11

hayat ve hayaller

uyandığımda ağzıma gelen tat kadar anlamsızdı hayat. en fazla seksen yıl yaşayacağımız bu hayatı, ne kadar da çok yoruyoruz, öyle değil mi? belki de, sizin için bir anlamı yok hayatın, fakat anlamsız olsa da hayat, bittiği yerde yeni başlangıçlar var.

çok caniyiz, aynı zamanda masum. o kadar masumuz ki, sonsuza kadar sürecekmiş sanki hayat. masum olduğumuz kadar, acımasızız hayata karşı. seksen yıl! göz açıp kapayıncaya kadar değil, gözünüzü açtığınızda biter hayat. siz gözünüzü açtığınızda, ensenizden yakalamıştır. ondan sonra gelen yıllar, insanın ömür tüketmesidir. yavaş yavaş tükenir insan. yanağından aşağı doğru sarkan elmacık kemikleri, dudaklarında bir ağacın köklerinin silueti ve yüzündeki yaşam çizgileri. ömür tükenir de, insan tükenmez mi?

bu kısacık hayata öyle hayaller sığdırıyoruz ki, rabbim bizim yerimize hayallerimizi yaratsaydı, insan başına bir dünya yaratırdı.

benim öyle hayallerim vardı ki...

"vardı ki" deriz hep. öyle hayallerimiz vardı ki... insan hep hayal eder. tüm hayallerinin gerçek olduğunu düşündüğü anda, gölgesi düşer önüne.

ben bir hayal kurdum; içinde iki meyve ve bir ağaç var. ağacın kökleri henüz toprakla buluşmamış, gökyüzünde sarmaş dolaş. bu öyle bir hayal ki, "imkansız" kelimesi litaretürden kalkmıştı. çünkü, imkansız denilen şeyin bile bir ihtimali vardır. bu şey, "ihtimalsiz"di. ihtimali yoktu ama insan işte, ömür tüketiyor. bunun gibi öyle hayallerim vardı, ki üzerime okyanusu giysem, ufuk çizgisi hayallerim olurdu. uçsuz, bucaksız.
 • 1
  incekalem049 1 yıl önce
  "ihtimalsiz"
  çok iyi :) +
  1
  ghostrider 1 yıl önce
  oooo incekalemde buralardaymış. :)
  0
  incekalem049 1 yıl önce
  :)) +
 • 0
  ghostrider 5 ay önce
  düzenleme

  27.06.2019 13:48
 • 0
  sezgi 5 ay önce
  belki de hayat ve hayaller diye birşey yoktur. hayatta hayallerde ibarettir. ve bence hayat ve hayaller ayrı düşünülemez. sen ufuk çizgisine gözlerinle gitsen hayat , ufuk çizgisine yüzsen hayal olur.
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  193 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.