5

18 çankırı da ne yenir

güzelim memleketimizin
güzel şehirlerinden biridir çankırı
olur da yolunuz düşerse
bu lezzetlerden birini mutlaka tatmalısınız

yaren güveci
bütün et
mantı
bazlama
yağlı gözleme
katmerli
tarhana çorbası
keşkek
mıkla
tutmaç
bamya
yumurta tatlısı
hoşmerim
 • 1
  anarchist 6 ay önce
  zaten çankırıya ne bok yemeye gidilir ki
  1
  incekalem049 6 ay önce
  çankırı’da gezilecek yerler listesi
  çankırı müzesi: 1930-1938 yılları arasında çankırı’da yayınlanan duygu gazetesinde, 18 kasım 1938 yılında çıkan bir haberde antik değeri bulunan üç adet taş eserin halkevi bahçesine getirilerek korumaya alındığı belirtilmiştir. bu haberle müzecilik faaliyeti kapsamında değerlendirilebilecek bir uygulamanın o tarihlerde kültür direktörlüğü’nce yürütülmeye başlandığı anlaşılmaktadır. profesyonel anlamda müze faaliyeti ise bu şekilde çevreden derlenen 116 parçalık eserin 9 haziran 1972 tarihinde halkevi binasının alt katında (halk eğitim merkezi) sergilenmesi ile başlamıştır. çalışmalarını 1976 yılına kadar bu binada sürdüren müze, halk eğitim binasının yıkılıp yerine 100. yıl kültür merkezi yapılması nedeniyle geçici olarak çankırı lisesine taşınmıştır. lisenin bir sınıfı depo haline getirilmiş ve müzenin büro faaliyetleri burada yürütülmüştür. 100. yıl kültür merkezinin yapımı tamamlanınca 23 ağustos 1981 tarihinde müze bu binanın ikinci katına taşınarak tekrar ziyarete açılmıştır.

  cendere (salman) höyük: ılgaz ilçesinin güneydoğusunda, çankırı-kastamonu karayolunun kenarında bulunan cendere köyü’ndedir. bölgedeki anıtsal yapılar, devrez çayının güneyinde kayalık, yüksekçe bir tepenin doğuya bakan yamaçlarındadır. burada çok sayıda insan eliyle oyulmuş mağaralar, kaya mezarları, kaya kilisesi olabileceği tahmin edilen tapınak ve amacı tam olarak bilinmeyen oyuklar bulunmaktadır. burasının, dini törenlerin yapıldığı ve muhtemelen höyükle bağlantılı, kutsal kabul edilen alanlardan olduğu tahmin edilmektedir. kaya tapınakları, ulaşım yollarının geçtiği sarp ve dar geçitlere, kervanların, talancı eşkıyadan korunması amacıyla ibadet ve dua etmek için yapılmıştır.

  sakaeli kaya mezarları: orta ilçe merkezine 7, il merkezine 72 km uzaklıkta bulunan köyün sırtını yasladığı tepenin güneyde dik inen yamaçlarında yer alan kaya mezarları, roma ve bizans dönemlerine aittir. devrez çayının akıntısı istikametinde köye 3 km. mesafedeki gelin kayası mevkiinde peri bacası oluşumları ve aralarındaki kaya mezarları da ilginç görüntüler oluşturmaktadır.


  çankırı kalesi ve emir karatekin bey türbesi: kale, şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. surları moloz taş ve tuğla karışımı ile inşa edilmiştir. geçmişte yerleşim yeri olarak da kullanılan kaleden günümüze birkaç sur kalıntısı ulaşmıştır.


  tuz mağarası: merkez ilçeye 20 km mesafede bulunan ve hititler döneminden beri işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. tuz elde etmek amacıyla açılan oyukların oluşturduğu mağarayı gezen ziyaretçiler kendilerini modern karayolu tünelinde zannetmektedirler. yaklaşık 100 hektar’lık alana sahip mağara birçok galeriden meydana gelmiştir. yer yer tuzdan sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağarada üretilen kaya tuzu ilimizde bulunan tuz fabrikalarında işlenmekte ve ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak pazarlanmaktadır. çankırı valiliğince mağarada çeşitli dönemlere ait heykel ve rölyeflerin yer alacağı “kristal art galeri” projesi gündeme getirilerek mağaranın turizme kazandırılması hedeflenmekte, bu çerçevede projenin ilk adımı olan tuz heykeller mağarada sergilenmektedir. sabit ısı ve nem değerleriyle özellikle astım hastaları için yararlı olabilecek bir ortama sahip mağaranın sağlık turizmine kazandırılması için çalışmalar sürdürülmektedir.  alpsarı göleti (sarıgölü): ilçe merkezine 10, il merkezine 22 km mesafede bulunan alpsarı göleti yaklaşık 227.000 m2 lik alanıyla çevrenin en büyük göleti konumundadır. alanın topoğrafik yapısı ve bu yapıyla bütünleşen bitki örtüsü’nün güzelliği nedeniyle ilgi duyulan önemli bir mesire yeridir.


  ılgaz kayak merkezi: karadeniz bölgesinin önemli kayak merkezlerinden olan ılgaz kayak merkezi, kastamonu ve çankırı illeri arasında bulunan ılgaz dağı üzerinde 2850 metre rakımlı alanda kurulmuş olan ılgaz milli parkı içinde yer almaktadır. kayak sezonu aralık ayıyla birlikte başlayıp nisan ayına kadar devam etmektedir. gerek bölge halkının gerekse ülkenin çeşitli bölgelerinden her yıl binlerce kişiyi misafir eden ılgaz kayak merkezi, kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından birisidir. kar kalınlığı ise 50 cm ile 2,5 metre arasında değişmektedir.  bayramören tarihi ahşap köprüsü: melan çayının üzerinde kurulmuş olan köprü özellikle yayaların ve hayvanların geçişleri için vadinin iki yakasını birbirine bağlayan önemli bir geçit durumundadır. yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen köprünün yapılan araştırmalara göre xıx. yy’da ilçe halkının gayretleri ile yaptırılmış olabileceği tahmin edilmektedir. tarihi köprü, düzgün kesme taş malzemeden örülmüş üç ayak üzerine keresteler yardımıyla tesis edilmiş bir mimari sergilemektedir. bu ayaklar suyun geliş yönünde üçgen, gidiş yönünde ise dikdörtgen şekilli olarak yapılmıştır.3,90 m genişliğinde ve 40,40 m uzunluğunda olan köprü, ahşap çivilerle tutturulmuş iri kerestelerin kademeli olarak üst üste konulmasıyla yapılmış olup üzeri ise oluklu kiremit örtülü iki yana meyilli bir ahşap çatıyla kapatılmıştır.  koca meşe: il merkezine 27 km uzaklıktaki yapraklı ilçemize bağlı karacaözü köyünde bulunan ve koruma altına alınan meşe ağacının 500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. dünyanın en yaşlı meşelerinden biri olan koca meşe’nin gölge alanı 256 m2 olup çapı ise 12,20 m dir.2006 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır.  ulu camii (sultan süleyman camii): osmanlı sultanı kanuni sultan süleyman’ın emriyle mimar sinan’ın kalfalarından sadık kalfa tarafından yapılan cami, 1558 yılında ibadete açılmıştır. merkez ilçede bulunan ve kare planlı olan cami’nin üzerinde, ortada büyük tam kubbe ile bu kubbenin dört tarafında yarım kubbeler yer almaktadır.duvarları ve minaresi kesme taş, kubbe üstleri kurşun kaplıdır.
  kırkpınar yaylası: çankırı’ya 70 km, ılgaz’a ise 22 km mesafede bulunan bu yayla ülkemizin en güzel yaylalarından birisidir. yayla, emir gazi tepesi yamacındadır ve oldukça fazla çiçek türü vardır. yazın en sıcak günlerinde dahi bahar havasını hissedeceksiniz. başta piknik olmak üzere birçok etkinliğinizi burada yapmanız mümkün.

 • 1
  _devoglu_ 6 ay önce
  çankırıyı görmek burada aklıma gelecek en son şeydi sanırım çankırılıyım ben de puvo hemşeri çıktık
  0
  incekalem049 6 ay önce
  :) +
 • 1
  siyaasiyabend 6 ay önce
  bir çankırılı olarak gurur duyduğum paylaşım olmuş. nicedir düşündüğüm bir paylaşımı siz yapmışsınız tebrik ederim.
  0
  incekalem049 3 ay önce
  teşekkür ederim :) +
 • coğrafya

  3 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  incekalem049

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • coğrafi bilgiler içermelidir

  +18 içerik girmiyoruz

  siyaset yapmıyoruz

  yazar ve okurları olumsuz davranışlara yönlendirecek içerik girmiyoruz

  içerik giren ya da yorum yapan yazarları yaptıkları içerik yada yorumla ilgili cevap vermeye zorlamıyoruz


  ana bölüm: