12

ty - jonestown katliamı

bugün tarih bölümüne özel bir içerik yazacağım. çoğunuzun muhtemelen bildiği fakat detay bilmediği bu konuyu, bir de benden okuyun.

1955 yılında jim jones isimli bir adam adına halkın tapınağı dediği bir tarikat kuruyor. tarikatın ana prensipleri ise ırkçılığa karşı olması ve hristiyanlığı tam manası ile yaşamak. özellikle o dönemde amerika'da yaygın olan ırkçılık sebebiyle birçok kişinin tepkisini çekse de, ezilen tabakanın büyük sevgisini kazanıyor. jim'in istediği de zaten ezilmiş halkları kendi etrafında toplayabilmek.

tarikat sürekli olarak halktan yardım topluyor ve bir süre sonra jim jones tarafından verilen vaazlar o kadar kalabalık oluyor ki hem kiliselere sığamıyor hem de medyadan kaçamaz hale geliyorlar. jones bu vaazlarında siyasileri eleştiriyor ve sosyalizmin yönetimde olması gereken görüş olduğunu savunuyor.

ırkçılığa karşı olması, özellikle siyahi halkların onun etrafında toplanmasını sağlıyor. jones yaptığı sahte mucizeler ile de tarikat üyelerinin bir süre sonra ona taparcasına bağlanmasını sağlıyor. öyle ki bir süre sonra tarikat üyeleri neleri var neleri yok satıp tarikata bağışlıyorlar. 20 yıl kadar bu şekilde ilerleyen ve neredeyse tüm ülkede popüler hale gelen tarikat, kabına sığamıyor ve medyanın da baskısından kaçmak için gözlerden uzak bir ormanlık bölgeye kasaba kuruyor. zira medya içeriden hiçbir şekilde bilgi alamadığı için bu konunun üstünde çok duruyor.

katliama da adını verecek olan bu kasabanın adı ise ''jonestown''. artık tarikat üyeleri burada yaşamaya başlıyorlar. ilkel bir hayatın tüm gerekliliklerini, iş paylaşımı ile yerine getiren üyeler bir nevi jim jones tarafından kurulan krallığın kulları oluyorlar. jones elbette düzenli olarak vaazlarına devam ediyor.

amerikan devleti, tarikat üyelerinin ailelerinin yaptığı baskılara dayanamayıp kasabaya tam 7 yıl sonra bir heyet gönderiyor. işte jonestown için de burası dönüm noktası çünkü giden heyet aslında tarikat üyelerinin jonestown'dan hiç de memnun olmadığını anlıyor.

bir grup tarikat üyesi ertesi gün gelen ekiple birlikte uçağa binip kasabadan kaçmak istediği sırada jonestown müritleri, otomatik tüfeklerle ateş açıyor ve kaçmak isteyen 4 tarikat üyesini öldürüyor. heyetten de 1 kişi ölüyor. işin sonuna geldiğini anlayan jones tam 900 üyesini bir binaya toplayarak onlara siyanürlü kokteyl ikram ediyor.

işin trajikomik yanı ise tüm üyeler içecekleri kokteylde siyanür olduğunu biliyor. jones öyle bir konuşma yapıyor ki müritleri adeta ölüme koşarcasına içecekleri içiyorlar. müritlerden sadece çok az bir kısmı itiraz etse de jones içmeyen herkesi öldüreceğini söyleyerek, 300 kadarı çocuk 900 kişinin kokteylleri içmesini sağlıyor. 1 dakika içinde herkesin öldüğünü gördükten sonra da kendi kafasına sıkarak, intihar ediyor.

bu katliam, 11 eylül 2001 saldırılarına kadar amerikanın en büyük katliamı olarak bilinmekte.

saldırıdan sadece birkaç kişi kurtulabiliyor, bu bilgilerin çoğu da onlar sayesinde açığa çıkan bilgiler.

katliam sonrası

kaynak
dün dün
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;