5
favori yönetmenleriniz ve filmleriniz.
evet başlıkta kulağınıza çaldığım gibi bu sinema hakkında bir yazı olacak. sizinle en sevdiğim yönetmenleri, onları bu konuma getiren filmleri paylaşacağım. sizden de aynısını bekliyorum, fakat paylaşacağınız filmi %91.2 gibi bir ihtimalle izlemiş olduğum gerçeği de aşikar.

avrupa'dan başlayalım ilk olarak elimizde michael haneke var, sanırsam en bilinen filmi funny games nedenine değinecek olursak. (avrupa yapımı orjinal filmden bahsediyorum, remake'inden değil.) karakter filmin ortasında kameraya döner ve izleyici ile konuşur. sizinle alakası olmayan yabancılaşma kompleksine girdiğiniz bir olaya müdahil olmanızı sağlar ve dolaylı olarak rahatsız olursunuz. size her dönüp konuştuğunda tüm düşüncelerinizi ve tepkilerinizi size söyler, oturduğunuz yerde dumur eder sizi. yönetmenin diğer efsanesi ise benny's video'dur. bu film hakkında pek bir şey yazmayacağım sadece izleyin.

avrupa'dan devam edecek olursak elimizde sinemanın nefret edilen insanı lars von trier var, psikolojik açıdan çok etkili dogville ile ortaya çıkmıştır ki bildiğim kadarıyla yasaklanmayan iki üç filminden biri budur. diğer filmlerine değinecek olursak, antichrist ve nymphomaniac ı-ıı var elimizde ikiside sinemanın sınırlarını zorlar rahatsız eder, nymphomaniac ise ülkemize oldukça abazan bir kız kitlesi katmıştır. "abi ben nymphomaniac'ım ondan çok sikişiyorum ya(!)"

şimdi kore'ye kayalım ve intikam üçlemesini yaratan park chan-wook'a gelelim. nedir bu intikam üçlemesi, kronolojik olarak sympathy for mr. vengeance, oldeboui ve sympathy for lady vengeance'tan oluşur. bu bir triology'dir fakat hikayeler arasında tek bağlantı intikamdır. ek olarak oldeboui hayatımda izlediğim filmler arasında ilk 50'ye girer. tabii ki hollywood remake'inden bahsetmiyorum.

şimdi birazcık amerikan işi nedir ona değinelim ve quentin tarantino'yu ele alalım, her filmini defalarca kez izlemişimdir. sadece yönetmen olarak değil, senarist, prodüktör hatta bi cesedi oynadığı 5 dakikalık filmde dahil. filmlerinden söz etmeye gerek yok, alın biranızı izleyin.

en iyisini sona sakladım, david lynch. sürreal, post modernist ve deli bir insan düşünün. sonra bu adam yönetmenlik yapsın, alın size david lynch. 90 dakikalık eraserhead'i izleyip 2 saat boş bi ekrana baktım. lost highway'i izleyip hiç bir halt anlamadım, ta ki filmin bişi anlatmadığını anlayana dek.

dip: bu filmleri izleyerek müzik kültürünüz de şekillenecek, kendinizi bulacağınız en az 20 şarkı garanti ediyorum. şimdilik benden bu kadar, ilgiye göre mindfuck postlarımla devam edeceğim, esen kalın!
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  yazınızı editleyip karışıklıkları düzeltin isterseniz. ben nereye vurgu yapmak istediğinze emin olamadığım için düzenlemedim.
  1
  flushsociopath 1 yıl önce
  telefondan yazdığım için sıkıntı olmuş sanırsam. şu an bilgisayara geçtim, bir göz atacağım.
 • 2
  ademak 1 yıl önce
  telefondan bu yazıyı yazdıysan helal olsun sana takip edeceğim seni :=)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...