3
halil ıbrahim bereketi

büyük din ve bilim adamlarından ulu arif çelebi anlatıyor :
vaktiyle birbirini çok seven iki kardeş varmış. büyüğü halil. küçüğü ise ibrâhim. halil, evli çocuklu. ibrahim ise bekârmış. ortak bir tarlaları varmış iki kardeşin. ne mahsul çıkarsa, iki pay ederlermiş. bununla geçinip giderlermiş. bir yıl, yine harman yapmışlar buğdayı. ikiye ayırmışlar. iş kalmış taşımaya. halil, bir teklif yapmış :
“ibrahim kardeşim; ben gidip çuvalları getireyim. sen buğdayı bekle.” ibrahim:
“peki abi” demiş. ve halil gitmiş çuval getirmeye. o gidince, düşünmüş ibrahim:
“abim evli, çocuklu. daha çok buğday lazım onun evine” demiş ve, kendi payından bir miktar atmış onunkine. az sonra halil çıkagelmiş.
“haydi ibrahim. önce sen doldur da taşı ambara”
“peki abi” ibrahim, kendi yığınından bir çuval doldurup düşer yola. o gidince, halil düşünür bu defa. der ki:
“çok şükür, ben evliyim, kurulu bir düzenim de var. ama kardeşim bekâr. o daha çalışıp, para biriktirecek. ev kurup evlenecek.” böyle düşünerek, kendi payından atar onunkine birkaç kürek. velhasıl , biri gittiğinde, öbürü, kendi payından atar onunkine. bu, böyle sürüp gider. ama birbirlerinden habersizdirler.
nihayet akşam olur. karanlık basar. görürler ki, bitmiyor buğdaylar. hatta azalmıyor bile. hak teala bu hali çok beğenir. buğdaylarına bir bereket verir, bir bereket verir ki. günlerce taşır iki kardeş , bitiremezler. şaşarlar bu işe. aksine çoğalır buğdayları. dolar taşar ambarları. bugün “bereket” denilince, bu kardeşler akla gelir. bu bereketin adı :
halil ibrahim bereketidir…

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


 • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...