0
haçiko
1924 yılında tokyo üniversitesi'nde görev yapan japon profesör dr. hidesabura ueno, küçük bir köpek yavrusu edindi. profesör ueno, köpeğine japoncada "sekiz tane" anlamına gelen haçiko adını koydu. safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan haçiko, bir gün her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik etti. metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döndü. çok geçmeden profesör, bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında haçiko'yu kendisini beklerken gördü ve çok şaşırdı. bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.
ondan sonraki bir yıl boyunca, haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. hiç saatini şaşırmadı.
ama bir akşam metrodan çıkmadı profesör. haçiko gözlerini metronun kapısına dikmişti ve gece boyunca profesörü bekledi. bir sonraki akşam yine yoktu profesör. üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı.
üniversite'de kalp krizi geçirip ölmüştü profesör...
haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla bekledi. haftalar, aylar boyunca her akşam tokyo metrosunun shibuya istasyonu'nun kapısına gitti. haçiko tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekledi ama profesör gelmedi. haçiko, 1935 yılında 11 yaşındayken metronun kapısında öldü.
bugün tokyo'ya gidenlerin shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli haçiko'dur. japonlar, sadakat ve insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere haçiko'nun heykelini diktiler.
ii. dünya savaşı'ndan sonra da unutmadılar ve savaş sırasında tahrip olan heykelin yerine 1948'de yenisini diktiler. bugün shibuya istasyonu'nun o kapısı haçiko çıkışı olarak biliniyor ve tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir. her yıl haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 mart'da da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar.


 • vay babanın kemiğine

  Burada bilimsel gerçekler,ilginç bilgiler,günlük hayata dair bilimsel olaylar vs... başlık olarak açıp yorum kısmında bu bilgilerle alakalı sizin bilip eklemek istedikleriniz veya öğrendiğiniz bu bilgiler ile ilgili fikirleriniz yazmanızı bekliyorum.

  4 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  thuglife

 • şimdilik sitenin de formatına uygun olarak kesin kurallar yok sadece birbirimize hakaret etmesek kafi.


  Teşekkürler.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...