2
politeizm
birden çok tanrının olduğuna inanılan inanç.

en az onlarca tanrı var. belki milyarlarca tanrı bile olabilir.

senarist tanrılar ve izleyici tanrılar var. senarist tanrılar acımasız. izleyici tanrılar ise insanların başına gelen felaketleri üzülerek izliyorlar. belki bütün diğer tanrıları yaratan bir baştanrı olabilir.
 • 0
  yusufir 1 yıl önce
  iyi bari. en azından bu tanrılar okeye dördüncü bulmakta sıkıntı çekmezler. hatta galaksiler arası maç turnuvası bile düzenleyebilirler.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  görüyor musun başkan, elin kafirleri din uydurup uydurup inanıyor. cehennemde görecekler...
  0
  yusufir 1 yıl önce
  cehennemlik olduğunu bilemem ama , belki de kahrolsun bağzı şeyler.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  kafirleri inşallah cehennem azabından kurtarırız. bi iki başlık açıp ateistleri imana mı getirmeye çalışsam... belki bazıları kurturur, doğru yolu bulur falan.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  doğru yol bildiğin yoldur. bilmediğin yol seni bilinmeze götürür. bilmeyen insanı, bilmek istemediğini, bilmeye zorlayarak, doğru gittiği yanlış yolda bile apayrı bi yanlışa sokarsin. köprüden önce son çıkışı kaçırmasina vesile olmayi inanki istemezsin.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  bu yolun yanlışı mı olur başkan? bari müslümanlığı anlatalım şu kafirlere de bir iki şey öğrensinler, vebal bize kalmasın. yoksa ahret anamm, inanılmayacak şey değil. insanın içi titriyor öbür dünyada yanmayı düşündükçe. bu ateistlerse skinden sallıyorlar, öbür dünya yok gül, eğlen, oyna diye... ama bilmiyorlar ki... vahh vah!
  0
  yusufir 1 yıl önce
  allah insanlara aklı boşuna vermemiş. onun yerine de mi biz kullanalım? aklı var fikri var. doğru yolu bulmak istemeyen zaten istesede bulur.
  0
  parabellum 1 yıl önce
  arkadaşlar lütfen şu videoyu sonuna kadar izleyin:
  youtube.com/.../watch
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sonsuza kadar da izlerim de, video da hep bi belirsizlik var.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  kendileriyle çelişiyo zavallılar... allah onların yardımcısı olsun. düşünemeyen topluluk.
 • 0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  tengricilik aslında politeisttir. ama tengride baş bir tanrı vardır. mantıklı. en azından bir kısmı. çevremde de tengrist insanlar mevcut. ve bana göre, ilk insanlar nasıl gökten inen bir tanrı-tanrılara inanıyorlarsa şimdiki dinlerde öyle. tanrı sayısı umrumda değil. önemli olan, eski dinlerin mitoloji olarak kalması. bugünün dinleri de... yarının mitolojileri olacak. yani hiçbir şey devamlı değil. çok kesin konuşmuş olabilirim, ama islamın da diğer dinlerde olduğu gibi silinecek. silinmese bile islamdan sonra gelecek olan din, insanlar ne yazık ki islamın son din olduğu kısmına öyle takıntılılar ki biri uçup da peygamberliğini ilan etse inanmayacaklardır, yine bir süre sonra çökecektir.
  çünkü islam da bir devlet gibi. nasıl desem, artık günümüz ihtiyaçlarına uymuyor. keza, tanrının bazı istekleri absürt bile kaçıyor. ayetlerde, amellerde ne kadar değişik olursa olsun; ne kadar değişik yorumlarsanız yorumlayın, insanların çoğu buna inanmıyor. düşünüyorum ki: 5.000 kelimenin türkçeye çevrilmediği sikimsonik şu arapça dilinde, farklı manası olan pek çok kelime insanı gafa itebiliyor. tanrı bile kendi kitabında net değilse, bize ne?
  sonuç: konuya hakim değilim. ama politeistlik de tengricilikle bağlantılı. hatta tengricilik, politeistliği kapsıyor diyebilirim...
  1
  parabellum 1 yıl önce
  bilgi için teşekkürler.


 • politeizm

  politeizm hakkında aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz.

  0 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  parabellum

 • - imla kurallarına dikkat ediniz.

  - diğer yazarlara karşı saygılı olunuz.

  - hakaret ve küfür etmeyiniz.

  - kurallara uymayan içerikler silinecektir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...