12

motosiklete giriş. genel kültür tadında bu cihazlar nedir ?

motosikelete giriş

önce neyi gördüğümüzü neye bineceğimizi bir tanıyalım istedim.


motosiklet dediğimiz zaman hele ki motorcu dediğimiz zaman herkesin aklına görsel 1 geliyor olabilir. lakin o aşamaya gelene kadar bir çok fırınla içli dışlı olmanız gerekiyor.

motosikletler genel olarak 4 kısımdır.


1. kısımda benim favorim olan supersport motosikletler yer alıyor. her ne kadar firmalar bu motosikletleri rahat yapmaya çalışsa da diğer tarzlara göre sürmesi daha yorucu olan ve çok yüksek süratlere çok kısa sürede ulaşabilen bu motosikletler genel olarak hemen her yerde gençlerin gözdesi olan dikkatleri üzerine çeken hayvan gibi duran motosikletlerdir. elbette ki cc muhabbeti sebebi ile gördüğünüz her motosiklet yüksek süratlere ulaşamaz. cc konusuna ayrıca değineceğiz.

2. kısımda naked / çıplak olarak adlandırdığımız genellikle supersport motosikletlerinin karenajsız halleri olarak karşımıza çıkarlar. bu motosikletler hem hafifliği hem nazaran sakin sürüşü ve çevikliği ile şehir içi trafiği için ideal motosikletlerdir. gerekli şartlar altında şehirler arası turlar için de bi kaç modifikasyon ile ideal hale gelebilirler. oturuş pozisyonları gereği omurga doğal halindedir ve supersport'a nazaran daha rahattırlar. örnek için görsel 2'ye bkz

3. kısımda enduro dediğimiz gagalı yüksek seleye sahip çok rahat tam emekli adam işi diyebileceğimiz arkaya hanımı da alıp gezeyimcilerin gözdesi olan motosikletimiz var. bu motosikletler çok rahat olmaları fazladan konfora yönelik bir çok özelliğe sahip olmaları nedeni ile orta yaş ve üstü tarafından tercih edilmektedir. bırak şehri dünya turu yapanlar bile vardır bu mosotikletler ile. fiyat olarak genelde kallavidirler ve gösterişlidirler. polis motosikletleri genelde bu kısımdan motosikletlerdir. saçma bir şekilde off-road motosikletleri de enduro olarak geçerler lakin onlara talep tüm bu kısımlar arasında daha azdır. çok yakar çok kaçar torku yüksek ve dağ tepe dinlemeyen tek tekerler motosiklet kabilesinin çamurluve emektar çocuklarıdır. örnek için görsel 3'e bkz.

4. kısımda chopper/cruiser dediğimiz modeller vardır uzay gemisinden bozma amerikan popülizminin kendince iki teker üzerinde ki yorumu olarak şahsen nitelendirdiğim bu modelleri herkes diğer markalara nazaran daha çok bilirler. nihayetinde harley - davidson gibi bir markayı herkes duymuştur. bu motosikletler yüksek gidona (crusierlar naked tipi gidona )nispeten alçak seleye aşağı yönlü ağırlık merkezlerine sahiptirler ve onları sadece aşıkları alır. gerçek anlamda bir chopper sürmek yılların emeğini gerektirir zira yüksek gidon sebebi ile virajlarda, ağırlıkları sebebi ile hakimiyetlerinde zorluklar yaşanılabilir. türkiye de harley-davidson markasının ölümlü kazaya karışmışlığı yoktur. siz yine de ucuz chopperlar ile bu kısmı kıyaslamayın. ^^ örnek görsel 4'tedir.


görsel 1 / supersport
görsel 2 / naked
görsel 3 / enduro
görsel 4 / chopper
 • 2
  aydakigunes 1 ay önce
  bu içeriğin tam da altında, koskocaman bir motorsiklet reklamı var. belirtmeden geçmek istemedim.
  ve ayrıca bu içerik bana (pi: @nuktedan) ve (pi: @___koray_____) abimizi hatırlattı.
  0
  cagrialaf 1 ay önce
  koray ile bi kaç saat önce tanıştık diğer arkadaşı tanımıyorum. reklamdan kasıt kawalar galiba
  0
  ___koray_____ 1 ay önce
  o reklam bende de çıktı :)
  bmw motorrad avantajları diye geçiyor ama detaylı bilgi kısmına basmaya gönlüm razı değil. bu döviz kuru bu kadar vergilendirmeyle bisiklet alabilmek bile zor :(
  2
  nuktedan 1 ay önce ~ 1 ay önce
  yahu (pi: @aydakigunes) , sen ne yüreği güzelsin. puiv'den bilinçli olarak epey zamandır uzaktım. arada bir girip baktığımda da, yine boş başlıkları görüp çıkıyordum. senin şu güzel mesajın ile unutulmadığımı, gerçek bir dost kazandığımı gördüm. çok samimi söylüyorum ki, sevincimi anlatamıyorum.

  motosiklet yorumuna gelince, günümüz de o kadar fazla tarz çıkmaya başladı ki, yeni çıkan bir motosikleti bir sınıfa oturtamıyoruz. bu yukarıda yazılan 4 sınıflar en çok bilinen sınıflar illaki.
  tekeriniz düz bassın!
  1
  aydakigunes 1 ay önce
  ne mutlu bana.
  efsaneler unutulmaz.
  :)
  2
  nuktedan 1 ay önce
  çok teşekkür ediyorum. iyi ki'sin. :)
  2
  aydakigunes 1 ay önce
  siz de efenim, siz de
 • 0
  bizanskurdu 1 ay önce
  güzel bir içerik olmuş
 • 2
  ___koray_____ 1 ay önce
  puiv’de motosiklet başlıkları görmek ne kadar da güzellll :)

  güzel bir paylaşım olmuş, umuyorum motosiklet meraklıları için hangi tarz motosiklet almalıyım sorularına bir nebze de olsa açıklık getirir.

  süpersportlar’da konfor sıfırdır. arka amortisörü en serte aldığınızda, çakıl taşlarını sayarsınız :) alabildiğine sürat için yapıldıklarından hafiftirler, gidon turları pek yoktur. şehir içi trafiğinde hem agresiflikleri (gerçi yüksek modellere sürüş modları eklendiği için nispeten rahat kullanım sağlanabilir) hem gidon turu dediğimiz dönüş azlığı ve hararet sorunu gibi sebeplerle tercih edilmesini tavsiye etmiyorum. konforsuz olduğundan kısa sürüşler ve uzun sürüşlerde bol bol mola verildiği sürece için uygundur.

  nakedlarda süpersportlardaki olumsuzluklar biraz daha normalleştirilerek cadde motoru tarzını almıştır. ideal bir tarzdır.

  endurolar, diğerlerine kıyasla uzun yol motorlarıdır. hem yüksek konforlu hem de bol çantalı olduklarından ağırlıkları 500kg’ı geçebilir. şehir içi trafiğine ve kısa sürüşlere pek te uygun değildir.

  chopperlar, yelekli dostlarımızın bol nikelajlı, bol gürültülü motorlarıdır. kişiselleştirmeyi, bir olmayı hatta maalesef ki çeteleşmeyi önemseyenlerin tercihidir. tabanca gibi makinalardır :)

  scooterlar, aslında şehir içi kullanımına ve başlangıç motoruna en uygun motosikletlerdir. düşük cc olanları sucu motoru, yüksek cc olanları maxi scooter diye geçer :) konfor ve bagaj sorununuz pek olmaz.


  yani işin özü boyutlarınıza ve kullanımınıza göre bir seçim yapmanız gerektiği..

  yaklaşık 7-8 yıldır kawasaki er6f sürüyorum. öncesinde de xmax kullanıyordum. daha öncesini yaşım ayyuka çıkmasın diye dillendirmiyorum :)
  2
  cagrialaf 1 ay önce
  xmax kadar güzel motosiklet yok vallahi o kadar rahat o kadar güvenli bir sürüş veriyor ki. garaja her koyduğumda kontağın kapanmasından sonra çıkan o çıt çıt çıt sesi geçene kadar seviyorum motosikleti bana hiç bir sorun çıkarmadığı için. gurur duyulan evlat muamelesi resmen
 • 1
  caesar 1 ay önce
  ilgimi çekmemesine rağmen okudum, güzel içerik olmuş teşekkür ederim.
 • nedir

  Bir kavramı yada başka bir şeyin anlamını anlatmanızı sağlayan bir bölüm.

  70 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  filozofunsakali

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • bölümün konusu dışında içerik girmek yasaktır.