eleştiri: padişahını sevmek

  8
  pentaigo 17.5.2019 02:19 ~ 02:21
  7 ay önce (pi: padişahını sevmek) adında açtığım başlığı eleştirmek istiyorum.

  örneğin yavuz sultan selim'in mısır'ı fethederek osmanlı ekonomisine çok büyük katkıda bulunması, hatta ileride çok büyük topraklara sahip olmaya sebep olması gibi durumlarda halk da etkilenmiş olmalı.

  aynı şekilde batıya karşı uygulanan sert politikayla halkın içine siyasi duyguların yerleşmesi, tam bir milliyetçi halk olması da padişahı sevmeye sebep olabilir.

  günümüzde gördüğümüz halkın zayıf yönlerine oynama taktiği, siyasetin olduğu her zaman/her yerde aktif olduğu için de halk padişahı elindekinin en iyisi sanabilir.

  ayrıca günümüz şartlarının aksine o zaman yandaş medya var mıydı, ne durumdaydı, halk arasında söylentiler nasıl yayılıyordu... gibi sorular her şeyi değiştiriyor.

  bu yüzden evet, halkın -yanlış ya da doğru- padişahı sevmesi çok olası bir durum.

  (mesela fatih sultan mehmet yaşadığı dönem pek kıymeti bilinmiyormuş. ama sultan 1. ahmet yanlış hatırlamıyorsam koyduğu yasalarla halk tarafından seviliyordu.)
 • 1
  turbo 17.5.2019 04:04
  osmanlı padişahlarının neredeyse tamamı, halkta karşılığı olmayan ve sadece güçlü oldukları için sayılan insanlardı. fatih dediğin gibi fazlası ile sert olduğu için seveni azdı fakat korkanı çoktu, aynı zamanda müthiş bir adamdı orası da var.

  yavuz'un savaşçı politikası bana göre yanlıştı. onun döneminde işe yarasa da, daha sonra büyüyen topraklar ülkenin kontrol edilebilmesini engelledi. ilime yatırım yapmak yerine sürekli savaşa yatırım yapan bir osmanlı, zaten eninde sonunda yıkılacaktır. sanayi devrimi ile avrupa büyüdü, adamlar motor üretirken osmanlı hala patates ekiyordu.

  tespitine de katılıyorum. modern dünyada halk zaten genelde hep yanlış insanları seçiyor çünkü halkın büyük bölümü eğitimsiz ve birkaç temel dinamik ile yaşıyor.
 • 1
  mybae 17.5.2019 15:06
  istanbul da yaşasak görürdük bence ki ben isterdim bu sadece osmanlı padişahları için değil diğer o devirde ki tüm devlet yöneticileri için böyle