2
reiki prensipleri
reiki’nin 5 prensibi vardır. kökenleri japon ımparatoru meiji’ye (1818-1912) kadar gider. bunlar yaşamda mutluluğa erişebilmek için uygulanması gereken esaslardır. bunların en hoş yanı, onları kullanarak kendi yaşamınıza mutluluk getirmekle, gezegenimiz de dahil olmak üzere yasayan her şeye, yakınlarınıza ve sevdiklerinize, pek yakınınız ya da sevdiğiniz olmayanlara, herkese ve her şeye fayda sağlıyor olmanızdır. evet, gerçekten bu kadar etkilidir. reiki’ye inisiye olmuş herkes bu esasları kendi yaşam tarzlarına uygulamaya istekli olmalıdır. bu prensiplerin yaşamı ‘iyileştirecekleri’ o kadar açık ki reiki ile ilgisi olsun olmasın, bunları uygulamak istemeyecek birinin varlığını düşünemiyorum. prensiplerin birkaç versiyonu var. bazıları üstatlar tarafından özelleştirilerek, bu enerjiyle çalıştıkları kültüre daha uygun hale getirilmişler, bazılarıysa dilden dile çevrilirken farklılaşmışlar. hepsinin temelinde yatan düşünceyi daha iyi kavrayabilmeniz için, çeşitli biçimlerini bir arada vereceğim.
yaşantımızda yer edebilmeleri için bunları olabildiğince sik tekrar etmek gerekir. üzerlerinde düşünmek yaşamın farklı zamanlarında farklı noktalara dikkatimizi çekecek, hayli ilham verici olacaktır. herkese yararları dokunacağı için, bu listeden birkaç kopya hazırlayıp hem kendinizin hem de başkalarının kolayca görebileceği yerlere asmanız, reikici olsun olmasın, herkesin daha iyi bir yasama giden yolu anımsamasını sağlayacaktır. bu listenin kopyalarını lavabonuzun üstüne, buzdolabınıza, aynanıza, arabanızın kontrol paneline, çanta veya cüzdanınıza, çalışma masanıza, banyonuza, vb. birçok yere yerleştirebilirsiniz.

işte değişik versiyonlardan birkaç tanesi:

birinci versiyon
1 bugün öfkelenme.
2 bugün endiselenme.
3 bugün mütesekkir ol.
4 bugün çok çalis (meditasyon çalismalari).
5 bugün baskalarina iyi davran.
frank arjava petter
ıkinci versiyon
1 özellikle bugün, öfkelenme.
2 özellikle bugün, endiselenme.
3 ebeveynlerine, ögretmenlerine ve büyüklerine saygi göster.
4 ekmegini dürüstçe kazan.
5 yasayan her seye minnettarligini göster.
karyn mitchell
üçüncü versiyon
1 özellikle bugün öfkelenmeyecegim.
2 özellikle bugün endiselenmeyecegim.
3 özellikle bugün elimdeki nimetler için tesekkür edecegim.
4 özellikle bugün isimi dürüstçe yapacagim.
5 özellikle bugün komsuma ve yasayan her seye iyi davranacagim.
william lee rand
dördüncü versiyon
1 özellikle bugün, endiselenmemeye çalis.
2 özellikle bugün öfkelenmemeye çalis.
3 özellikle bugün, elindeki nimetleri say.
4 özellikle bugün, kendin için de olmak kaydiyla, gayretle ve dürüstçe çalis.
5 özellikle bugün, yasayan her seye saygi göster.
(benim kullandigim versiyon bu) jennie austin

prensiplerle çalışmak
bu prensiplerle çalışmanın bir yolu, içlerinden birini seçmek ve oturup özellikle kendinizi ve yaşantınızı temel alarak bunun üzerinde düşünmektir. sadece sessizce oturun ve düşüncelerinizi akışına bırakın. bunu yaparken bir sorun yaşarsanız size vereceğim başlangıç noktalarından faydalanırsınız, ama önce bu prensipleri kendi özelinizde inceleyin, kişisel düzeyde kendinize uygulayın. az sonra okuyacaklarınız sadece çarkın dişlilerini döndürmek için! reiki’ye inisiye olmamış bile olsanız, bunları güzel bir yasam yolu olarak kabul edip uygulayacağınızı umuyorum. herhangi bir yeni işe kalkışırken, başarmamızı kolaylaştıracak ulaşılabilir hedefler belirlemek iyi bir yöntemdir. bu yüzden, bir gün biraz zamanınızı ayırıp hayatınızda yapmayı seçtiğiniz değişiklik üzerinde düşünün.

özellikle bugün, endişelenmemeye çalış.
endişe, enerji hırsızıdır. hem fiziksel olarak, hem de zihnin kendisine zarar verir ve çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. endişeleneceğinizden endişe etmek de başlı başına bir endişe haline gelebilir. onun için, bu kısır döngüye girmeyin. endişelendiğinizin farkına varmaya ve ondan kurtulmaya gayret edin. kurtulmanın imkansız olduğunu fark ederseniz, su sorular bu süreci atlatmaniza yardımcı olabilir.
• neden endiseliyim?
• bu beni niçin beni endiselendiriyor?
• olabilecek en kötü sey ne?
• yoksa bu durum hakkinda evham mi yapiyorum?
• durumu degistirmek için bir sey yapabilir miyim?
• eğer yanitiniz ‘evet’ ise, o zaman o seyi yapin. ama ‘hayir’ dediyseniz, zamaninizi daha farkli ve olumlu bir sey yaparak degerlendirmeye çalisin. zihninizdeki fazlaliklardan kurtulursaniz, yeni bir çözümün olusmasi için yer açmis olursunuz. derince bir veya iki nefes alin ve kendinizi mesgul edin - neden biraz reiki yapmiyorsunuz!

özellikle bugün öfkelenmemeye çalis.
bir diger enerji tüketicisi de öfkedir. öfkeli oldugunuzu hissediyorsaniz, bu öfkeyle harekete geçmeyin - bu sadece degerli enerjinizi olumsuz bir sey için harcamak olacaktir. öfke dogal bir mekanizmadir, ama kontrolünüzü kaybetmek üzere oldugunuzu hissediyorsaniz, uygulayabileceginiz yöntemler var.
• öfkenizin kabarmakta oldugunu hissettiginizde, derin bir nefes alin ve kendinize gerçekte kime ya da neye öfkelenmis oldugunuzu sorun.
• baska birine kizdiysaniz, bunun nedeni, onun sizinle ayni görüsü paylasmamasi mi?
• biri bir seyi yaparken, sizin yapacaginizdan daha farkli bir yöntem mi izledi?
• bu kisi sadece bir hata mi yapti? kimse kusursuz degildir.
• kendinizi baskalarinin yerine koyun - nasil hissetmis olabileceklerini düsünün.
• onlarin bakis açilarina saygi gösterin, insani zayifliklari karsisinda anlayisli olun.
• tabii gerçekte sizi öfkelendiren kisinin kendiniz oldugunu da fark etmis olabilirsiniz. genellikle baskalarinda kendi yansimamizi görürüz. kendinize duydugunuz öfkenin nedenini kesfedin.

özellikle bugün, elindeki nimetleri say.
toplumumuzda bize daima nelere sahip olmamiz gerektigi söylenir. bu bir tür beyin yikamadir. baskalarinin bizim sahip oldugumuzdan fazlasina sahip olduguna, bahçe duvarinin diger yanindaki çimlerin bizimkilerden daha yesil olduguna inanmamiz saglanir!
• yasaminizdaki güzel seyleri hatirlayin. bir liste yapmaya çalisin. yalnizca maddi degeri olan seyleri degil, altindan kiymetli olan seyleri de ekleyin. örnegin ailemiz, arkadaslarimiz, basimizin üzerindeki çati, sagligimiz, içtigimiz su, özgürlügümüz...
• bir iki saniye durup içinde bunlar olmayan bir yasam düsleyin.
• bir süre de sizden daha az sansli olanlari düsünürseniz, dikkatinizi gereken noktaya toplamis olacaksiniz.

özellikle bugün, kendin için de olmak kaydiyla, gayretle ve dürüstçe çalis.
bir dürüst çalisma günü ilan edin. yasaminizi kazanma sekliniz konusunda dürüst olun. ıçinde bulundugumuz toplumun benim dürüst olmamak diye tanimlayacagim seyleri kabul ettigini görmek için etrafimiza bakmamiz ya da haberleri izlememiz yeterli. bu tavir da her birimize pahaliya mal oluyor. burada üzerinde düsünmek isteyebileceginiz birkaç soru var.
• aldiginiz bir sey için fazla fiyat istense, ya da ödediginiz paranin üstü tam olarak verilmese ne yapardiniz? ne hissederdiniz?
• aldiginiz seyin degerinin altinda bir fiyat istense, ya da paranizin üstü fazla verilse ne yapardiniz? ne hissederdiniz?
• ıçinde para olan bir cüzdan ya da degerli bir sey bulsaniz ne yapardiniz?
• cüzdaninizi ya da degerli bir seyinizi kaybetseniz ne hissederdiniz?
• yalan söylemek ya da gerçekleri biraz saptirmak sizin için ne derece kolay?
• bir bilgiyi kendinize saklamak ve bu sekilde birilerini aldatmak sizin için ne derece kolay?
• biri sizin meydana getirdiginiz bir seyi alsa ve ondan faydalanip size de bir se vermese ne hissederdiniz?
• güzel bir is gününün bitiminde deneyimleyeceginiz basari duygusundan daha güzel bir his yoktur.

bu prensibin daha eski sekli, kendinizi gelistirmek üzere çalismaniz gerektigini ve böyle yaparak hem kendinize hem de çevrenizdekilere fayda saglayacaginizi söyler. baskalarini degistiremeyiz, ancak kendimizi degistirerek onlari etkileyebiliriz. herhalde yaninda olmaktan zevk aldiginiz birini taniyorsunuzdur; onunla beraberken kendiniz ne kadar iyi hissettiginizi düsünün - demek istedigimi anliyor musunuz? bir yerlerden baslamamiz gerekiyor ve baslayabilecegimiz tek yer yine kendimiziz.

özellikle bugün, yasayan her seye saygi göster.
buna gezegenimiz, çevremiz, bütün canlilar, renklerine ve inançlarina bakilmaksizin size dostça davranan bütün insanlar ve kendiniz de dahilsiniz. hepimiz bir bütünün parçasiyiz. birimize yaptigimiz bir sey mutlaka bizim de içinde bulundugumuz bütünü etkileyecektir. bizimkiyle ayni olmasa da, baskalarinin bakis açisina saygi göstermeliyiz. bir seyi yapmadan önce, kendi ihtiyaçlarimizi karsilarken baskalarina bir zararimiz dokunmayacagina emin olmaliyiz. hepimizin yaratici’nin eseri oldugumuzu, içinde bulundugumuz büyük sahnede herkese esit rol verildigini ve bir kisi olmazsa resmin eksik kalacagini bilmeliyiz.
• kendim hakkinda ne düsünüyorum?
• kendimi seviyor muyum?
• özel bir sekilde konusacak ya da davranacak olsam, bunun ne gibi etkileri olurdu? baskalarini rahatsiz eder ya da bir sekilde onlara zarar verir miydi? beni nasil etkilerdi?
• belirli bir sekilde konusmaz ya da davranmazsam, bunun ne gibi etkileri olur?
• hem uyum içinde yasayip hem de kendimi önemsemeye nasil devam edebilirim?

bu prensipleri yirmi bir gün (ve umarim, daha uzun süre) uygulamayi deneyin. hadi, baslayin. yasam bir gecede degistirilebilir, yine eski aliskanliklardan kurtulmak kolay degildir.
(yirmi bir gün, etkisi saptanmis bir süredir, herhangi bir aliskanliginizi degistirmeye ya da yasaminizda köklü bir degisiklik yapmaya yönelik davranislarinizin yerlesmesi için önerilir.)

reiki kurallari
1-şifa arayan kisinin, degismek, tamamen iyilesmek için gerçekten istekli olmasi gerekir.

2-reiki’nin ya parasal ya da enerji olarak bir karsiligi olmalidir. bu, reiki’ye saygi duyuldugunu ve gerçek iyilesmenin, zorlama ya da kontrol altinda tutulma gibi kosullar olmaksizin, kabul edildigini gösterir.

yazan: jennie austin / çeviren: zeynep kumruluoglu
 • 1
  huseyinargun 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  edit:güzel herkesin uygulaması gerek
  1
  meqt 1 yıl önce
  kesinlikle uygulamaliyizz
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  şöyle şeyler bulursan paylaş bro çok iyi olur


 • parapsikoloji

  duyular-dışı algılama, psikokinezi, ölümden sonra yaşam gibi konuları içeren araştırmalarımla zenginleştirmeyi amaçladığım bölüm

  4 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  meqt

 • parapsikoloji ve içerdiği alanlarla ilgili her türlü formatta paylaşım yapılabilir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...