teknolojik gelişmeler

  9
  altiniser 30.12.2018 09:04
  değerli puiv halkı, malumunuz son zamanlarda askeri anlamda ülkemizde birçok silah, tank, teçhizat vs yapılıyor. yazılım sistemleri, işlemciler üretilmeye başlanıyor. bu konular hakkında genel düşünceleri merak ediyorum.
  açıkçası beni çok mutlu eden durumlar bunlar. öyle yada böyle, iyi yada kötü kendimizi geliştirdiğimizi düşünüyorum. ayrıca son 15 yılda türk silah sanayiindeki yerlilik oranı yüzde 20lerden %70e çıkmış olması da benim için gurur verici bir olay.
  iha'lar siha'lar vattoz, çakıl vb isimlerde yeni üretilen birçok teknoloji ürünü tamamen türkiye üretimi olarak yapılıyor.
  görüşleri bekliyorum
 • 0
  piiuv 30.12.2018 11:05
  daha da iyi olcak inşaallah puvom :)
 • 0
  ademak 30.12.2018 14:08
  güzel bir şey fakat çok da büyütülecek bir şey değil. 4 dönemdir demir yumrukla ülke yöneten hükümetten daha fazlasını beklerdim. tarım, yerli sanayi, eğitim ve bilişim alanlarının tamamında çok geri kalmış bir ülkenin ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, bence çok bir kıymeti yok. olsak olsak bir iran veya bir rusya oluruz böyle gidersek, onlarında petrolsüz ve gazsız hali.
 • 1
  hedap 30.12.2018 22:54
  bazen bakıyorum, aşırı derecede yüksek teknoloji üretimlerine geçişler ve üretimler başlamış.
  gan transistör üretimini gerçekleştirmeye başlamışlar mesela. bunu dünya üzerinde yapabilen ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez. bu ülkeler de yıllar süren bilgi ve teknoloji birikiminin üzerine bu teknolojiyi üretebiliyorlar ki türk mühendislerinin bu kadar geriden gelmesine rağmen ayak uydurabilmesi takdire şayan.

  hala hoşaf lafını ağzında sakız yapan milyonlarca gencin yanında, bunları üretebilecek yeteneğe sahip mühendisler yetiştirebiliyorsak hala umut var demektir.