motosiklete giriş. genel kültür tadında bu cihazlar nedir ?

  12
  cagrialaf 26.5.2019 00:57
  motosikelete giriş

  önce neyi gördüğümüzü neye bineceğimizi bir tanıyalım istedim.


  motosiklet dediğimiz zaman hele ki motorcu dediğimiz zaman herkesin aklına görsel 1 geliyor olabilir. lakin o aşamaya gelene kadar bir çok fırınla içli dışlı olmanız gerekiyor.

  motosikletler genel olarak 4 kısımdır.


  1. kısımda benim favorim olan supersport motosikletler yer alıyor. her ne kadar firmalar bu motosikletleri rahat yapmaya çalışsa da diğer tarzlara göre sürmesi daha yorucu olan ve çok yüksek süratlere çok kısa sürede ulaşabilen bu motosikletler genel olarak hemen her yerde gençlerin gözdesi olan dikkatleri üzerine çeken hayvan gibi duran motosikletlerdir. elbette ki cc muhabbeti sebebi ile gördüğünüz her motosiklet yüksek süratlere ulaşamaz. cc konusuna ayrıca değineceğiz.

  2. kısımda naked / çıplak olarak adlandırdığımız genellikle supersport motosikletlerinin karenajsız halleri olarak karşımıza çıkarlar. bu motosikletler hem hafifliği hem nazaran sakin sürüşü ve çevikliği ile şehir içi trafiği için ideal motosikletlerdir. gerekli şartlar altında şehirler arası turlar için de bi kaç modifikasyon ile ideal hale gelebilirler. oturuş pozisyonları gereği omurga doğal halindedir ve supersport'a nazaran daha rahattırlar. örnek için görsel 2'ye bkz

  3. kısımda enduro dediğimiz gagalı yüksek seleye sahip çok rahat tam emekli adam işi diyebileceğimiz arkaya hanımı da alıp gezeyimcilerin gözdesi olan motosikletimiz var. bu motosikletler çok rahat olmaları fazladan konfora yönelik bir çok özelliğe sahip olmaları nedeni ile orta yaş ve üstü tarafından tercih edilmektedir. bırak şehri dünya turu yapanlar bile vardır bu mosotikletler ile. fiyat olarak genelde kallavidirler ve gösterişlidirler. polis motosikletleri genelde bu kısımdan motosikletlerdir. saçma bir şekilde off-road motosikletleri de enduro olarak geçerler lakin onlara talep tüm bu kısımlar arasında daha azdır. çok yakar çok kaçar torku yüksek ve dağ tepe dinlemeyen tek tekerler motosiklet kabilesinin çamurluve emektar çocuklarıdır. örnek için görsel 3'e bkz.

  4. kısımda chopper/cruiser dediğimiz modeller vardır uzay gemisinden bozma amerikan popülizminin kendince iki teker üzerinde ki yorumu olarak şahsen nitelendirdiğim bu modelleri herkes diğer markalara nazaran daha çok bilirler. nihayetinde harley - davidson gibi bir markayı herkes duymuştur. bu motosikletler yüksek gidona (crusierlar naked tipi gidona )nispeten alçak seleye aşağı yönlü ağırlık merkezlerine sahiptirler ve onları sadece aşıkları alır. gerçek anlamda bir chopper sürmek yılların emeğini gerektirir zira yüksek gidon sebebi ile virajlarda, ağırlıkları sebebi ile hakimiyetlerinde zorluklar yaşanılabilir. türkiye de harley-davidson markasının ölümlü kazaya karışmışlığı yoktur. siz yine de ucuz chopperlar ile bu kısmı kıyaslamayın. ^^ örnek görsel 4'tedir.


  görsel 1 / supersport
  görsel 2 / naked
  görsel 3 / enduro
  görsel 4 / chopper
 • 2
  aydakigunes 26.5.2019 01:25
  bu içeriğin tam da altında, koskocaman bir motorsiklet reklamı var. belirtmeden geçmek istemedim.
  ve ayrıca bu içerik bana (pi: @nuktedan) ve (pi: @___koray_____) abimizi hatırlattı.
  0
  cagrialaf 26.5.2019 01:32
  koray ile bi kaç saat önce tanıştık diğer arkadaşı tanımıyorum. reklamdan kasıt kawalar galiba
  0
  ___koray_____ 26.5.2019 10:17
  o reklam bende de çıktı :)
  bmw motorrad avantajları diye geçiyor ama detaylı bilgi kısmına basmaya gönlüm razı değil. bu döviz kuru bu kadar vergilendirmeyle bisiklet alabilmek bile zor :(
  2
  nuktedan 18.6.2019 14:34 ~ 14:38
  yahu (pi: @aydakigunes) , sen ne yüreği güzelsin. puiv'den bilinçli olarak epey zamandır uzaktım. arada bir girip baktığımda da, yine boş başlıkları görüp çıkıyordum. senin şu güzel mesajın ile unutulmadığımı, gerçek bir dost kazandığımı gördüm. çok samimi söylüyorum ki, sevincimi anlatamıyorum.

  motosiklet yorumuna gelince, günümüz de o kadar fazla tarz çıkmaya başladı ki, yeni çıkan bir motosikleti bir sınıfa oturtamıyoruz. bu yukarıda yazılan 4 sınıflar en çok bilinen sınıflar illaki.
  tekeriniz düz bassın!
  1
  aydakigunes 18.6.2019 16:03
  ne mutlu bana.
  efsaneler unutulmaz.
  :)
  2
  nuktedan 18.6.2019 16:31
  çok teşekkür ediyorum. iyi ki'sin. :)
  2
  aydakigunes 18.6.2019 16:33
  siz de efenim, siz de
 • 0
  bizanskurdu 26.5.2019 04:35
  güzel bir içerik olmuş
 • 1
  caesar 18.6.2019 22:52
  ilgimi çekmemesine rağmen okudum, güzel içerik olmuş teşekkür ederim.
 • nedir

  Bir kavramı yada başka bir şeyin anlamını anlatmanızı sağlayan bir bölüm.