das leben der anderen filmi araştırması-sistem eleştirisi

  1
  kayipunicorn 22.3.2020 16:10
  florian henckel von donnersmarck tarafından yazılıp yönetilen 2007 yapımı das leben der anderen, o yılın akademi ödülleri’nde yabancı dilde en iyi film seçilmiş.filmde iç içe verilen özel hayatın gizliliği bağlamından halk üzerinde oluşan baskı ve sanatın gücü, filmden çıkarımlar yapılabilecek kadar geniş bir şekilde işlenmiş. 1984 yılında doğu berlin’deki stasi gizli teşkilatının bir oyun yazarından şüphelenip onun her anını dinlemeye almasını konu alıyor.
  günümüzün en önemli sorunlarından olan özel hayatın gizliliği, güvenlik adı altında tamamıyla insanların elinden alınmış durumdadır. elbette gizliliğinizi tekrardan kazanabilirsiniz ancak etrafınıza bir bakın. sokaklar, caddeler, binalar kısacası her yer kameralar tarafından izleniyor ve ceplerimizde sürekli internete bağlı mikrofonlar taşıyoruz. bu yazıyı okumakta kullandığınız bilgisayar, telefon vb. muhtemelen basit bir ön kameraya sahip. burada belirtmek istediğim şey, hayatımızın odağı haline gelen nesneler sebebiyle kendi başımıza kaldığımızda bile muhtemelen yalnız olmadığımız gerçeği. elbette bu durumun güvenlik açısından büyük faydaları dokunuyor ancak yanlış bir şey yapmıyorsak neden izlenmeyi kabul ediyoruz? eğer bu cümleyi kurup güvenli durumdan kaçmaya çalışırsanız sizi çok önemli bir soru beklemekte: ‘’saklayacak bir şeyin yoksa neden korkuyorsun?’’ bu soruya cevap vermeden önce gizlilik kelimesinin anlamına bakmamız gerekiyor.
  gizlilik, doğal bir hak olmasının yanı sıra bir kişi veya grubun kendileri hakkındaki bilgileri seçici bir şekilde verme ve kendilerini diğerlerinden ayırma yeteneğidir. teknolojinin gelişimiyle birlikte bir sorun haline gelen gizlilik problemlerinin temeli sovyet rusya’ya dayanır. soyvet rusya’nın kuruluşu ile birlikte gizlilik yavaş yavaş azaltılır ve sistem lehine elde edilen bilgiler kullanılır. düzeni koruma amacıyla devlet, gelişen teknolojiden bu amaçla sonuna kadar faydalanır. gizliliğin ihlaliyle birlikte halk üzerinde oluşan baskı da elbette unutulmamalıdır. bu gizlilik ihlali insanları birbirinden ayırır ve yönetilmesi kolay hale getirir. bu şekilde her an daha da güçlenen devlet, bu gücü sonuna kadar kullanıp istediklerini hapse attırabilecek ve insanları istedikleri gibi kontrol edecek seviyeye gelirler.

  kaynak: www.filmloverss.com/.../