günlük kitap önerisi #16

  5
  literarysizo 11.5.2018 18:55
  evet puvolar tekrardan merhabalar bugün ki kitabımız
  john stainbeck - fareler ve insanlar
  peki ne anlatıyor fareler ve insanlar?
  fareler ve insanlar romanı, kendilerine ait küçük bir ev ve arazi satın alma hayaliyle kaliforniya’nın salinas vadisi’ndeki bir çiftliğe çalışmaya giden iki arkadaşın ve çiftlikte çalışan diğer işçilerin karın tokluğuna verdikleri zorlu yaşam mücadelesini anlatır.

  salinas vadisi’ndeki çiftliğe giden iki arkadaştan ufak tefek olanı, zeki, olgun bir insandır; iri yarı olanı ise zeka özürlüdür. ufak tefek olanın adı george’tur, iri cüsseli olanın adı ise lennie’dir. lennie kocaman bir cüsseye sahiptir, ancak zekası küçük bir çocuğunki kadardır. çok güçlüdür, fakat bu gücü kontrol edecek zekaya sahip olmadığı için, bu güç tehlike yaratır, başlarına büyük belalar açar. george her ne kadar arkadaşına göz kulak olmaya çalışırsa da yine de beladan kaçamazlar.

  lennie’nin hastalıklı bir tutkusu vardır: yumuşak ve tüylü şeylere dokunmak, onları okşamak. yumuşak tüyleri olan fare, tavşan, köpek gibi hayvanları okşayıp mıncıklamaktan çok büyük keyif alır. fakat gücünü kontrol edecek zekası olmadığı için bu okşamalar, mıncıklamalar farkında olmadan sertleşir. okşadığı hayvanları farkında olmadan öldürür. onlara zarar verdiğinin farkında bile değildir. okşadığı hayvanın ölüp ölmemesi de önemli değildir. okşarken öldürdüğü bir fareyi gizli gizli cebinde taşır, okşamaya devam eder. bu hastalık, başlarına daha büyük belalar da açar. lennie, sokaktan geçen bir kızın elbisesini okşamaya kalkınca kız çığlığı basar. kasabanın tüm erkekleri peşlerine takılır. salinas vadisi’ndeki çiftlikte çalışırken de bir kadının yumuşak saçlarını okşarken, farkında olmadan okşayışları sertleşir, kadın çığlık atmaya başlayınca lennie paniğe kapılır, ne yapacağını bilemez. kadını sert bir şekilde silkeler. kadının boynu kırılır.

  romanda işlenen önemli temalardan biri “arkadaşlık”tır. george hiçbir karşılık beklemeden zeka özürlü arkadaşına göz kulak olur. ona bir anne şefkati ve sabrıyla yaklaşır. gözünü bir an bile ondan ayırmaz. her an başını belaya sokacakmışçasına tetiktedir. bir çocuk zekasına sahip koca bir adamı kollamak, kontrol altında tutmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir. george’un da kahırlandığı, sabrının taştığı anlar olur.
  evet puvolar kitap böyle
  daha fazla bilgi için
  duyuru!
  tam olarak 22 mayıs ta haziran ayının seçmelerini yapacağız ilginizi bekliyorum...
 • 0
  kubilayy 12.5.2018 09:24
  güzel tavsiye 👏🏻