1
şeker ve vücuda etkisi

Öncelikle şunu bilelim. Karbonhidratlar C,H ve O elementlerinden meydana gelmiş,kimisi kompleks kimisi basit yapılı organik bileşiklerdir.Şeker de bu organik yapılı bileşikler içerisinde karbon zinciri oldukça kısa olanlar arasındadır. Şeker (C6H12O6) bu yüzden vücudumuzda oldukça hızlı bir şekilde monomerlerine ayışır,bu monomerler (glikoz) kan şekerini aynı hızda yükseltir.Kan şekerimizin yükselmesiyle birlikte pankreastan insülin hormonu salgılanır.

[İnsülin: kan şekerini düşürmeye yarayan,yağdan ve proteinden glikoz elde etme sürecini (glikolisis) tamamen düşüren ve ayrıca yağ oluşum sürecini hızlandıran (lipogenesis). bir hormon]

İnsülin hormonu vücudumuzda işlevini yerine getirirken,yağ yakımına ve kan şekerimizi yukarda tutmaya yarayan glukagon hormonu ve kas geliştirmemizi sağlayan gh (growth hormonu) gibi diger birçok hormonun çalışmasını yavaşlatır.
Aynı zamanda aniden yükselen kan şekerimiz,ani olarak düşecektir ve vücut buna tepki olarak kortizol salgılayacaktır.Kortizol aynı zamanda stres hormonu olarak da bilinir,bu hormonun vücudumuzda aşırı salgılanması sağlığımızı birçok yönden olumsuz etkilemektedir.
Eğer spor yapıyorsanız veya yapmak istiyor ama bir türlü şekeri bırakamıyorsanız,şeker krizlerinizi bastırmak için ilk dönemlerde bir ısırık bitter çikolata veya sekersiz kolaya başvurabilirsiniz.Gittikçe azaltarak ilerlerseniz üstesinden gelebilirsiniz.
Saygılarımla
 • karışık

  Karışık

  41 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...