5
seyyid ali efendi
osmanlı'nın fransa'ya sürekli olarak tayin ettiği ilk büyükelçisidir kendileri.ancak kendisini asıl ünlü yapan olay şudur:
seyyid ali efendi 1797 yılında (3.selim) paris'e atanır. paris halkı bizim elçiyi büyük bir törenle karşılarlar ki bu tören sadece önemli krallara yapılır.bizim elçinin gelişi halkı öyle bir etkiler ki kendi evinin yanındaki evde oturmak büyük güç sayılır, -ev fiyatları astronomik fiyatlara ulaşır-halktan kişiler onun tarzında giyinir deyim yerindeyse paris'te türk mahallesi kurulmuştur.o kadar namı artmış ki ona ''paris kralı'' demişler.tam bu zamanlarda fransa ingiltere ile savaşa girmiştir ve napolyon ingiltere'ye ağır bir darbe vurmak için mısır'ı-o zamanlar osmanlı'ya bağlıdır- ele geçirme planı yapar.bunu duyan ingiliz muhbirleri bu durumu osmanlı'ya iletir ve 3.selim seyyid ali efendi'den olayı detaylı araştırmasını ister.seyyid ali efendi yaptığı araştırmanın sonucunda ; fransa'nın mısır'ın işgaline yönelik bir hareketi yoktur.hazırlık olsa bile bu hazırlık osmanlı üstüne değildir. dedi. bu raporları 15 günde bir gönderir ancak ironi şuradadır : bu rapor mısır'ın işgalinden sonra da göndermeye devam eder.bu raporları gören ve çok üzülen padişah 3.selim raporun kenarında şu tarihi sözleri yazar:''ne eşek herifmiş''

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...