otostopçunun galaksi rehberi

  0
  poker1903 16.12.2020 11:52
  douglas adams tarafından yayımlanmış olan kitap serisinin ilk kitabıdır.

  bu kitap serisi kitap olmadan evvel radyo metinleriymiş, radyoda okunuyormuş daha sonradan da insanlar beğenince kitap haline gelmiş. iyi ki de gelmiş efendim. çok çok çok çok çok iyi bir seri olup ayrıca benim hayatta en sevdiklerimdendir douglas adams bey’in içerikleri.

  ilk okuduğum vakitlerde konu olarak bu türe çok yabancı olduğumdan “ne oluyoruz lan” demiştim. sonra “vay oha” nidaları eşliğinde tutkuyla okumaya başladım. kendi içerisinde çok ilginç mizahlar ile birlikte, çok absürt şakaları ve gerçekten kara olan mizah anlayışı hakim. kitap da zaten tür olarak bu: kara mizah/ bilim kurgu

  öyledir ki efendim spacex’in falcon heavy adlı roketi ile uzaya yolladığı aracın ön konsolunun orada da bu serideki en bilinen repliklerden birisi olan “don’t panic” yazısı yazmakta. öyle sıradışı, öyle ilginç ve güzel kitaptır kendisi.

  bir kere bu kitap serisini kesinlikle okuyun. severseniz aynı isimde filmi de çekildi. efffsane bir film değil, ancak ben beğendim hoş olmuş.

  aynı yazarın öldükten sonra bilgisayarında yapılan, ondan bize miras kalan içeriklerden de derleme yapılarak “kuşkucu somon” adında bir kitap daha kazandık iyi ki.

  douglas adams bey’in bir başka kitabı: (pi: dirk gently’s holistic detective agency) yi de okumanızı, ve aynı isimde olan netflix dizisini izlemenizi tavsiye ederim.

  don’t panic!