5
allah var mı reis
gençler merak ediyorum bilimsel olarak allah ın varlığını bana kanıtlayacak birisi var mı.eksileyenlerin canı sağolsun.
 • 0
  4tech 1 yıl önce
  cidden, kaynatmıyacaksan tartışırım seninle bu konuda
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  yok be ne kaynatayim usta buraya saygım var
  0
  4tech 1 yıl önce
  pekala basit bir giriş yapalım. bir resim var önünde , ressamsız bir resim. bunu tahayyül edebiliyormusun ? ressamsız bir resim olur mu matığa uyarmı?
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  uymaz mantıklı.bir ressamın olması gerektiğini düşünürsün.mantıkende öyledir.buraya kadar sorun yok.ressam sana resmi yaptığını bir mektupla söylese.bu resmi ben yaptım dese.o mektubu başka herhangi birisinin göndermediğini nereden bilebilirsin.
  0
  4tech 1 yıl önce
  senin için önemli olan mektubun nereden nasıl geldiğimi yoksa resmin varlığı mı?
  0
  4tech 1 yıl önce
  o ressamın adını ister yehova de ister vicdan ister allah ister yaratıcı..
  1
  4tech 1 yıl önce
  bir yaratıcının varolması gerek çünkü hiçbirşey yoktan var olamaz şimdi diyeceksin ki madem hiçbirşey yoktan var olamaz tanrı nasıl yoktan var oldu iyi ama varsayalım ki bi yaratıcı yok ve herşey tesadüf eseri oldu, ama tesadüf eseri bile olsqa bir başlangıç noktası olmalı ve bilim bu başlangıça madde diyor madde bilime göre hep vardı ezelden beri bilim madde diyor dinler yaratıcı, yani istediğin kadar zorla yinede bir başlangıç var.
  bize öğretilen yanlış hep şuydu allah göklerde hayır allah heryerde yerde gökde evrende seninle senin oturduğun yerde yattığın uyuduğun yastıkda...
  allah bize hicr suresinde fe izâ sevveytuhu ve nefahtu fîhi min rûhî fe kaû lehu sâcidîn(sâcidîne) buyuruyor yani hani rabbin meleklere, “ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım. onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin” demişti. diyor '' ben size ruhumdan üfledim''
  kaf-16'da ben size şah damarınızdan daha yakınım diyor peki insan neyden oluşur? maddeden madde neden oluşur atomdan atom neden oluşur? enerjiden. yani yaratıcı bir enerjidir. bilim enerjinin daimi varlığından söz eder enerji hep vardı hepde olacak..
  1
  4tech 1 yıl önce
  uzay`ın yaratıldığı ilk andan itibaren, uzay`daki bütün madde, bir tek proteini tesadüfen ortaya çıkartmaya çalışsaydı bile, bu yine de mümkün olamazdı.
  peki, her iki taraf da aynı nedenin aynı sonucu oluşturduğunu kabul ediyorsa aradaki fark nedir? fark şudur: ateist, var olan bu nedenin bir amaç gözetilerek yaratıldığını kabul etmediği için hemoglobinin yaratılışını tesadüflere, yani amaçsızlığa bağlamak zorundadır. kuran`a inanan bir kişiyse (allah`ın gönderdiği diğer dinler, hıristiyanlık, musevilik için de aynısı geçerlidir) amaçsal nedenselliğe inandığı için hemoglobinin varlığının amaç gözetilerek, bir kasıtla yaratıldığını, tesadüfen oluşmadığını savunur.madem ki tartışmamız tesadüfen oluşma veya amaçlı oluşmada düğümlendi; hemoglobin proteini örneğinde, bu proteinin tesadüfen oluşmasının olasılığını inceleyip bu sorunu çözmeye çalışalım. proteinler bildiğiniz gibi amino asitlerin arka arkaya gelmeleri sonucunda oluşurlar. amino asitlerin oluşturduğu bu sırada, bir tek amino asidin yer değiştirmesiyle protein, protein olmaktan çıkar ve görevini yapamaz. (örneğin orakhücre kansızlığı denen öldürücü hastalık, hemoglobinin tek bir amino asidinin değişikliğinden kaynaklanır. ) insan vücudunda 20 amino asit vardır. bir hemoglobin proteini ise 574 amino asidin belli bir sırayla arka arkaya gelmesiyle oluşur. insan vücudundaki amino asitlerin bu proteini oluşturmak için arka arkaya geldiğini düşünelim: bu proteinin birinci sırasındaki amino asidin tesadüfen oluşma olasılığı 1/20`dir, ikinci sıradaki amino asidin oluşma olasılığı 1/20×1/20 dir. proteinin bir bütün olarak oluşma olasılığı ise 1/20574`tür.tesadüfçü, materyalist görüşe göre hemoglobin tesadüfen oluşan bir nedendir, bu neden sayesinde oksijen hücrelere gider. kuran`ın verdiği zihniyetle bakan bir insana göre; hemoglobin bir amaca göre yaratılmış bir nedendir, bu neden sayesinde oksijen hücrelere gönderilmekte, böylece nedensellik allah tarafından yaratılmaktadır.
  0
  4tech 1 yıl önce
  bağnaz insanların yaratıcıyı ve dini kötü göstermelerine kanma kardeşim bilim ve din ters düşmez ters düşürülmeye çalışılır sadece biraz daha dikkatli bakmak yeterli,sevgiyle kal.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  ilginç bir yaklaşım kardeşim.o zaman birde ben bir şeyler söyleyeyim.allah her şeyi en detayına kadar bilir değil mi reis.peki allah herşeyi bilen ise,      
  şuan da bu yazıyı okuyan sen, cehenneme mi cennete mi gideceğin belli değil mi?allah milyarlarca yıl önce bile, seni bilmem ne tarihinde yaratacağını ve öldükten sonra cehenneme mi yoksa cennete mi gideceğini biliyor mu?yani, mesela bu yazıyı okuyan sen.allah seni, bu dünya daha yokken bile, sen öldükten sonra nereye gideceğini biliyor. cennete mi cehenneme mi? ve oralarda ne kadar kalacağını biliyor. hatta her saniyesini biliyor değil mi?kardeş bize bu dünya sınavdır denmedi mi? nasıl bir sınavdır bu?
  0
  4tech 1 yıl önce
  hayır kardeşim kader olgusu başka bir şeydir kader şunlardır ne zaman doğacağın hangi ırktan olacağın annen baban ne zaman öleceğin senin kaderinden ancak nasıl yaşayacağın yazılmamıştır sen seçersin nasıl yaşayacağını neyapacağını zaten kurandada açık açık ayette söylüyor: ve her insanın amelinive çabasını , kendi boynuna bağladık. kıyâmet günü onun için (oamellerinin yazıldığı) bir kitab çıkarırız ki, onu açılmış olarak önünde bulur. isra 13
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  o zaman allah bizim ne yapacağımızı bilmiyor mu ?
  0
  4tech 1 yıl önce
  biliyor ama müdahele etmiyor ve seçim sanşı veriyor zaten sana.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  seçim şansı veriyorsa bilmiyordur.biliyorsa kuklayizdir?
  0
  ertinuviel 1 yıl önce
  kardeşim allah sana seçim şansı veriyor tabi ki. ama bizim inandığımız allah nasıl olur da senin seçimini bilmez ? insanın algısında bu durum imkansızdır lakin. allah zamandan ve mekandan ayrıdır. o olmuşu ve olacağı bilir. bunu bilmemek gibi bir durum söz konusu olamaz. yani sen su içince susuzluğunun giderileceğini daha suyu içmeden bilirsin ama suyu içerek bunu eyleme dönüştürürsün. allah tek başına sonsuz bir varlık iken kendisine bizler gibi kullar ve düzen yaratmak istemiş olamaz mı? allah'ın bir şeyi bilmeme gibi bir durumu olamaz. bizim bilmemiz için doğup büyüyüp aklımızı kullanmamız gerekiyor.

  benim kendi kişisel görüşüm şudur, bu alemde büyük patlama denilen olayın içinde ve dışında var olan her şey gezegenler, bitkiler, buzullar, taşlar, topraklar, gazlar, hava, siyah boşluklar, ışık, karanlık, görünen ve görünmeyen her şey allah'ın tecellisi ile olmuştur. oturduğun sandalyeden, yazdığın klavyeye, evinin duvarından izlediğin televizyona ve en önemlisi allah'ın gönlünde kendi zatı olarak ortaya çıkan insana saygılı sevgili davranmalıyız ki bazı olayları algılayabilelim.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  dostum anlaşamıyoruz galiba.bende diyorum ki madem her şeyi biliyor biz hani sinavdaydik?
  0
  ertinuviel 1 yıl önce
  yaw okulda hocan seni sınav ederken soruları bilmeden mi ediyor? nasıl not veriyor?
 • 0
  dexter_morgan 1 yıl önce
  bilimsel olarak kanıtlayabilsekdik herkes inanırdı ve bu bir sınav olmaktan çıkardı evren müthiş değilmi
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  evren müthiş yaşam müthiş kabul.peki ama bu kadar muhteşemin yaratıcısı bunu bir kitapla mı gönderir.hadi onu geçtim, sadece arapça göndermesi normal bir şey mi
 • 0
  cix 1 yıl önce
  biraz manen içinde duygu var ise hissedebilirsin varlığını bazı olaylar karşısında sabır etmek ve herşeyin hayırlısı allahtandır demek en büyük felsefelerimdendir,ve her güzel sanat eserinin (dünya) bir sanatçısı vardır :)
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  dostum klasik olcak ama allah in sanatçısı kim o zaman
 • 0
  tombalaci 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  birader hem felsefi açıdan hem dini açıdan bu konu hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsan caner taslaman'ın kitaplarını okuyabilirsin, videolarını izleyebilirsin.
  edit: okumadan öğrenemezsin.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  thanks.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  normalde bu tarz din atismalarina pek girmemeye calisiyorum ama dayanamiyorum. kardes okumadan ogrenmezsin demissin sadece bi trafi destekleyen yazari onermissin. benim nacizane tavsiyem eger bi konuyu ogrenmek istiyorsanız tezat fikirleri okumalisiniz . bi tarafi dinlerseniz zaten inanacaginiz kisiler onlar olur
 • 0
  hesperus 1 yıl önce
  einstein kanitladi matematiksel olarak bakabilirsin
  1
  ugrzn 1 yıl önce
  bunun sadece bir hikaye olduğu kanısındayım.buyur boşsan bakabilirsin
 • 0
  nanichirgelair 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  dogmalara bilim ve mantık ile inanılmaz.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  haklısın.beklediğim bir cevap yok aslında.farklı kişilerin bu konu hakkındaki düşüncelerini öğrenmek istedim.
 • 1
  peygamber 1 yıl önce
  ben bu iş için burdayım :d
  -1
  ugrzn 1 yıl önce
  akşam akşam. güldürdün efendimiz
  -1
  sikeratardamar 1 yıl önce
  kahkaha attım gece gece
 • 0
  babates 1 yıl önce
  sende kendi beynini görmüyorsun ama olduğunu biliyorsun dimi mesela şuan kimse senin içini tamamen görmedi ama olduğunu biliyorsun allahda öyle birşey kuranı okursan anlarsın
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  doğru söylüyorsun bilmiyorum.ama öğrenmek istersem açıp bakabilirim.somut kanıtları var.kurani defalarca okudum bir cok kişiden.
  0
  babates 1 yıl önce
  tabikide şuan bilimsel bir kanıtı yok ama bilimsel bir kanıtı olsa tanrı olmazdı...
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  düşünsene reis koskoca evreni yaratmışsın.sonra birde kitap göndermişsin.saçma değil mi.başka oynayacak bir şey mi bulamamış.
 • 0
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  allah yoksa bu dağları kim yarattı şeklinde geyiği yapılan konu.
 • 0
  sikeratardamar 1 yıl önce
  allah yoksa neyi inkar ediyorsun
 • 0
  yawhehe 1 yıl önce
  4tech arkadaşa yorumları için teşekkür ederim ama sıkıntılı bir iki yaklaşımı var 1.allah enerjidir her yerde var demiş
  cevap: ehli sünnet vel cemaat alimleri derki allah akla gelen ve gelebilecek herşeyden farklıdır onun zarının mahiyetini insan aklı kavramaz ama bu kavramamak onun yokluğu anlamına gelmez bu düşünce bizi şuraya ulaştırır eğer allah enerji ise herşey enerjiden oluşmuşsa bizde allah in birer parçasıyız bu islâm a ters ve imanı götürecek bir yaklaşım aman iyi düşünelim
  0
  4tech 1 yıl önce
  enerjinin ne olduğuna nasıl birşey olduğuna dair bir durum söz konusu değildir sevgili dostum. islama ters değil bence islamın emrettiği düşünce budur.
 • 1
  yawhehe 1 yıl önce
  ikincisi kader konusu olmuş demiş ki belli şeyler kader gerisini sen secersin yazılmamıştır burda sıkıntı su allah ın ilim basar sıfatlarına ters düşmesi allah ezeli ilmi ile varlık yaratılmadan öncede olacak herşeyi biliyordu ve bunu levhi mahfuza yazdı ama bunu bilip yazması bizim allah in istediği şeyleri onun belirlediği şeyleri yaptığımız anlamına gelmez anlayamadığımız sonsuz ilmi sayesinde olacak herşeyi bilir senin gelecekte yaptıklarını sanki su an yapıyormuşsun gibi görür basit bir örnekle ben sınamaya gittim ve bir filmi izledim herkesten önce sonra olacak herşeyi bir kağıda yazdim sonra birlikte girdik ve size girerken dedim ki ben olacak herşeyi bu kağıda yazdim film bitince baktık ki herşey aynen yazıldığı gibi bu ben böyle yazsigim için mi böyle oldu yoksa ben sizden önce olacakları görüp bildiğim için mi oyuncular ben böyle yazdigim için mi oynadılar zaten allah zaman ve mekandan munezzeh tır yani en başı en sonu aynı anda görüp idaere eder onun için geçmiş ve gelecek yok zaman insanların ürettiği maddesel bi değişken ki modern fizik zamanın ne kadar değişken ve insani aldatan bi kavram olduğunu ortaya koymuştur saygılarla
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  madem ki her şey zaten belli her şey zaten biliniyor başı ve sonu.bizim sınavda olmamızın kendi istediklerimizi yapmamızın ne anlamı var.dersen ki belli bir kısım bize bağlı, allah ne yapacağımızı bilmiyor mu yani ?eğer bu sinav ise bizim seçmemiz lazım.biz seciyorsak eğer allah her seyi bilmiyor.egerbiliyor ise biz sınavda değiliz sadece birer kuklayiz.
  0
  sosyopat 1 yıl önce
  ne yapacağini bilmek ne yapacağini kurgulamak ile ayni sey mi sence? o zaman iddia oynayanlar kukla mi oluyor?
 • 0
  sosyopat 1 yıl önce
  kader konusuyla ilgili şunu diyebiliriz. allah bizlerin ne yapacağını biryere yazmiyor veyehutta not falan almiyor. o bizim neyi yapacağimizi hangi yolu seçecegimizi biliyor. bu isler inancina bağlı ister inanirsin ister inanmassin nasil hissediyorsan o ahmetle mehmetle kimseye ilham gelmez
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  madem ki her şey zaten belli her şey zaten biliniyor başı ve sonu.bizim sınavda olmamızın kendi istediklerimizi yapmamızın ne anlamı var.dersen ki belli bir kısım bize bağlı, allah ne yapacağımızı bilmiyor mu yani ?eğer bu sinav ise bizim seçmemiz lazım.biz seciyorsak eğer allah her seyi bilmiyor.egerbiliyor ise biz sınavda değiliz sadece birer kuklayiz.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kesinlikle dinlerin insan uydurmasi oldugunu savunan bir kisiyim . fakat allah konusunda okuduklarim ve dusuncelerimden yola cikarak aklima yatan bir kac dusunce var. simdi allahin tanimina bakarak herseyi yaratan ve herseye gucu yeten allah. simdi gucu yeyen kismina kesinlikle inanmaiyorum zira herseye gucu yetiyorsa bu kotulukleri neden engellemiyor insnlar tanriya kufrederken neyi bekliyor allah cok merhametli olayini gecin niye cehennem azabi var o zaman neyse bu kisim uzar gider. yaratici konusunda bazi tezatlar var yaratici olabilir fakat herseyi kontrolunden kacirmis olabilir. soyleki bazi fizikciler teoride yeni evren yaratilabilecegini kanitladi hatta yeni mikroevren yarattigi iddia edilen deneysel fizikciler var. yani birisi yaratti sonra isler değişti evren genislemeye organik canlilar var olmaya basladi ama icinde gerceklesen olaylari kontrol edemiyor kim bilir belki deneyi bir yerde kapatir buda bizim kiyametimiz olur. ama kimsenin girmedigi cennet cehennemi yutturmaya calismayin deneysel olarak kanitkanabilirligi gectim teorik olarak bile komik geliyor
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  konudan sapip birkaç soz soyleyip kaybolayim eger dini egitimi biraz ilerletip kurani defalarca okuyup anlamaya basladiginzi düşündüğünüzde bazi seyleri insan sorgulamaya başliyor hocalari sorarsaniz din sorgulanmaz kardeşim allahin hikmetinden sual olunmaz tarzi cevaplar alabilirsiniz fakat sorgulamaya devam ederseniz imaninizin gidecegiyle ve cehenneme gonderilmekle tehdit edilirsiniz . tanidik geldimi yuce allah acikca kuranda tehdit ediyor. neyse kim herhangi bir dini samimi birsekilde sorgularsa sonu ateizm dir. asagida dini savunan arkadaslar gordum ilkokullu cocuk savunmasi yilardir ayni biraz kendinizi gelistirin
 • 0
  vatansever 1 yıl önce
  kardo şöyle düşün evrenin oluşumu düzeni bigbeg falan (evrim hariç) bunlar bilimsel açıklana bilir fakat bu bir yaratıcı olmadığı anlamına gelir mi sence ? eğer tesadüf diye birşeyin var olduğu bir gezegende yaşıyor olsaydık sence de tesadüf denen kavramın hayatımızda çok önemli bir yere sahip olması gerekmez miydi ? yaratıcısı olmayan bir evren döşünemenin mantığı varmı sence ? çağımız siyonistleri din ile bilimi ayırtıp allah ı unutturmaya çalışıyorlar buna uyanmak lazım
 • 0
  ilteris 1 yıl önce
  dinler dogmatiktir. din kavramının iman boyutunu ortadan kaldırdığında dünyada hiç bir dogru tartışılmaz değildir.
 • 0
  yawhehe 1 yıl önce
  şimdi denirki insanı hayvandan ayıran akıldır evet ama hayvanda da akıl mesele şu babaannemin dediği gibi hayvandada akıl var ama fikir yok yani mantık gerek aklını neye kullandığın nasıl kullandığın mesele hayvan mantıksız anlık olarak zariri engellemek kendini rahat ve güvenli hissetmek ister bizde hayvanlar gibi mantığı atıp rahat ve güvenli hissetmek için zulüm var cehennem var şimdi bu var ben bunu görür bunu bilirim gerisi boş mu diyelim tarihe ve dinlere bakınca insanı sosyal psikolojik ve bilimsel inceleyince farklı olduğu belli biz bu farkı ve ayrıcalığı la böyle olduk ne var yaşa öl bitsin mi diyelim hayır hiçbirşey nedensiz ve tesadüf olamaz insan özel olarak farklı ve ustun yaratıldı ve sorumlu tutulacak zaten islam bunu söyler bunca nimet verildiği halde başı boş bırakılacağınızı mı sandınız? şimdi demiş ki arkadaş neden bu kötülüğe engel olmuyor sana akıl vermiş kalp vermis merhamet ve acıma duygusu vermiş kurallar koymuş ve demiş ki şunu yap ödül al şunu yap ceza al sen hepsini çöpe atıp kötülük yap yada kötülüğe engel olma sonra deki yaratan yok gücü yetmiyor allah sabırlıdır o bekler ama insan aceleci eğer dediğin gibi hemen azap gelseydi inanmaya gerek kalmaz sınav olmazdı ve helak olup cehenneme giderdin önceki yaşayan toplumlar helake uğramış bak pompei bak lut bak nuh kavmi sen bunları yok sayıp neden engellemiyor dersen gülerim
 • 0
  yunusemredayi 1 yıl önce
  bir sürü yorum yapılmış malesef hepsine bakamadım:
  şu kadarını söyliyim:

  varlığı olmayan bir şeyin yokluğunu idda etmezsin zaten.

  piyasaya yeni çıakcak bir araba modeli düşünün .ürünün çıkacağını üreten mühendisler biliyor ve halk henüz öğrenmedi. araba audi rsqx olsun.
  arabanın varlığından haberi olmayan halk. aracın olmadığını savunamaz.

  birde bu konular .
  insanda gerçekten isterse açılır. algı değişir. mantık farklılaşır. ve bir yerden sonrası standart insanların anlayamayacağı seviyedir. o zaman da çevre tarafından deli yaftasını yersin.
 • 0
  marlborored 1 yıl önce
  bilimsel olarak zor ama bu kadar şeyin tesadüfen oluşması inandırıcı gelmiyor ..
 • 0
  yawhehe 1 yıl önce
  özetle şunu diyim eğer gerçekten merak ediyorsan büyük alimlerin islami nasıl açıkladığında ve islamin ne olduğuna ordan bak internete bilgi kirliliği var ön yargılı olma gerçeği bulmak istiyorsan
 • 0
  yawhehe 1 yıl önce
  var ağa yaradan sormaz mı reyiz siz benim nimetlerimi kullandınız verdiğim ayricalikla diğer yaratilanlara egemen oldunuzda benim eserlerimi hicmi akıl edip dusunmediniz inkar ettiniz diye
 • 0
  duck1crowley 1 yıl önce
  bu konuda şu an bu başlığa yapabileceğim en büyük iyilik budur deepnot:ateist'im
  4tech kardeş kanıtlama biçimin biraz yetersiz geldi bana be neyse videoyu izleyin gençler güzel videodur
  youtube.com/.../watch
  0
  zaknafein 1 yıl önce
  gece gece ateist edecen adamı mübarek
  0
  4tech 1 yıl önce
  hangi konuda yetersizdi kardeşim açıklarmısın?
 • 0
  babajuarjamba 1 yıl önce
  pek bi kanıta ihtiyaç oldugunu sanmıyorum. biz kimsenin kutsal kitabına veya peygamberine birşey demeyiz. diğer din mensupları derler. hayata bakın. birşeyin karşısında duran diğer şeylere. 1. 2. dünya savaşları, kurtulus savaşı, superlig-diğer ligler. hep bi fikir veya lider vardır. kalanlar diğerleridir. edit: herhangi bir inancı olana idi cevabım
  hiçbir dine inanmayan biri içinse cevap çok basit. hayatta herşeyde bir start tuşu vardır. biri ona basar. işleyiş sürer. ilk insanın oluşumu da böyledir. kalanı hikaye. yok insan maymundan gelir felan. bir maymun konuşursa bunu o zaman tartışalım. o zamana kadar bana fraksiyon anlatılmasını istemiyorum. edit: insan sesi taklit eden hayvanları içermez.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  dostum öncelikle şunu bilmeni isterimki maymunun konuşmasını bekleyemezsin.biz maymundan gelmedik maymunla ayni ortak atadan geliyoruz.biraz kitap okumalısın.
  0
  babajuarjamba 1 yıl önce
  okudugum için yazdım. adamın teorisi denizlerdeki tek hucrelilerden başlıyor...
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  doğrusu da bu zaten
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  biyoloji güzel bir bilimdir aynı zamanda bir o kadarda karmaşık.biraz daha araştırma yapman güzel olur
  0
  babajuarjamba 1 yıl önce
  2. unimi okuyom panpa. 1. si direk biyoloji 2. si de yine biyolojiyle alakalı..benim okuduğum tüm kitaplardan çıkan özet at ile sinek çiftleşerek at sineği oluşturamaz. :) o kitabın ozunde bu yatıyor. canlıların farklılaşması ancak kolaylık sağlayacak şeylerde olur. gensel olan mutasyondur. yani bana anlatman biraz zor. dünyanın yaşına bakarsak ve dediğin tezi desteklersek insana benzeyen ara formlarla muhattap olmamız lazımdı şimdi. ayrıca hadi oyle birşey olmadı şu an haber manşetlerinde "bu yeni bi tür" mü diye haber izliyo olurduk. ya da diğer bir deyişle bu farklılaşımlar neden milyarlarca yıl once tesadufen bitmiş. zaten kitapta bir sürü bosluk var bunlar bir kacı. inanmak için degil anlamak için okumanı tavsiye ederim.
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  olaya direk bakman yanlış bir şey.at ile sinek ciftlesmesinden atsinegi beklemek yanlış olur elbet.havada ucanlar kustur demek gibi bu.ancak biraz daha geniş baktığında. baliklarda amfibilerde surungenlerde memelilerde uzuvlarina baktigimizda farkli sayilarda diziliste olduğunu görürüz.birbirinden bagimsiz olan yapilarin birbiri ile benzer olmasini beklemek yanlış olur.bir matkap ile cep telefonunda benzerlik aramazsin.farkı amaclar icin gelistirilmislerdir çünkü.ama bir kola ile fanta arasinda benzerlik vardir.ayni islev icin gelistirilmistir çünkü.canlılardada bu böyledir.ortak bir gecmisi oldugunu unutmamamiz gerekir.bir balina ile biz ortak gecmise sahibizdir. sayisiz benzerlik bulunabilir.zamanla birbirinden ayrılmış ayri islevler icin evrimlesmislerdir. biyoloji okumak biyoloji hakkında her seyi bildigin anlamına gelmez.ego iyi bir sey değildir.heleki türkiyede okuyorsan diycek bir seyim yok. dusuncene saygim sonsuz
 • 0
  yawhehe 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  m.youtube.com/.../ucqioljgpdtpk9l5xpahfq
  bu john lennox oxfordda matematik profesörü allah in varlığını açıklayan en önemli bilim insanlarından dawkins ve hawkingse güzel yanıtları var izleyin sonrada allah in varlığına inanırsan hangi din gercek diye araştırırsın sonuç islam çıkacaktır
  0
  ugrzn 1 yıl önce
  yawhehe
  0
  babajuarjamba 1 yıl önce
  egoyla alakası yok. biraz kitap okumamı tavsiye etmiştin ben de sana durumun daha farklı oldugunu soyledim. biyoloji alanında tahmin edemeyecegin kadar teori hipotez deney bilirim. senin anlattığın teori bile değil. once teori olması lazım ki araştırılsın. senin bana soylediğin şey deney aşamasından bile geçememiş bir düşünce. dolayısıyla bir gerçekliği yok. şunu unutma. bilimde sebepsiz hiçbirşey yoktur ve kanıtı mutlaka vardır. senin dediğin gibi bir olay olsa ara formların iskeletlerini görürdük. dinozorların nasıl görüyorsak yani... veya dinozorların nasıl bittiğini biliyorsak. egoya gelince panpa 5 senemi vermişim bölümüme :) azcık artistik yapak yaw :p
 • 0
  malfolokovski 1 yıl önce
  https://youtu.be/7ycxuaxtvag

  senin sorduğun soruyu en güzel cevaplayan kişi


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...