niçin abd hala metrik sisteme geçmedi?

  5
  ferdiucuncu 30.6.2018 15:02
  çoğu ulus, bilim dünyasında da kabul edilmiş metrik sistemi kullanıyorken amerika hala daha inç, pound ve fit birimlerine bağlı. değişim çok defa gündeme geldiyse de amerikalılar değişimi reddediyor.

  1789’da thomas jefferson ölçü birimlerinin değişimi için ilk adımı attı fakat bilim insanlarının desteğini alamadığından başarılı olamadı. 1906’ta ise telefonun mucidi alexander graham bell, kongreyi ikna etmeye teşebbüs ettiyse de yeterli olmadı.

  1968’de kongre, metrik sisteme geçmek için 10 yıllık bir planı harekete geçirdi ama değişimi zorunlu tutmadı. yine de devletin sosyal hayata karışmasından korkan ve küreselleşmeye karşı olan iş veren ve halk tabakası vardı. kamuoyu oylamasında %45’lik oranla değişim reddedildi.

  günümüzde de metrik sistemle ilgili asıl sorun değişmedi. ölçü birimlerinin değişimiyle gelecek olan faydalar göz ardı edilse de toplum iletişimine getireceği zorluk göz kokutuyor. diğer bir deyişle, üreticiler paketlemelerdeki birimleri değiştirebilirler, mezuralar metrik olabilir, ısı derecesi santigratla ölçülebilir: ama ‘sıcaklık 20 derece’ dendiği zaman kafaların karışacak olması kaçınılmaz. değişimi destekleyen abd metrik sistem derneği (usma) başkanı donald hillger bile alışma sürecinin zor ve can sıkıcı olacağını söylüyor.

  metrik sistem hayranları hala çabalamaya devam diyorlar. amerika’da halihazırda gazlı içecekler litreyle, ilaçlar miligramla ve küçük araç parçaları milimetreyle ölçülüyor. hillger, değişimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, yalnızca zaman alacağını belirtiyor.

  kaynak