23

insanlığın ihtiyacı...

kendinle başbaşa kaldığında ''lan aslında şu olsa süper olur'' ya da ''bu işler öyle olmaz, böyle olmalı'' dediğiniz konular var mı ? yani her telden fikire açığım aslında, sözlükte bir inovasyon fırtınası estirelim istiyorum. insanlığın ihtiyaçları, geleceğe dair yenilikler vs. her şeyi konuşabildiğimiz bir başlık olsun. puiv in yazarlarına sonuna kadar güveniyorum
 • 0
  bilgeayran 9 ay önce
  adalet
  0
  puablo 9 ay önce
  +1
 • 0
  travis 9 ay önce
  sağduyu
  0
  puablo 9 ay önce
  sağduyu zaten insalığın özünde yok mu ? sonuçta insanlar da hayvan familyasından bir canlı. peki neden özümüzde olan sağduyuyu kullanamıyoruz, içimizde var olan bir şeyi neden işlevsel kullanamıyoruz ?
  0
  travis 9 ay önce
  çıkarlarımıza hizmet etmediğindendir
  0
  puablo 9 ay önce
  yani aklımız içgüdülerimize ihanet mi ediyor
  0
  travis 9 ay önce
  aklımızı kullanmadığımızdan dolayı içgüdülerimize ihanet ediyoruz bence
  0
  puablo 9 ay önce
  genel insana bakın, sabah uyanıyor ilk işi yiyecek veya içecek bir şey aramak. sonra işe gidiyor, para kazanacak. o para ile beslenecek, barınacak bir yer edinecek. iş çıkışı akşam ya evine gidecek ya da bir eğlenceye gidecek. evinde ya da dışarıda beslenecek ve eğlenecek. eğlence dediğimiz şey genelde beslenme ve cinsellik üzerine. ve insanlar her an kendilerini korumak için tetikteler. çünkü şiddet her yerde.

  bu dört temel içgüdüyü aşan insanlar nerede? var mı? bir kere bu içgüdüleri aşmak için insanın aklını ve zekasını kullandığı bir yaşamı olması gerekiyor. yani insan öyle bir yaşam yaşayacak ki, yemeyi- içmeyi, evini-yatağını, güvenliği ve cinselliği unutacak. onu harekete geçiren nedenler tüm bu dürtülerden üstün olacak.
  sence aklın bu koşullar altında içgüdünün önüne geçmesi mümkün mü ?
  0
  travis 9 ay önce ~ 9 ay önce
  bunları azını zar zor temin edip birkaçından da ''mecburen'' vazgeçip sağduyulu çok insan gösterebilirim sana, ama -beslenme,barınma,cinsellik,iş güç... gibi şeyleri doruklarında yaşayıp da insanlıkla alakası olmayan çok ''insan'' da gösterebilirim

  bu iki tarafı terazinin kollarına bıraktığımızda hangi tarafın sağduyusu; kısaca insanlığa mahsus olan özellikleri daha ağır basar sence?
  söyliyeyim: tabii ki birçok şeyden mahrum kalan tarafın insani yönleri daha belirgindir, çünkü birçok şeyin eksikliği kendisi yaşamış ve buna bağlı olarak da empati yeteneği gelişmiştir.
  0
  puablo 9 ay önce
  haklısın fakat herşeyi doruklarda yaşayıp sağduyulu kalabilen örneklerde var örneğin: bill gates. temel ihtiyaçlarının dışında maddi gücü olmayan aynı zamanda verdiğin örneğe nazaran sağduyulu olmayan insanlarda tanıyorum. yani terazinin neye göre ağır basacağı tartışılır bir durum. asıl olan konuya temel ihtiyaçlar olarak bakıp saf insanı sorgulamak maddi veya manevi güçler bazında ele almak değil. insanın özünden uzaklaşıp yapaylaşmasının sebebi ne. ulaşmak istedikleri mi , daha çok daha fazla daha iyisini istemek için mi sağduyusunu bir kenara bırakıp üzerine ego ve kibir gömleğini giyerek ilerliyor.
  0
  travis 9 ay önce
  tabii! birçok insan maddi anlamda yüksek seviyelere ulaştığı halde hiçbir zaman maddiyatın insani özelliklerinin önüne geçmesine izin vermiyo.
  ama bana kalırsa -ki bence çoğu insan da bu görüşüme katılır; dünya'daki ''dengeye'' baktığımızda -birçok yönden- öyle bi denge olmadığını, birçok devletin kendi halkının çıkarlarını korumak ve yükseltmek için uzun zamanlardan beri yüz binlerce insanı acımadan katledebilen politikalar izleyebiliyo. çok bilindik bi örnek olucak: mesela amerika.
  barış vaadiyle girdiği coğrafyalardan on binlerce masumun canını almadan çıkmıyo.
  diğer dünya ülkeleri birşey ''diyo'' mu?
  +hayır
  önleyici bi şekilde bu tutuma karşı taraf oluyolar mı?
  +hayır
  neden? çünkü kendi halklarının maddi boyuttaki çıkarlarını korumak yeni doğmuş bebeklerin canlarını almayı normal bi şey olarak görmelerini sağlıyo
  hadi diyelim ''devletleri yöneten adamların yüzünden böyle şeyler oluyo''
  e halk neden buna topyekün olarak karşı koymuyo?
  çünkü halkı oluşturan bireylerin çoğu da maddi manevi çıkarlarını korumak için her türlü acımasızlığı meşru görüyo
 • 0
  plumerion 9 ay önce
  kesinlikle böyle düşündüğüm oluyor.

  insanlar öncelikle "düşünme" eylemini "doğru" bir şekilde yapabilmeli.

  ancak ne yazık ki doğru şekli bırakın çoğumuz düşünmüyor bile.
  0
  puablo 9 ay önce
  öte yandan geleceğimiz için sadece ülkemizin değil bütün insalığın yararı için konu herkesin işini en iyi şekilde yapması noktasınada dayanıyor. özellikle ülkemiz de ki genel kanı şu ( işini iyi yapanları tenzih ediyorum) ben parama bakarım, işi nasıl teslim ettiğim ya da verilen görevi nasıl yerine getirdiğim önemli değil noktasına geliyor.
  yaratıcı düşüncelerin önü ise yandaş ve gereksiz fikirler ile kapatılıyor. bknz: tübitak destekleri
 • 0
  zıdan 9 ay önce ~ 9 ay önce
  o benim olsaydı ya
  0
  puablo 9 ay önce ~ 9 ay önce
  aga be
  0
  zıdan 9 ay önce
  ofisimle onun dershanesi birleşik gerisini sen düşün
  0
  puablo 9 ay önce
  çok nadir diyecek birşey bulamam ama konu buraya gelince kitleniyorum
  0
  zıdan 9 ay önce
  alıştım konuşmaya gerek yok :d
  1
  cosametrium 9 ay önce
  "alışma yunus alışma" demişti coğrafya öğretmenim.
  alışmadım bende, gittim kendimi birilerine alıştırmayı öğrendim.
  konuyu bilmesem de, bir gün fırsatını bul havadan sudan gir tanımıyorsan :)
  kişisel özellikleri ile ilgili soru yok :) (yaş, nereli olduğu vs) sadece havadan sudan :)
  0
  zıdan 9 ay önce
  onu ilkokul'dan beridir seviyorum.
  0
  cosametrium 9 ay önce
  la manyak git konuş.
  yenilgiyi kabul edebilirim ama denememeyi asla!
  bu sözü hayat felsefen yap.
  0
  zıdan 9 ay önce
  işte ne olacağı belli değil o öğrenci
  0
  cosametrium 9 ay önce
  aranızda 2-3 yaştan fazla yoksa şansını dene.
  yada hayatını yaşa, milyonlarca kız var 1 kişiye bağlı kalıyorsunuz.
  kalmayın demiyorum ama ilişkiniz başlarsa sadık kalın.
  0
  zıdan 9 ay önce
  yaş farkı yok 20-20 işte ama bildiğim tek şey çok güzel baktığı
  0
  puablo 9 ay önce
  denemezsen zaten kaybetmiş olacaksın, denersen en azından bir şansın var
 • 1
  kuss 9 ay önce
  beyni kullanmak
  0
  puablo 9 ay önce
  kötülükte aynı beyinden çıkıyor iyilikte
  0
  kuss 9 ay önce
  ben sayısalcıyım çok felsefik geldi :d :d
 • 1
  atlasyorgun 9 ay önce
  baska bir acidan yaklasicak olur isem, insanligin gelecekte hayatta kalmak ve hayatlarini surdurebilmek icin ihtiyaci olan sey, insan populasyonunun yariya inmesi.

  gerek kara veba gibi bir hastalik, gerek soykirim olsun, dunya populasyonu su anda, dunya yuzeyinde bulunan ham maddeler icin cok fazla. su anda bile ham madde sikintisi ceker iken, gelecek yuz yillari dusunemiyorum.

  biliyorum, cok duygusuz ve insanlik disi dediklerim fakat, biraz dusunur iseniz hak vericeksiniz.
  0
  puablo 9 ay önce
  dan brown'un inferno kitabındaydı sanırım, bahsediyordu bu durumdan (ki o adamın araştırmalarına çok güvenirim) dünya sağlık örgütü açıklama yapmış dünya kaynaklarının ileri ki dönem 3,5 milyar insana ancak yetebileceğini. bu kaynaklar sağlıktan tutunda yeme içmeye kadar herşey. yani dünyanın yarısı yok olacak ki kalan yarı kısım yaşayabilsin. peki bu azınlık neye göre seçilecek 3,5 milyar insandan bahsediyoruz bu soykırımız hangi güç yapabilecek ya da bu kararı kim açık açık dile getirebilecek
  0
  atlasyorgun 9 ay önce
  bana kalirsa soykirim bir cevap degil. insan evriminin durmasinin buyuk etkenlerinden bir tanesi darwin'in en buyuk ilkelerinden birisini cignememiz, o da, guclu olanin hayatta kalmasi.

  gunumuz teknolojisi ile, olu dogan bebegi bile hayata geri dondurebiliyoruz, terminal genetik hastaligi olan kisileri uzun sureler hayatta tutabiliyoruz ve bu surede onlar da uruyor ve ir sonraki jenerasyona zayif genler aktariliyor.

  bana kalirsa, bazi hastaliklarin tedavisi durdurulmali. mesela ebola'nin cikisi aslinda insanliga bir uyari idi, kara veba zamaninda insanligin 30% kadar bir kismini yok etmis, ama ebola'ya 2 ay icerisinde care bulundu.

  biz hayatta kalicaz diye kendi evrimimizi durduk, zayif bireyler, zayif genler kol geziyor. cok duymussunuzdur buyuklerinizden, "biz hic hasta olmazdik" diye. haklilar da, yeni jenerasyonlar daha cok soguk alginligina kapiliyor, daha cok hastalaniyor farkindaysaniz.

  bu hastaliklarin ortaya cikisi doganin, dunyanin, bizimle savasma metodu. ama biz bu savasi kazanirsak, gelecekte herseyi kaybederiz.

  yazdiklarim gercekten insanlik disi, farkindayim. ama anlarsiniz ki sadece gercekleri soyluyorum. elimizde ki ham madde belirli, ne zamana kadar yeter belli.
  0
  puablo 9 ay önce
  peki bu ölümler içerisinde sevdiklerininde olabileceği ihtimali aklına geldiğinde ne düşünüyorsun
  0
  atlasyorgun 9 ay önce
  guclu olan hayatta kalsin dostum. gerekir ise bende olurum, sevdiklerimde.

  gunumuz dunyasinda tek sorun, maddi zenginliklere sahip olan bireylerin, boyle bir dogal secilime asla izin vermeyecek olmasi. fakir olan bir "x" kisisi, yakalandigi hastaliga tedavi olsa bile tedaviyi karsilayamaz ama zengin bir "y" kisisi, hayatta kalabilmek icin her seyi yapar, ne kadar zayif bir jenerasyon olsa da.

  vardi boyle bir film. zenginler kendilerine uzay istasyonu insaa edip cikmislardi dunyanin yorungesine, ayda bir makine altina yapip her hastaliklarini tedavi ediyorlardi. dunyada kalan bireyler ise fakirlerdi ama uyum saglamislardi vs.

  benim umudum dogal felaket dostum. ne kadar paran olursa olsun, seni kimse bir tsunami'den koruyamaz. olen sevdiklerimin yasini tutarim tabii ama, hayat devam ediyor.
  0
  puablo 9 ay önce
  tebrik ediyorum seni hocam çelik gibi sinirlerin var
 • 0
  illedeo 9 ay önce
  tek kelime ''adalet''
  0
  puablo 9 ay önce
  nedeni ve adaleti sağlamak için yapmak gerekenler olarak konuyu açsak biraz
 • 0
  karaatli 9 ay önce
  vicdan
 • 0
  mea 9 ay önce
  fotoğraf çekmeye çalışılan zaman diliminde kitap okusak çığır atlarız. bu demek oluyor ki şekilci bireyler olmaktan çıkıp gerçekçiliğe dönüş zamanı gelmiştir. yaşanmamış hayatları yaşıyor gibi davranmak benliğimizden uzaklaşmanıza neden oluyor. bir nokta sonra al sana dan gibi gerçekler. sonra mutsuzluk antideprasanlar ve genç yaşta intiharlar.
  0
  puablo 9 ay önce
  bunun nedeni sanırım ekranlarda görünene özenmek, daha güzel olma daha popüler olma daha fazla kazanma çabası. ya da gençlerin ekranlarda gördükleri sahte hayat rol modelleri gerçek hayatlarında uygulamaya çalışmaları , mutsuzluğunun sebebi olabilir. çünkü gündelik hayat içerisinde hiç bir şey ekranlarda ki gibi hareket etmez
 • 0
  asiri_mukemmel_1i 9 ay önce
  sevilmek
 • 0
  cosametrium 9 ay önce
  insanlığı bilmem de, türkiye'ye bilim üreten gençler lazım :)
  1
  puablo 9 ay önce
  üreten gençlerde değer göremeyip yurt dışında projelerine devam ediyor zaten :)
  1
  cosametrium 9 ay önce
  inşallah ülkemizde bilim üretilecek seviyeye geliriz.
 • 0
  benbilmemkocambilir 9 ay önce ~ 9 ay önce
  insanlığın ihtiyacı yoktur, hatta insanlığın lüzumu da yoktur . kerim insanlik namevcut.
  şosede yayan gezen büyük insanlık, o da yalan.
 • 0
  sladko 9 ay önce
  seks.
 • 0
  dagdelen3455 9 ay önce
  menfaatten kurtulmak
  0
  puablo 9 ay önce
  her ilişkinin en ufak köşesinde bile bir çıkar ilişkisi yok mu ?
 • 0
  counter37 9 ay önce
  bir koyu muhabbet yüreği güzel bir kaç insan
 • 1
  emrekrc 9 ay önce
  merhamet insanlık vb.
 • 0
  tlgytr 9 ay önce
  insanların yok olması.
  0
  puablo 9 ay önce
  kökten çözüm yani :)
  0
  tlgytr 9 ay önce
  kesinlikle başka çözümü yok bu işin :)
 • 0
  arinna 9 ay önce
  sık sık düşünüyorum bunu, nedir bizi iyi edecek şey, ya da mevcut durumu nasıl değiştirebiliriz, nasıl daha mutlu bireyler olabiliriz ve nasıl fayda sağlarız birbirimizin hayatına? vs. başlığı gördüğümde aklıma gelen ilk iki olgu, merhamet ve vicdan oldu. zaten dile getirilmiş. başka birşey daha var. sokağa karışmamız gerek. evet teknolojinin sürekli gelişmesi bizi belki çok daha iyi yerlere getiriyor, lakin nefes alan robotlar oluyoruz biz. bizim yerimize düşünüyorlar, iş yapıyorlar. bize kalan sadece fiziksel ihtiyaçlarımızı gidermek oluyor. hissetmeyi unutuyoruz yavaş yavaş, bir çocuğun gülüşünde kaybolmayı, kuşların ve suyun sesini, bir dostun gözlerinde kendimizi görmeyi.. eksiliyoruz, eskiyoruz. aslında, eskimek gerek biraz da. sokağa çıkalım. karışalım birbirimize. diyalog kuralım, bakalım, ama görelim de aynı zamanda. piksel piksel ekranlar bizleri sadece yalnızlaştırıyor ve bu kazanılmış alışkanlık oluyor bir süre sonra. sonra yabancılaşıyoruz herkese karşı ve insanlar sadece birer araç oluyor, para gibi. gerçi para artık amaç oldu. ama zannımca, parayı harcamak insanı harcamaktan daha kolay. lakin, günümüzde bi para kadar ederimiz yok. değer kaybediyoruz. geri dönüşü olmayan bir yol gibi, dipsiz kuyu gibi.
  0
  puablo 9 ay önce
  sana katılıyorum. bunun çok basitte bir örneği var ''piknik'' evet bildiğin pikniğe gitmek. aslında insanın özüyle buluşmasıdır. su çim güneş kuş böcek sesleri sohbetler ateş .bunlarla huzur bulmak insanın özünde var, sanırım o yüzden herkes piknik yapmayı doğayla bütünleşmeyi sever
 • 0
  boslukkullanacam 9 ay önce ~ 9 ay önce
  birazcık tebessüm bile yeterlidir. mahkeme duvarı gibi bir suratla gezerek insanlığın temel ihtiyacını gideremezsiniz
  ( unutmayın: karnınızı doyurabilmeniz için önce gıdayı ısırmanız gerek ) .

  edit: kavga etmek maharet olarak gösteriliyor ya ona da artık son verilmeli çünkü kavga insanlığa sürülmüş bir kara lekedir, bir kazanç, ders ya da yiğitlik göstergesi değildir. seviyenizin düşüklüğünü gösterir o kadar.
  0
  puablo 9 ay önce
  işte insanın içinde ki bu kini kavga isteğini bitirmenin yolu nedir ya da var mı böyle bir yol. bir hocamın söylediği şu cümleyi hiç unutamıyorum '' kavga, kin ve savaş... insanın en temelinde bulunan güdülerdir bunlar. bilinç dışı tamamen güdüsel. şöyle bir düşünün, dünyaya gelmek için verdiğiniz bilinç dışı mücadeleyi. siz doğmak için milyonlarca kardeşinizi öldürmüş bir katilsiniz. o yüzden her bebek elleri kanlı doğar. bu kan simgeseldir fakat özü niteler.''
  0
  boslukkullanacam 9 ay önce
  kavga, kin, nefret bunları istesek de bitiremeyiz ki sadece kavgaya olan bakış açısını değiştirebiliriz: '' şu bunu dövmüş '', ''şu çocuk buradaki herkesi rahatça döver'' gibi cümleler yerine : '' kavga ederek bir yere varamayız '' cümleleri dökülmeli insanların ağzından.

  göreceksin bakış açısı değiştiğinde her türlü kötülük minimum seviyeye inecek...


  not: inşallah anlatımda düşüklük yapmamışımdır. :)
 • 0
  selimakif 9 ay önce
  insanlığın en büyük ihtiyacı "insanlık."
 • 0
  mihrali 9 ay önce
  merhamet
 • 0
  ayglsri 9 ay önce
  vicdan
5 saat önce 22 saat önce dün dün dün
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1869 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..