araç kullanırken bilinmesi gerekenler özet part 1

  4
  cagrialaf 25.1.2021 00:42 ~ 01:19
  1- eğer ekranda kemerli bir kırmızı çöp adam işareti varsa kemerinizi takmanız gerekiyor.

  2- °c olarak gösterilen genelde 80 ile 100 arasında değer gösteren kadran hararet anlamına gelir. 80'den aşağı olması kısa vadede zarar vermez ancak 100' den fazla olması durumunda aracınız hararet yapmış demektir. hemen yol kenarına çekin ve aracınızı sakın durdurmayın motor çalışmaya devam etsin. su takviyesi yapın.

  3- motor devriniz yükseldiği halde aracınızda bir hareket yok ise debriyaj (baskı) balatalarınız sıyırmış yani artık tükenmiş demektir servis aracı ile tamirhaneye götürülmesi ve balata değişimi yapılması gereklidir işlem uzun sürer. baskı balatanızın bittiğini debriyajın en sonundan kavramasından da anlayabilirsiniz.

  4- eğer aracınız durduğu yerde hiç bir şey yokken stop ettiyse sakın tekrar çalıştırmaya kalkmayın. yani elbette gaz debriyaj ayarını tutturamadığınızda aracınızı tekrar çalıştırabilirsiniz ancak yolda veya olduğu yerde stop etmesi durumunda tekrar marşa basmayın hemen servise veya ustanıza aracınızı boşa alıp çektirin bobin - triger arızaları ile karşılaşmış olabilirsiniz. zorlamanız bobin ise kaza yaptırır triger ise motor indirtir ki altından kalkmak hiç kolay değildir.

  5- aracınızın triger kayışı veya zincirini serviste değiştirmeye dikkat edin sente atlanırsa iyi şeyler olmaz. ^^

  6- aracınızın bujilerini en orijinal olanından kullanın dandik ürünlerin porselen kısmı çatlayıp tırnağı motor içine bile düşebiliyor bu da motorun ölmesi demek. motor incek karşim 6000 lira onun parçası yok.

  7- aracınızın benzini az iken kullanmamaya dikkat edin yakıt pompanızın alçak depo basıncında çalışması lineer yakıt göndermeyi orta vadede imkansız hale getirir daha büyük sıkıntılara yol açabilirsiniz. tüpte bile kullansanız en az yarım depo diyoruz.

  8- lastik basıncı kışın düşürülmez bu aracınızı daha da tehlikeye atar. yazlık kışlık farketmeksizin aracınızın lastik basınçları petrol ofislerinde bulunan maksimum psı'lara göre ayarlanmalıdır. mesela 215/60/16 ebatlı bir lastiğin max basıncı 36 psı'dır aracımız uzun yolda tam yük ile hareket ediyorsa içinde 4-5 adam varsa lastiklere 36 vurmalıyız boşta 28-30'lara kadar düşebiliriz. daha ayrıntılı bilgiyi depo kapağınızdan ön kapı içlerinden ve kitapçıklarınızdan öğrenebilirsiniz.

  9- debriyajdan ayağı geç çekmek veya basılmasa bile ayağı debriyaj üzerinde tutmak aracın tüm aktarma oranlarına zarar verir. ayağınızı sakın debriyaj üzerinde tutmayın basmasanız bile basıyormuş kadar zarar verirsiniz. belki 2500 km de bile bitirebilirsiniz 750 liralık parçayı ve 500 liralık işçiliği (minimum). aynı zamanda başka bir husus elinizi vites üzerinde tutmanız. aracınızın alt takımı belki 2 tonluk aracı hareket ettirecek kuvvete sahiptir ancak üst kısımda vitese eliniz ile sürekli baskı uygulamanız ağırlığı oraya vermeniz pirinç senkromençlere zarar verecektir.

  10- lütfen aracınızın bakımlarını zamanında yaptırınız. 4 teker üzerinde saatte 250 km/h lere ulaşırken içinde kendinizi ne kadar sizi güvende ve yavaş gidiyormuş gibi hissettiren süspansiyonlarınız olsa bile dışarıdan dehşet verici ve aciz görünüyoruz. en azından ne şekilde öleceğimizi idrak edebilelim o derece hızlı gitmeyelim. bu gözler ne kazalar gördü milyon liralık araçların nasıl çöpe atıldığını bi bilseniz... kurallara uyalım uzun yolda özellikle dikkati 1 an bile yitirmeyelim kışkırtmayalım kışkırtılmayalım kavga etmeyelim selam verelim teşekkür edelim yol verelim trafik anlayıştır barzolardan onu arındırmak biz aydın geçinenlerin elinde ^^
 • 1
  lock 25.1.2021 00:50
  gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş. arabayı kullanmak marifet değil, onun dilinden anlamak marifet ve çoğu zaman bu detaylar hayat kurtarır.
  0
  cagrialaf 25.1.2021 01:16
  beğenmene sevindim okuduğun için teşekkürler
 • 0
  666o999 25.1.2021 11:50
  eline yüreğine sağlık, teşekkür ederim. çok faydalı bir yazı olmuş.
  0
  cagrialaf 25.1.2021 15:02
  beğendiğine mutlu oldum teşekkür ederim ^^