8
hakli olmak için güçlü mü olmak lazım?
sözlükten birinin ricasi üzerine yazdim ama bence konu açmaya değer bir yazı oldu. hakli olmak icin güçlü olmak gerekir çünkü; bir insanın haklı olduğu şeyin arkasında durabilmesini sağlayan sahip olduğu güçtür. güçsüz olmak aciz olmayı da beraberinde getirir. güçsüz insan uğraşmaz caba sarf etmez. hakli olduğu konu hakkında çaba sarf etmeyen insan haklılığını yeterli derecede savunamadigi için haksız konumuna düşebilir. gücü maddi ve manevi olarak ikiye ayirirsak eğer; bir tarafin bir insanın, bir konuda haklı olduğunu savunabilmesi için maddi olarak güçlü olmamasi gerektiğini savunabilir ama manevi olarak güçsüz olabilirligini asla savunamaz. çünkü maddi olarak güçlü olmasada manevi olarak güçsüz olan bir insan savunduğu daha doğrusu savunamadigi konu hakkinda hakli cikamaz. maddi olarak güçlü olmakta çoğu zaman insanin hakli cikmasina giden yolu secmesinde büyük etkendir. şimdi maddi olarak güçlü olanlarin ve manevi yönden güçlü olanlarin haklı olma yolunda nasıl ilerlediklerine bir bakalım. maddi olarak güçlü insan herhangi bir konuda karşı tarafi haksiz gormusse, haklı olduğu konunun arkasından sonuna kadar gider çünkü bunu sağlayacak maddi gücü vardır. en iyi avukatlar vs. bir avukat yeri geldiğinde hapis yatacak adamin saliverilmesini, sahip olduğu bilgi ve tecrübeler ile sağlayabilir ve yine bu da o avukatin sahip olduğu güc sayesindedir. bu da güçlü olan adamın haklı çıkmasını sağlar. manevi olarak güçlü insanlar ise; hakli olduğu konuda sahip olduğu o güçle haksız olduğunu düşündüğü insani yildiracak seviyeye gelene kadar savunma yapar. güçsüz olan insanda kabullenis vardır. güçsüz insan da caba sarf etmeme lüksü vardir. bazen haklı cikmak için sarf etmen gereken çaba, insanın kendinde zor bulabilecegi güç sınırlarına tekabül eder. bu durumlarda güçlü insan sabreder, güçsüz insan aczeder. ve bu güçle sabreden insan beklediği süre uzun, gittiği yol uzun olsa da o yolun sonunda haklı olarak çıkmanın zaferini yaşar. haklı olan insanın güçsüz olmasi, haklı halinin seffaflasmasina sebebiyet verir. ve onun seffaflasan hakli hali, gittikçe daha da transparan bir hal alir ve görünmez hal alır. hakli olduğu görülmeyen bir insanın haklı çıkması ancak kendi kafasında kurduğu hayallerde gerçeklesir. hayallerinde haklı çıkan, hayatinda haksız çıkan insan güçsüz bir insan görüntüsünün en net halidir.
son olarak; hakli çıkabilmek için güç gerekmediğini iddia eden insalara sorulması gereken asıl soru, bu iddiayi ortaya atip hakli çıkmaya calisirken ki gücü nerden buldukları ve madem güçlü olmak gerekmiyorsa neden bu kadar çaba sarf etmeye ihtiyaç duyduklarıdir. çünkü onlarda biliyorki, güçsüz olsalardı bu iddialarini savunup hakli çıkmaya calisamazlardi.
 • -3
  lazcoder 1 yıl önce
  hayır çok yanlış. güç değildir, bilgi olmalı, bilgi olursa bi insanda güç olur.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bilgi olmadan zaten güç olmaz. avukat olayında sihirli degnekler kullanilmiyor yani dimi.atomun yapitaslarina da inecez sanirim.
  0
  lazcoder 1 yıl önce
  bende onu diyorum, bilgi güçtür, güç bilgidir.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  tribe sokma beni lazcoo:)
  0
  lazcoder 1 yıl önce
  bu konuşmadan nasıl tribe girdiysen artık :)))
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ne bilim karşıt bişey yazmaya calisiyon ama bi yandanda benim yazdığım yazıyla aynı yoldasin cozemedim.
  0
  lazcoder 1 yıl önce
  karşıt yazabilirim, içimde her şeye muhalif olmak geliyor ondandir, muhalefet olmaktan nedense zevk alıyorum :)
 • -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  hacı yalnız müzakere demiş müzakerede bu kadar uzun konuşulmaz karşılıklı teori çürütmek gerek. yani konu hakkında bilgisi olarak gidecek . bu yazı bi noktaya kadar yardımcı olur
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  tabi bunu alip günün anlam ve önemini belirten yazi gibi okumayacak. analiz edip bilicaltina yerlestirecek. soracaklari sorulara vereceği cevapları hazirlayan bi nevi zeminde diyebiliriz. son soru zaten ölüm vuruşu olur sanirsam.

  edit:müzakere değil yae münanzara:)
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  :) güzel soru . yanlış karşı ekibe göre değişir . okulda yaptığımız müzakereler aklıma geldi bunu yapıştıtırız adamlar cevap veremez diyorduk fena ezmişlerdi bizi :)
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bide dinleyiciler güçsüzün tarafında olacak muhtemelen bunlara zor taraf gelmiş açıkçası
  0
  yusufir 1 yıl önce
  demekki sizin karşı ekipte baya level atlamış bi yusufir vardı. buda kör talih işte:)
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yusufr olsa kolay kızdırır diskalifiye ettirirdik . böylede pisimdir :)
 • 1
  planbasitkacin 1 yıl önce
  maalesef dünyada şuan olan durum bu her ne kadar aksini söylemeye kalksakta maddi gücü olan hukuka aykırı bi işte yapsa ceza almıyo.her türlü hile hurdayla uğraşsa kimsenin gıkı çıkmıyo.
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  güçlü olan kuralları koyar
 • 1
  ayisigi 1 yıl önce
  beynim yandı :o
  bunu anlayıp analiz edip münazarada savunacak arkadaş peşinen kabul et yenildin:)
  0
  newsystem 1 yıl önce
  ben güçlüyüm asla pes etmem :d
 • 0
  bobina 1 yıl önce
  haklı olman için haklı olman lazım. güç haktan gelir.
 • 1
  filozofunsakali 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  her şeyden önce güç nedir? sorusuyla başlamalıyız. güç nedir? kaba kuvvet mi? zeka mı? para mı? bilgi mi? yoksa hepsi mi? birçok açıklaması olduğu gibi daha içinde parçalanabilen bir kavram güç. "bence" güç, bir insanı diğer insanlardan farklı kılan en temel özellik. bu doğuştan ya da sonradan elde edilen sportif yetenek olabilir. strateji kurma yetisine sahip olabilir. sevdiklerini koruma iç güdüsü olabilir. zeka olabilir. liderlik olabilir. iyilik yapma olabilir ve arttırılabilir birçok şey. bu saydıklarımın altında yatan bütün insanlardaki ortak en temel güç ise iradedir(kaynak). ne kadar sağlam olursa o kadar güç dediğimiz şeyi arttırabiliriz. sportif yetenek,liderlik,iyilik yapmak,strateji kurma,korumacı kişilik hepsinin temel gücü iradeye dayalı güç yani gora'daki garavel senseiden alıntı yapacak olursak "güç içinde." demek gibi bir şey. senin bahsettiğin hak konusuna gelecek olursak bugün iktidarla halkın bir kavgası varsa bu iktidarın güç eksikliğindendir,liderlik gücü olan bir kişi bulamadığımız için çatışma halindeyiz. bilmem anlatabildim mi.

  edit: ha diyecek olursa biri "o zaman ezilen haksızlığa uğrayan onca güçsüz insan?" öncelikle güçsüz insan diye bir şey yoktur. zayıf insan diye aptalların uydurduğu bir söylem vardır şöyle ki: zayıf insan, zorbalık karşısında korkuyla ezilen kişilere söylenir-miş. bu tamamen aptal insanların başkalarını kontrol altına alıp hükmetme aptallığından geliyor. ben en güçlüsüyüm deme egosundan kibrinden geliyor.

  her şeyi tek örnekle anlatacak olursam. iki insan hayal edin. biri halterci ve insanları itip kakan korkutan zorba biri diğeri ise bir matematikçi ve nazik,naif biri. bu iki insanı güç yarışına sokacak olursak halter kaldırmada halterci,matematik yarışmasında matematikçi kazanır çünkü ikiside farklı iki güçlü insan. fakat halterci zorbalığıyla matematikçiyi korkutup kazandıklarını alırsa bu insanların zayıf ya da güçsüz olduğunu değil;ahlaksız,aptal,egoist ve kibirli varlıklar olduğunu gösterir.
 • 0
  kingsman 1 yıl önce
  güç başka dallara ayrılabilir: bilek, silah, kalem, beyin vb. hiç şans vermediğin güçler, bir çok şeyi alt edebilir.
 • 0
  newsystem 1 yıl önce
  çok teşekkür ederim
 • 0
  mehmetcemrekisa 1 yıl önce
  ya haklılığını savunman için birikimlerin olmalı (avukatlık vb. altta örnek vermişler) ya da güçlü olmak gerekir. örneğin öğrenciler olarak düşünelim. sen istediğin kadar haklı ol ama cılız ve güçsüzsen kimseye söz geçiremiyorsan kimse iplemez ama kalıplı iri yarı bir şeysen aynısının daha azını söylesen alkışlanarak karşılanırsın. burada maddi güç değilde fiziki güçten bahsediyorum.
  maddi güce gelirsek tabi birinin 100 bin lirası çalınca devletin bile meselesi haline gelir. ama 500 liran çalınsa kimin umrunda. 1 haftaya ya bulunur, ya bulunur yoksa daha aranmaz. ama 100 bin lirası çalınanın maaşı 1 milyondur, 500 lirası çalınanın maaşı bin liradır.
 • 0
  sensizyasayabilmerem 1 yıl önce
  hayır ama işe yarar.


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...