türkiye'nin karanlık tarafı - 1, abdullah çatlı

  -2
  hellomyfriend 15.1.2017 00:45
  reis deyince aklımıza gelen ilk isim; abdullah çatlı.çoğumuzun şuan da mit başkanı olarak düşlediği derin devlet adamı... muhsin yazıcıoğlu ile pek samimi olduğunu bildiğimiz çatlı, ülkü ocakları ile de içiçeydi. adına bir çok şarkı söylendi, şiirler okundu. abdullah çatlı'yı tanıyan insanların hemen hemen hepsi, ölümünün suikast olduğunu düşünüyor. asala örgütüne vurduğu darbelerden bildiğimiz çatlı'yı tanıyalım;

  abdullah çatlı 1956 yılında nevşehir’de doğdu.


  1977'de ülkü ocakları ankara il başkanlığına, 25 mayıs 1978'te de ülkücü gençlik derneği genel başkan yardımcılığı'na seçildi. 11 temmuz 1978'de ankara'da hacettepe üniversitesi öğretim üyelerinden doç. dr. bedrettin cömert'in öldürülmesi olayının faili olarak ankara 5.sulh ceza mahkemesi'nce hakkında gıyabi tevkif kararı verildi. 23 ağustos 1978'de sakarya ilinde yakalandı ve gözaltına alındı.


  abdullah çatlı'nın, 9 ekim 1978'de de ankara ili bahçelievler semtindeki 7 tip'linin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu iddialarına ilişkin tutuklama kararı olayın üzerinden 4 yıl, 4 ay geçmesinden sonra gerçekleştirilebildi.

  çatlı, 12 eylül darbesi'ni izleyen aylarda yurt dışına çıktı. bulgaristan ve viyana'da bir süre kaldı. 22 şubat 1982'de, isviçre'de mehmet özbay adına düzenlenmiş pasaport ile yakalandı, ancak serbest bırakıldı. 22 ekim 1983'de paris'te mit ile ilişkiye geçtiği ve asala'ya karşı 5 eylemde kullanıldığı mit resmi belgelerinde yer aldı. istihbaratçı korkut eken de abdullah çatlı'nın 1980'li yılların başlarında mit ile ilişkisi olduğu ifade etmiştir.

  22 ekim 1984'de paris'te yakalandığında üzerinde hasan kurtoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport vardı. çatlı, fransa'da 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 16 eylül 1985'de papa suikasti davasında tanık olarak konuştu. oral çelik'in suikast ile ilgisi olmadığını, mehmet ali ağca'nın bulgar ajanı olabileceğini iddia etti. çatlı, kısa bir süre sonra fransa tarafından 7 yıl ceza aldığı isviçre'ye iade edildi. 21 mart 1990'da bostadel cezaevi'nden kaçtı.  1993'de türkiye'ye gelen ve taşıdığı şahin ekli adına düzenlenmiş pasaport ile gözaltına alınan çatlı, aynı tarihte serbest bırakıldı. çatlı'nın 26 nisan 1996'da ömer lütfü topal ile aynı uçakta kıbrıs'a gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 mayıs 1996'da geri döndüğü de kayıtlardan ortaya çıktı.


  3 kasım 1996'da balıkesir'in susurluk ilçesi yakınlarında tarihe susurluk kazası olarak geçen trafik kazasında öldü. kaza sırasında çatlı'nın yanında, arka sol tarafta oturan gonca us ve arabayı kullanan istanbul eski emniyet müdür yardımcısı hüseyin kocadağ da ölmüştür. aracın içindeki dört kişiden yalnızca dönemin dyp milletvekili sedat edip bucak kurtulabildi.


  nevşehir'de yapılan cenaze töreninde, türk bayrağına sarılı tabutu nevşehir kaldırım mezarlığına defnedildi.

  kazadan sonra boynu kırılarak öldürüldü iddiası:

  birinci "ergenekon" davasında dinlenilen "gizli tanık poyraz", abdullah çatlı ile gonca us'un susurluk'taki kaza sırasında değil, boyunları kırılarak öldürüldüğünü, bunu veli küçük'ün de bildiğini iddia etti.


  savcı pekgüzel'in “abdullah çatlı'yı tanıyor musunuz?” sorusuna gizli tanık, “allah rahmet eylesin, toprağ bol olsun” diye yanıt verdi. savcı pekgüzel'in, tekrar tanıyıp tanımadığını sorduğu gizli tanık, aynı cevabı verdi.


  pekgüzel'in, “sedat peker de aynı şeyi söylüyor” sözleri üzerine gizli tanık, “sedat peker onu tanımaz. çatlı'yı çok iyi tanıyan drej ali, muhsin başkandır. çatlı'yı eskiler tanır. peker'in yaşı yetmez” dedi.


  pekgüzel'in susurluk kazasıyla ilgili bilgisi olup olmadığını sorduğu gizli tanık, “kaza haberini ilk alan veli küçük'tür” diyerek, abdullah çatlı ve gonca us'un kaza nedeniyle değil de 3-4 kişi tarafından boyunları kırılarak öldürüldüğünü iddia etti.


  “gizli tanık poyraz”, kaza geçiren arabayı arkadan takip eden sedat bucak'ın koruması “abaza yalçın”ın eski özel harekatçı olduğunu ifade ederek, “kaza yerine anında gelen abaza yalçın'dır. ben abaza yalçın ile sohbet ettim. bana kazadan değil de boyunları kırılarak öldürüldüğünü söyledi. kaza haberini ilk alan veli küçük, boyunlarını kıran 3-4 kişi de biliyor. bunları açıklasın. benim çok iyi bilgim var ama ispatım yok” şeklinde konuştu.


  çatlı’nın korumalarının olaydan önce başına gelen bir şey var:


  abdullah çatlı'nın koruması ercan ersoy, kaza yerine ilk kendilerinin ulaştığını söylüyor.  kamyonun altına sıkışmış aracı bizzat çıkardıklarını anlatıyor. uğur dündar da sıcağı sıcağına araç kamyonun altındayken çekilen bir fotoğrafı yayınlıyor.


  demek ki, "kaza" sırasında çok gerilerde kalan koruma aracından önce olay yerine gelenler var. muhtemelen, çatlı'nın aracını takip ediyorlar...  çatlı yaşıyor mu?


  abdullah çatlı’nın kardeşi zeki çatlı: “fransa’da çok sıkışmıştı, bizi aradı. ‘yarın burada bir tren kazası haberi duyar ve ölmüş birinin üzerinde kimliğim çıkarsa inanmayın ama rolünüzü iyi oynayın.”


  gazeteci sordu; ‘’yoksa şimdi rolünüzü mü oynuyorsunuz?”


  zeki çatlı: “cenazesini ben yıkadım. kaşlarının üzerinde çok derin bir çökük vardı. teşhis ettik. ama buna inanmayan ve yaşadığını düşünen çok kimse var.”


  kazada ölmeseydi taranacaktı:

  abdullah çatlı’nın kızı gökçen çatlı, susurluk’ta mercedes’e kamyon çarpmasaydı babasının, 200 metre ileride bulunan birileri tarafından taranacağını iddia etti.  gökçen çatlı, kazadan sonra bir kişinin kendisine gelip şu açıklamayı yaptığını söyledi: “eğer orada bir şey olmasaydı, zaten 200 metre ileride başka bir araba onları bekliyordu ve tarayacaklardı.”  abdullah çatlı’nın ergenekon’la ilişkisi var mı?


  zeki çatlı: “asla ergenekoncu değildir. susurluk, ergenekon’dan farklıdır. çatlı apo’nun elini sıkanların olduğu yerde olmazdı.”


  kurtlar vadisi dizisi ve abdullah çatlı:

  kardeş çatlı, birçok anının kurtlar vadisi’nde isim vermeden işlendiğini ve kendilerinin buna çok kırıldığını söyledi. “polat alemdar’ın söylediği ‘iki kişinin bildiği sır olmaz’ lafı, ağabeyimin lafıdır. soner’e ben anlattım. bazı sırları paylaşması için ağabeyime baskı yaptığımda bunu söylemişti.”


  zeki bey: “o meşhur ‘sonunu düşünen kahraman olamaz’ sözü de ağabeyimin şeyh şamil’e atfen aktardığı bir sözdür. ağabeyim bir gün şeyh şamil’i rahmetle anarak ‘her şeyin sonunu düşünen kahraman olamaz’ dedi. bunu yine soner’e anlatmıştım, çatlı’yı ve cümlenin başını keserek kullandılar.”


  abdullah çatlı farklı kimselerce farklı yorumlanıyor. öyle ya da böyle, türkiye tarihinde ''derin'' bir yere sahip. kendisinin bazı sözlerini hatırlayalım:  rahmet ve saygıyla...


  çatlı hakkında okunabilecek kitaplar:


  gökçen çatlı, babam çatlı 2 - çatlı reis
  gökçen çatlı, babam çatlı,
  ahmet haldun terzioğlu, reisim çatlı (bozkurtların kanunu),
  çınar özkan, bir vatan iki reis,
  çınar özkan, çatlı reis,
  çınar özkan, reis,
  doğan yurdakul, soner yalçın, reis gladio'nun türk tetikçisi,
  necdet pekmezci, derin abiler,
  necdet pekmezci, 5-6-2 tamam değil reis (ben de vardım),
  hakan türk, abdullah çatlı kimdir?,
  cemal anadol, teşkilat-ı mahsusa'dan mit'e susurluk dosyası,


  yazıda yararlanılan kaynaklar;

  emin pazarcı

  şamil tayyar

  radikal.com

  vikipedi