uçuş için de eğitim gördü. seçilen yirmi kişiden ilk fırlatma için nihai olarak seçilenler eğitim oturumları sırasındaki performansları ve fiziksel özellikleri nedeniyle gagarin ve gherman titov idi - küçük vostok kokpitinde alan sınırlıydı ve her iki adam da oldukça kısa idi. gagarin 1.57 metre boyunda idi.

  gagarin de akranları tarafından tercih edilen bir adaydı. 20 adaydan, uçuşta ilk hangi adayı görmek istedikleri ile isimsiz olarak oy vermeleri istendiğinde, üç kişi dışında herkes gagarin'i seçti. bu adaylardan biri olan yevgeny khrunov, gagarin'in çok odaklı olduğuna ve kendisinin ve başkalarının gerektiğinde yardımına ihtiyaç duyduğuna inandı. gagarin, yaşamı boyunca fiziksel olarak uygun bir halde kaldı ve keskin bir sporcuydu. kozmonot valery bykovsky şunu yazdı:

  hava kuvvetleri'ndeki hizmet bizi fiziksel ve ahlaki açıdan güçlü yaptı. hava kuvvetlerinde görev yaparken biz kozmonotlar spor ve fiziksel eğitimi ciddiye aldık. yuri gagarin'in buz hokeyi düşkünlüğünü biliyorum. kaleci olarak oynamaktan hoşlandı... sporun kozmonotların hayatında bir demirbaş haline geldiğini söylerken yanıldığımı sanmıyorum.


  vostok 1


  12 nisan 1961'de, gagarin'in gemisi vostok 3ka-3 (vostok 1) uzay aracı, baikonur cosmodrome'dan fırlatıldı. böylece gagarin hem dünya yörüngesinde gezen, hem de uzaya çıkan ilk insan oldu.
 • 1
  domocono 9.9.2019 00:30
  yine senden bir şey öğrendik. reis baya kısaymış ama kısa olması hayatını değiştirmiş resmen.
  0
  sjense 9.9.2019 00:40
  teşekkürler güzel yorumun için dostum. önemli bir şahsiyettir..
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;