şehir ve bölge planlama

  10
  cabukkiragel 21.1.2018 17:33 ~ 8.3.2018 21:23
  hakkında hiç içerik yazılmamasını garipsediğim bölümdür. içeriğinde kentsel planlama, kentsel tasarım ve akıllı kentler barındıran devasa ve eğlenceli bir disiplindir. mimarlık ve mühendislik arasında gider gelirsiniz ama kendinizi sosyolojinin ortasında bulursunuz.. eğer kentlerin tasarımına ilginiz varsa, keşke şu şöyle olsaymış keşke bu böyle olsaymış dediğiniz stratejileriniz varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.. anlatmaya yetmese de bölümü seçecek kişiler için belki kafada biraz şekillenmesini sağlayacak şu yazıyı da okumalarını tavsiye ederim.

  2012 yılında mezun olduğum şbp bölümü ile ilgili sorularınız olursa yardımcı olmak isterim. oldukça fazla sayıda yanlış bilgiler dolanan şbp ile ilgili bilgiyi kaynağından öğrenmek istiyorsanız burdayım.

  eğer şehir planlamaya veya kent kültürüne ilginiz varsa şbp türkiye isimli şehir ve bölge planlama platformunu da ziyaret etmenizi öneririm.

  (pi: şbp türkiye)
  (pi: cbs)
  (pi: coğrafi bilgi sistemleri)
  (pi: swot analizi)
  (pi: le corbusier)
  (pi: şehir planlaması nasıl yapılır)
  (pi: frank lloyd wright)
  (pi: şehir planlama)
  (pi: şehir plancısı)
 • 0
  saksak 21.1.2018 17:37
  türkiye'de ki büyük şehirlerden en iyi şehir planlamanın kayseri olduğu söylenmişti, doğru mudur? paylaşımı okuyorum, başka sorularım olacak
  0
  cabukkiragel 21.1.2018 17:47
  öncelikle şehir planlama kültürünün analitik bir disiplin olmadığını, net bir iyi veya kötü yorumu yapamadığımızı söylemek isterim. çünkü içerisinde coğrafya, sosyoloji, tarih, arkeoloji, sanat, matematik, fizik, ekonomi gibi bir çok disiplin barındırır. kayseri iline haritalardan baktığımda yer yer grid (ızgara) sistem ile planlandığını gördüm. abd'de de çok yaygındır. kentsel kimlik öğesi olarak zayıf ama gelişim ve işlevsellik açısından iyidir. kimlik dediğimde 20 km gidin hep aynıdır değişmez bundan bahsediyorum. örneğin kadıköy ile üsküdar yanyanadır. ancak aralarında sosyolojik, mimari ve yaşam gibi öğeler açısından müthiş derecede farklılıklar vardır. ama ızgara sistemde bu tarz farklılıklar yerine tek tip mimarilere rastlarsınız. tasarımın özüne inip planlama etiği içerisinde kaos mu düzen mi yoksa kaos'un içindeki düzen mi iyidir sorularına cevap vermeniz gerekiyor. bu yüzden iyidir ya da kötüdür diyemiyorum :)
  0
  saksak 21.1.2018 17:51
  tamam üstad kızma :) 90'larda kayseri içinden otobüs ile geçerdik, o zaman çevre yolunun sağında ve solunda tüm binalar aynı yükselikte ve belli bir düzende dizilmişlerdi, o zaman yanımızda bir mühendis abi(inş. müh.) vardı. en iyi şehir planlamanın kayseri olduğunu söylemişti. ordan aklımda kalmıştı.
  ama çok güzel özetlemişsin, parmak uçlarına sağlık :)
  0
  cabukkiragel 21.1.2018 17:54
  estağfurullah :) yorumunuz için de teşekkür ederim :)
 • 0
  martin 21.1.2018 17:39
  0
  cabukkiragel 21.1.2018 17:53
  mesela size şunu söyleyeyim, istanbul'un iklimi çim'e uygun değildir. iklim bunu kabul etmez. istanbul'un iklimi yonca bitkisine elverişlidir.. bugün en çok harcamaları(evet ulaşımdan da çok) peyzaj'a yapan belediyeler başka yerlerde üretilmiş hazır çimleri kente döşerler ve 2 hafta sonra çıkarıp yerine yenilerini ekerler. bu böyle bir kısır döngüdür. ayrıca çim'e basılırken bizde bir de çimlere basmayınız derler. çimlere gayet de basılır efendim. ata binmeyin demek gibi bir şey.
 • 0
  onion 21.1.2018 17:55
  belediyelere bu bölümden alınan kişilerin tamamı torpilli olduğu için bugün facia derecesinde şehir planlamaları ile karşı karşıyayız
  0
  cabukkiragel 21.1.2018 18:14
  dediğinizde kısmen haklısınız. ancak şunu unutmamak gerekir, şehir plancıları birer yönetmen, belediye başkanları ise yapımcılardır. yapımcı ne derse o olur. şehir plancısı karar alıcı değildir. moderatördür. karar alıcı olanlar politikacılardır. asıl mesele şehir plancısının çok iyi bir proje çıkarıp yönetim kadrosuna iyi pazarlamasında yatıyor(tabi başka meseleler de var da konuşmayalım). şehir plancısı torpille gelip yatıyorsa şehrin saçma sapan yapılardan oluşmasına yeşil alanların yok olmasına zemin hazırlıyordur zaten
 • 0
  montaigneideneyenyzr 21.1.2018 18:03
  abi mimarlık çok şey zaten.. biz olmasak var ya... şbp'ciler olmasa mimarlık falan hep boşa abi.. ülkeyi düzene biz sokuyoruz zaten

  az önce üni sınavından çıkmış, hatta belki de tercich döneminde puanının düşüklüğünü kabul etmişi yıllarca mimar olmak isteyip de puanı görünce kendisini şbp'ci sayan bir liseden üniye arageçiş formu olan arkadaşımızın kendini avutma çabasına şahit olduk.
  0
  cabukkiragel 21.1.2018 18:18 ~ 18:18
  bu cümleyi düşünüp, söyleyen, sizin bahsettiğiniz gibi biridir. bu cümleyi düşünüp, söylemeyen işin esprisini kapmış kişidir. asıl mesele mikro ve makro ölçek kavramıdır. mimarlar mikro ölçekte tasarım yaparken şehir plancıları makro ölçekte yapar. bahsettiğiniz söylem bir inşaat ustasının mimarlara herşeyi biz yapıyoruz abi biz olmasak siz boşa çizerdiniz demesi gibi bir şey. evet gerçek, ama söylenince iş başka boyutlara varıyor.
  0
  montaigneideneyenyzr 21.1.2018 18:25
  hocam sadece küçük bir şaka (gerçekten ibaret bir şaka) idi. her ne kadar etrafında böyle birkaç insan görsem de.. sadece şakaydı
  0
  cabukkiragel 21.1.2018 18:29
  şaka olduğunun farkındayım(gerçekleri yansıtan bir şaka olduğunun da) :)
 • 0
  cabukkiragel 21.1.2018 21:10 ~ 9.2.2018 09:33
  (pi: şbp)