3

kenger sakızı ve faydaları

çiğnemesi biraz sabır istese de alıştıkça diş çürüklerinizi geçirecek, ağrılarınızı azaltacak, mide problemlerinizi yok edecek.
kenger sakızı; dağların yüksek kayalıklarında kendiliğinden yetişen, 40-50 cm yüksekliğe sahip, tüylü, yaprakları beyazımsı, çiçeği ise mor ve kırmızımsı olan bitkiden elde edilir. kengerin gövdesi kesilmesiyle akan süt donar, bunun sonucunda sakız meydana gelir. sakızı çıkarmak için kesilen kısım bol su ile yıkanmalıdır. kengerin sakızı çıkartılırken çok dikkatli olmak gerek. anlayacağınız gibi kenger sakızı çıkartmak basit bir iş değil...

çiğnemesi zor olan dağ sakızı sağlığa bir o kadar da faydalı! bu değerli sakızın kilosu şimdilerde tam tamına 600 tl.
genel olarak doğu anadolu’da toplansa da ege, akdeniz ve iç anadolu’da yer yer görmek mümkün. yapı olarak oldukça sert olan sakızı çiğnemek bir hayli zor. hemen hemen 3 haftada yumuşayan sakıza alışınca tadından da yenmiyor :) çene kaslarını bir hayli kuvvetlendirdiği ortada.

biraz da faydalarından bahsedelim;
kanı temizleme özelliğine sahip kenger sakızı, krampların çözülmesine iyi geliyor.

diş eti rahatsızlıkları iyi geliyor. diş eti hastalıklarının yanı sıra, ağız kokusuna da kesin çözüm.

mide ağrısına ve yemek sonrası oluşan şişkinlik için kenger sakızı çiğneyin. kısa bir süre sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.

çene gevşemesi probleminde son derece etkilidir. sakız yapısal olarak serttir. uzun çiğneme sonucu çene kaslarını kuvvetlendirir.

düzenli olarak çiğnen kenger sakızı safradaki taşın düşürülmesine yardımcı olur.

aynı zamanda köklerinin kurutulup toz haline getirilmesiyle kahve olarak da tüketilebilir. doğal bir sakız olduğundan çok fazla tercih ediliyor. özellikle diş hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelir. hoş kokusu ve kendine özgü tadı ile yöre insanın vazgeçilmezleri arasındadır.

iştah açıcı özelliği vardır, hazımsızlık rahatsızlıklarında, tansiyon, yüz felci ile şeker hastalarına iyi geldiğine dair halk arasında yaygın bir inanış vardır.

yine kenger sakızı, doğal yapısı ile diş fırçası görevi görür, dişlerin temizlenmesinde etkin rol oynar. ağızdaki eklemleri çalıştırıp, diş etlerine de masaj yapar

kenger otu
www.bodytr.com/.../...r-sakizi-yesil.jpg

kenger sakızı
www.malatyatoday.com/.../...%C4%B1-2.jpg

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

6 saat önce dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik