10

hayat ve hayaller

uyandığımda ağzıma gelen tat kadar anlamsızdı hayat. kısacık yaşamlara sığdırılan büyük öyküler. kimsenin bilmediği büyük öyküler. en fazla seksen yıl yaşayacağımız bu hayatı, ne kadar da çok yoruyoruz, öyle değil mi? belki anlamı yok hayatın sizin nezdinizde, fakat anlamsız olsa da hayat, bittiği yerde yeni başlangıçlar var.

çok caniyiz, aynı zamanda masum. o kadar masumuz ki, sonsuza kadar sürecekmiş sanki hayat. masum olduğumuz kadar, acımasızız hayata karşı. seksen yıl! göz açıp kapayıncaya kadar değil, gözünüzü açtığınızda biter hayat. siz gözünüzü açtığınızda, ensenizden yakalamıştır hayat. ondan sonra gelen yıllar, insanın ömür tüketmedir. yavaş yavaş tükenir insan. yanağından aşağı doğru sarkan elmacık kemikleri, dudaklarında bir ağacın köklerinin silüeti ve yüzündeki yaşam çizgileri. insanın ne kadar çizgi varsa o kadar yaşamıştır. ömür tükenir de, insan tükenmez mi?

bu kısacık hayata öyle hayaller sığdırıyoruz ki, rabbim bizim yerimize hayallerimizi yaratsaydı, insan başına bir dünya yaratırdı.

benim öyle hayallerim vardı ki... devamı yok, bu kadar. "vardı ki" deriz hep. öyle hayallerimiz vardı ki... insan hep hayal eder. tüm hayallerinin gerçek olduğunu düşündüğü anda, gölgesi düşer önüne insanın.

ben bir hayal kurdum; içinde iki meyve ve bir ağaç var. ağacın kökleri henüz toprakla buluşmamış, gökyüzünde sarmaş dolaş. bu öyle bir hayal ki, "imkansız" kelimesi litaretürümden kalkmıştı. çünkü; imkansız denilen şeyin bile, bir ihtimali vardır. bu şey, "ihtimalsiz"di. ihtimali yoktu ama insan işte, ömür tüketiyor. bunun gibi öyle hayallerim vardı ki, üzerime okyanusu giysem, ufuk çizgisi hayallerim olurdu. uçsuz, bucaksız.
dün
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  193 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.