gen değişikliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir? (bilimsel, ahlakî ve dinî)

  18
  darkier 5.2.2019 15:57 ~ 6.2.2019 14:04

  geçtiğimiz kasımda çinli bilim adamı he jiankui, dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerin doğduğunu youtube üzerinden bildirdi ve dünya bir anda ayaklandı. bunu iyi karşılayanlar da vardı, tamamen yanlış olduğunu düşünenler de... gelin şimdi hep birlikte bir de biz ele alalım bu konuyu.

  (konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan yazarlar için gerekli bilgileri ben vereceğim, böylece sizler de bunları okuduktan sonra düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. iyi okumalar.)

  öncelikle, çin'de gerçekleştirilen bu olayın kılıfına uydurma amacı; evlat sahibi olmak isteyen hiv virüsü taşıyan çiftleri, isteğine kavuşturmaktır. virüslü kod alındı, bebekler bu sayede hiv virüsünü taşımadan dünyaya gelmiş oldular. tabii tüm bunların bir de öncesi var:
  sekiz tane çift toplandı ve bu çiftlerin hepsinde erkek hiv virüsünü taşıyordu. tabii çiftlerin çaresizliğini ve bebek sahibi olma umutlarını da göz önünde bulundurunuz. ayrıca yazılana göre bilim adamı, çiftlere sahte belgeler göstermiş. sonuç olarak toplanan bu sekiz çiftten; beş tanesi hamile olamadı, bir tanesi hâlâ hamile, diğer bir tanesi de deneyler sırasında vazgeçmiş ve son çiftin de ikiz çocuklar var şu an.

  - olaylardan sonra çin hükümeti, çinli bilim adamını gelecekte herhangi bir araştırma yönetmesini ve başlatmasını tamamen yasakladı.
  - tüm bu eleştirilerin asıl nedeni tabii ki he jiankuii'nin test edilmemiş teknolojileri insanlar üzerinde direkt olarak denemesidir. ayrıca uzun dönemde yaşanılabilecek olumsuzlukları da öngöremiyoruz.
  - bir diğer gen değişikliği haberi de geçtiğimiz günlerde amerika'dan geldi. bunu daha etik olarak lanse ettiler ve çinli bilim adamını yerden yere vurmuşlar. bu, henüz insanlar üzerinde denenmemiştir.

  tüm bu olaylar sonucunda tabii gündeme bu gen değişikliğinin ne derece doğru, ne derece yanlış olduğu; farklı kısımlarıyla ele alınmaya başlandı. peki bu bilgiler ışığında sizin düşünceniz nedir?
 • 0
  ghostrider 5.2.2019 16:07
  eğer hatasız bir şekilde uygulanıyorsa(ölüm ve yan etkisi yoksa), güzel bir şey. gelecekte çocuk belki de bundan etkilenecek bunu bilemiyorum.
 • 7
  oxygen 5.2.2019 20:35
  etik falan değil. insanın olduğu her yerde etik değil. oyuncak olacağız demektir bu
  1
  ofsaytsizburak 5.2.2019 21:13
  demokrasi getirecek nesil yetiştirecekler planları bu :d
  ne demek insanların genleriyle oynamak amk? doğal bir sürece insan ne hadle karşı çıkıyor düzeltiyor?
 • 2
  8bit 5.2.2019 20:39
  neden etik olmasın ki? bence sınırları iyi belirlenirse insanlığın gelişimi adına çok iyi bir gelişme. bu konudan hiç haberim yoktu, güzel paylaşım olmuş.
 • 1
  cambam 5.2.2019 20:45
  sahte belgeler olayını tam anlamadım, bilim adamlarının yaptığı kötülük tam olarak nedir?
  0
  darkier 6.2.2019 03:03
  hatırladığım kadarıyla yapılacak olan deneyin etik ve legal olduğuna dair bir belge imiş. (kaynağı, mobilde olduğum için açamıyorum maalesef.)

  yapılan yanlış, insanların kobay olarak kullanılması. gelecekteki ortaya çıkabilecek yan etkileri bilinmiyor.
 • 1
  merid 5.2.2019 20:50
  müthiş bir deney müthiş bir beyin ancak baya korkutucu. neyse ben yorumları okumaya geldim _
 • 0
  puzzle 5.2.2019 22:05
  bilim adına umut verici olsa da, insanlık adına korku verici