9
torku nedir?

Aslında en başında yazmam gereken ama konunun ortasına sarkan bu yazı biraz için biraz geç kaldım ama güç olsun güç olmasın diyelim:)


Arkadaşlar Torku nedir? Bu sorunun cevabı bir fabrika değil, bir holding değil, hükümetin desteklediği bir grup hiç değil bu sadece ve sadece bir markadır. Konya Şekerin bir markasıdır. 

Konya Şekerin ürettiği ürünlerin ve aktif olduğu çalışma sahalarının sadece yüzde 10 luk bir kısmını Torku markası adı altında üretilen ürünler oluşturur. 

Peki ben bunu neden söyledim? 

Çünkü ülkemizde ve alışveriş yapan insanların gözünde bu firma daha yeni çıktı piyasaya böyle giderse batar vs gibi yorumlar yapılıyor hatta burda bir avuç grup diyene bile şahit olduk:), bu gibi yapılan yorumlara şimdiden cevaben söylemek istedim. İnan ki Torku adı altında üretilen ürünler olmasa dahi Konya Şeker ülkeye çok çeşitli alanda ürün yetiştirmeye devam edecek. 


Neden sadece bir marka? 


Pazarlama stratejisinin en önemli unsuru marka olabilmek. Bunu sağlayan da üretilen Torku markasıdır. Bu zamana kadar bir çok firma girdiği farklı sektörlere farklı isimler atadı. Örneğin ülker pastörize ürünlerine İçim markası ile girmiştir. Sakız vs oneo ile girmiştir. Ama Torku markası belli bir alanda faaliyet gösteren bir marka değildir. İçinde bisküvi,süt ürünü,lokum,şalgam,sıvı şeker,yağ,şeker,helva gibi bir çok ürünü içinde bulunduran bi üründür. Diyebilirsiniz ki neden bu kadar farklı ürün yelpazesine sahip olundu? Bu ülkenin gerçekten her ürünü artık doğal yollardan üreten üreticiye ihtiyacı var. Bugun panagro et entegre tesislerinde günlük 4000 bas hayvan kesim kapasitesi vardır ama bunun suan için 300 400 civarı kullanılmaktadır. Tam kapasite ile çalıştığında bütün ortadoğuya bir günlük yetecek miktarda karşılyacak kesim kapasitesine sahip bir tesisdir. Bir markayı büyütmek için her alanda her üründen kaliteli ve doğal ürün üretmek için her geçen gün daha iyi atılımlar yapılması gerekmektedir ve Torku markası adı altında sektör sektör büyüyen firma olarak yoluna devam etmektedir. • 0
  armi 1 yıl önce
  Torku adamdır biraz pahalı ama olsun
 • 1
  mithrandir 1 yıl önce
  torku günümüz türkiyesinde pazarı kasıp kavurmuş eti ve ülker markalarına rakip olup bu iştede gayet başarılı olmaya başlamış, halis muhlis türk firmasıdır. kesinlikle desteklenmeli ve önü açılmalıdır.
 • 0
  nestor 1 yıl önce
  Sadece türk sirketleri ile yarışmaz yabancı firmalara da meydan okumuştur.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  İnşallah birgün:)

  Hayat bu belki de, olabildir de yanı...
 • 0
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  En doğal marka torku diye biliyorum da hocam sev torkunun ceosu sahibi falan mısın??
 • 1
  sesindekiyalnizlik 1 yıl önce
  Bisküvi çikolata ayçiçek yağı gibi gıda maddeleri için market market gezdiğim Türkiyemizin parlayan markası.Şu an yediğimiz her şeyin en doğalını yapan en lezzetli ürünleri en uygun fiyata çıkaran markamız.Kooperatif kuruluşu olduğu için ve çiftçilerimizin emeğiyle yetiştirdiği her doğal malzemeyi kullandıkları için sonuna kadar desteklediğim önerdiğim markadır.Allah yollarını açık etsin
 • 0
  kullanici 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Youtube'daki Nedir? Sayfasına benzemiş başlıktır. Bunu yazan arkadaş CEO veya orada çalışan filan sanırım. Bkz: Viral reklam. Konya şeker'e dayanır.Ürünleri, özellikle de gofretleri güzeldir ayrıca.
 • 0
  ertinuviel 1 yıl önce
  2 konuda sana katılmıyorum ki zaten sadece 2 konuya odaklandım.
  Birincisi, dediğin gibi Torku'yu tanımayan ve bir avuç grup diyenler zaten bir avuç gruptur. Genelin böyle bir şey düşünmesi imkansızdır. Torku markasını 10 kişiden 9u bilir. Abur cubur ürünlerini görünce ben ve tanıdığım bütün kişilerin tepkisi "aaa Torku bunları da mı çıkarmış" oldu.

  İkincisi hükümetin desteklediği grup hiç değil demişsin. İşte buna öldürsen inanmam.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  Kelime oyununa gelmissin normaldir:)

  Torku bir ''grup''değildir. Hükümetin desteğini alan kısmı çiftçilerimizdir. Ülkenin ciftcisine hükümetten destek alan bir grup demek doğru bi tanımlama olmaz onu özellikle belirtmek istedim.
 • 7
  oxygen 1 yıl önce
  Torku'nun CEO'su gelmiş. Bi 50lik at da sözlük gelişsin yapram
  0
  yusufir 1 yıl önce
  50 kurus senin 2 günlük yorum masrafını sanmıyorum karşılayacağını.
  3
  oxygen 1 yıl önce
  50liliğe 50 kuruş dedi vay fakir. Adam CEO 50lik deyince 50 kuruş sandı. 50bin TL dedim cınım ya. O değil de sen bu reklamlar için para ödüyo musun?
  2
  yusufir 1 yıl önce
  50 lige 50 kuruş demek le Ferrari kasasini. Altında yatan Tofaş şahini uyandırmış olduysak demekki başarılı bi fakiriz. Reklam olarak düşünüyorsanız benim fikir özgürlüğüm kadar sizin de görmezlikten gelme durumunuz mevcuttur.
 • 1
  sadurra 1 yıl önce
  Recep Konuk'un kim olduğu bilinmelidir öncelikle. Torku ismini koyarken ''bir isim nasıl kendini satar'' sorusunu kendine sormuş araştırtmış ve ''o,u'' gibi harflerin dikkat çekici olduğunu öğrenerek bu ismi koymuştur.
  Recep Konuk şu an Akp Karaman milletvekilidir. Kendisi hakkında ''iyi insan, kötü insan'' yorumları çok olsa da bu beni ilgilendirmez. Farkettin mi Akp milletvekili. Konya ve çevresinde yaşayan insanlar bu adamı girişimci olarak severken ve bir saçmalık olan torku'yla ''milli sermaye'' savunmasını yaparken arkadaş gidip Akp'den milletvekili olmuştur. Torku da nesin bilmiyorum. Ama ''biz hükümet destekli bir marka değiliz'' konusunda istersen önce Recep Konuk'u ikna et.

  Not: Keşke bir iş adamı olarak yoluna devam etseydi. Hayır o kadar farklı ürün üretimi ve satımı yapan bir markanın başındaki adamsın. Zaten kazandığın paranın haddi hesabı yok. Niye bir de ''milletvekili maaşı'' alıyorsun? Sen girişimci adamsın lan biraz ağırlığın olsun. Ülkedeki siyaset anlayışı ''sevilen sanatçıyı milletvekili yap, sevilen iş adamını milletvekili yap'' zaten. Allah bilir ne kadar paraya anlaştı Akp'yle şu vekillik için. Bizi yemeyin kardeşim ''hükümet desteği yok'' diye. Yapın çikolatayı, biz yiyelim.

  Not2: Torku'nun çoğu ürününü tüketen bir tüketici.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  Tekrar tekrar söylüyorum hükümet desteği alan çiftçiler var evet konya şeker de bunlardan biri. Dünyanın en büyük et entegre tesisini ülkeye kazandırmak için hükümet desteği alması çok mu kötü birşey sizin için bu garip bir durum. Ayrıca; burda benim anlatmak istediğim hükümetle konya şeker ve Torku markası arasında bi bağlanti kurmak değildir. Sadece Torku markasının bilinen ve bilinmeyen yönleri ile doğru bir aksan ile anlatma ve insanları bilinçli tüketici olma konusunda bir nebze dahi olsa teşvik etmektir.

  Bi sonraki yazımda Torku ormanlarından bahsedeceğim. İnşallah ormanlar da siyaset gorus kurbanı olmaz dileğiyle.
 • 2
  sakallibaba 1 yıl önce
  Torku adamdır
 • 0
  unbornchicken 1 yıl önce
  olum bu marka değil miydi
 • 0
  hemsirebey 1 yıl önce
  ahududulu çikolatası bayaa iyi ya
 • 0
  asdfghjk1 1 yıl önce
  Torku iyidir
 • 0
  navyblu3 1 yıl önce
  Çabuk büyüdü aman patlamasin dikkat derim...
 • -2
  sicakbira 1 yıl önce
  Devlet kooperatifi olmasına rağmen ürünleri hem uçuk fiyata sahip hemde katkı maddesi olmadığını yazıyor :) ki bu da yalan.. basit olarak ele alırsak torkunun sütü katkısız olduğunu iddia ediyor gel gelelim son kullanma tarihine ? hangi sütün son kullanma tarihi 7 - 9 ay olur ?
  1
  yusufir 1 yıl önce
  Malum halkımızın bilgisi olmadan fikileri olma etkinlikleri volum 1:) Sütün son kullanma tarihleri nasıl uzar? Sütün bozulmasını sağlayan şeyler nelerdir? 1. Bakteriler 2. Güneş ışığı 3 Hava teması. Şimdi ilk olarak fabrikada bu süt 3 5 saniye arasında gerekli kaynama sıcaklığınında üzerine çıkartılıp tekrar soğutulduğunda içindeki bakterilerden arındırılmış olur. sonra mı? sonra bu sütlerin içinde tekrar bakteriyel yaşam sağlamaması için güneş ışığı geçirmeyen kaplara konuyor ve hava teması da kesildği için içinde bakteri gelişimi olmuyor ve tahmin et noluyor ? Evet bildin congiricileyşıns. Sütün ömrü uzuyor...

  Peki nerede bu katkı maddesi ? Allah Allah bi terslik var sanırım. Bi dakka ya. Nası uzuyor kardeşim? Hangi sütün ömrü bu kadar uzar? Yok yok..Yoksa ? .. Haa tmm. gibi çelişkiler bırakabilirsin yazıyı okurken. Normaldir de. Keşke işin aslını öğrenip gelseydim de diyebilirsin ama o sıkıntı değil biz de malum bilgi vermek için burdayız sonuçta.

  Sonuç olarak sütün ömrünü artırmak için içine herhangi bir katkı maddesi koymak gibi bir ihtiyacımız yok):

  Günlük sütlerimizin raf ömrü paket açıldıktan sonra 2 3 gün açılmazsa paketlemeden itibaren 10 15 gün arası. Arasında ki fark ne diyecek olursan maruz kaldıkları için ısı oranı daha düşüktür bu yüzden içinde uht sütten daha az besin değeri kaybeder bu da vücuda yararlı bakterilerinde kaldığı anlamına gelir ve buda sütün ömrünü kısaltmak için yeterli bi sebeptir.Ürünlerin uçuk fiyata sahip olmasının nedenide işin kolayına kaçılmadığının bir göstergesidir. Kaliteli ürün için kaliteli üretim gerekir ve her kalitenin de maliyeti kalitesiz ürünlerle kıyaslanmamalıdır.

  Sütaşın ürünlerini nasıl ucuza getirtdiğini burda açıklamak istemiyorum fakat işçileri yüksek çalışma saatleri ve ağır tempo yüzünden greve gittiğinde onların önüne tezek dökerek dağıtan ve yine ucuz işçilik peşine düşen bir firmadan doğal ürün yerine ucuz ürün bekleyen müşterilerin bu firmaya bu firmaya pahalı deme lüksleride pek yoktur kanımca.
  0
  dortmundcocugu 1 yıl önce
  ya yaziyi okudum ve altindaki tüm yorumlari da okudum iyi güzel de gidiyordu da, ne ettin kardasim sen burda ? bize birer tane mail broşür yollasaydin veya direk viral reklam paylasimi yapsaydin daha iyi. torku iyi güzel zaten halk da takdir etti de, böyle ufak islerle ugrasinca komik gözüküyor.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sen bunu komik buldun da biz gülme mi dedik? :)
 • 1
  ravenphilosoph 1 yıl önce
  Kaşarı güzel olan Sütü kötü olan yoğurdu bi boka benzemez ama kefiri ve ayranı güzeldir kısacası bi iyi bi kötü Assasins Creed gibi oyun
 • 1
  thasadore 1 yıl önce
  Torku iyi amk ülker alcağınıza onu alın daha iyi çikolataları muazzam
 • 0
  ilteris 1 yıl önce
  yıllarca türkiye'de çok büyük paralar kazanmış üstelik bunu sattıkları en pahalı ürün beş lirayı geçmeyen şirketlere bir anda rakip olan anadolu'nun has kaplanı torku her seye el attı hepsindede başarıyor inşallah böyle devam eder


  umarım her alanda böyle türk markaları cıkar
  0
  yusufir 1 yıl önce
  süzme peynir ve dondurulmuş ürünlerde (pizza manti, hamurlu ürünler vs ) yakında raflarda olacak. oha bunu da mi yapmış diyeceğiniz şeyler var daha :))
  0
  ilteris 1 yıl önce
  valla zaten ne görsek vay anasını la helal olsun diyoruz :)
 • 0
  hain 1 yıl önce
  torku ak partidir. yemeyin yedirmeyin. zaten ürünleri bok gibi
  -1
  yusufir 1 yıl önce
  sen alma lan yarragim. sikimi ye.
 • 0
  dotaist 1 yıl önce
  torku batacak beyler diyorum size
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sebep ?
  0
  dotaist 1 yıl önce
  tahmin
  0
  yusufir 1 yıl önce
  torku batmaz ama. marka çünkü o. konya şeker batar dersen o zaman doğru bir yaklaşım olabilir.


 • torku

  Torku ürünleri hakkında sormak istedikleriniz meram ettikleriniz ve daha fazlası.

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  yusufir

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...