insan olmak

  1
  ferdiucuncu 1.6.2017 10:47
  çok iyi hatırlıyorum ilk okuldayım bir geziye katılmıştım, kilise gezisi sırasında içimizdeki lise son sınıf öğrencilerinden birisi kiliseyi bize gezdiren rehbere "siz müslümanmısınız ? " sorunu yöneltmişti. cevap "ben insanım" şeklinde oldu herkes güldü geçti tabi ama bu cevap beni gerçekten etkilemişti ve üzerinde uzunca bir süre düşünmeme sebep olmuştu.

  bu olayın ardından bir kaç gün sonra derste gelecek üzerine planlar yaptırıyor öğretmenimiz ve herkes gelecekte ne olmak istediğini anlatmaya çalışıyor ilk cümlem "ben herşeyden önce insan olmak istiyorum" olmuştu, ders boyu öğretmen dahil herkesin alay konusu olmuştum.

  şimdi dönüp tekrar bakıyorum tekrar düşünüyorum ve yine ilk hedefim insan olmak !! olabilmek !

  samanyolu 'na yüzmilyar da bir ölçek ile bakıldığında dünya bir kumsaldaki kum tanesi kadar kalıyor !

  buraya özellikle dikkat ! bakın milyarlarca farklı gezegen binlerce farklı galaksi ki bunlar sadece bildiğimiz kadarı daha bilmediğimiz neler neler var !

  birde bu kum tanesi kadar dünya bizlerin gözünde devasa bir büyüklükte ve biz bu dandik gezegenin üzerinde çok kısa bir süre kalıyoruz ve bu süreçte din, dil, ırk, gibi saçma salak sebepler ile savaşlar çıkarıyoruz, birbirimizi öldürüyoruz, kalp kırıyoruz can yakıyoruz ve evrende düşünebilen akıl sahibi en üstün varlığın insan olduğuna inanıyoruz.

  herşey tamam da biz gerçekten insanmıyız ? bence bu soru tartışılmalı.