''ego''

  8
  bossadam 23.5.2018 04:30
  latince bir kelime olup , anlamı ben, benlik, kendini bilmektir. ego insanın hem özne boyutunu tanımlayan irade, bilinç ve vicdanı hem de onun nesne boyutunu tanımlayan, dürtülerini, iç isteklerini, tutkularını, içsel enerji kaynaklarını içine alan çok boyutlu komplekstir. hem öznel hem de toplumsal yaşamında, bireyin kendini tanımlayıp, anlamlandırabileceği ve koruyabileceği içsel olarak işleyen bir referans noktasıdır. hep kötü bir şey diye düşündük bir zamanlar lakin ki öyle değil. kendini beğenmişlik yaptılar , egolu dedik. kendini zirvede gördü , egolu dedik. doğru yapmadığımızı düşündüğümden bu konudan bahsetmek istedim.
 • 2
  mukemmelinsanprofili 23.5.2018 04:56
  ego ve özgüveni karıştıranlar var birde ki o konudan çıkılmaz
  0
  bossadam 23.5.2018 12:13
  hiç girme puvo :)
 • 1
  ersals 23.5.2018 12:30
  kotu bilinmesinin nedeni kullanmayı bilmemek.
  ınsani özel öznel biricik yapan şey ego.
  ancak ozdeger ile ego arasında denge sorunu oluştuğunda kişi ya değersiz hisseder ya da olduğundan değerli üstün yüce. hepsi sorunlu duygudurum ifadesidir.
  dengeyi sağlamayı bilmemekten kaynaklı ego günah keçisi ilan edildi hep.

  kişi insani etik değerlere sahip olduğu, manevi dinamiklerini güçlü tuttuğu sürece ozbenlik ve ego dengesini korur.

  aslında olduğum ben ozbenlik, olmayı istediğim kişi ego olarak düşünülebilir basit haliyle. olmak istediği kişi ile aslında olduğu kişi arasındaki boşluk çoğalırsa bunu egoyu büyüterek kapatmaya çalışabilir kişi. ya da ozbenligi bastırarak. birinde kibir diğerinde çökmüş ruh hali oluşur.


  kısaca kendini geliştirme çabası olmayan kişi kendi ürettiği sorunu kendi çabaları ile buyurup içinde kaybolur.