roman okuyan tiplerin, çok kitap okuyorum demesi

  11
  mem 12.4.2019 23:56
  roman kitap değildir değerli dostlarım, roman tv dizilerinin yazılı versiyonudur. bilemedin film.

  roman okumak, size hiçbir şey katmaz, sadece güzel vakit geçirmenizi sağlar.
 • 6
  ovmaygot 13.4.2019 00:08
  romandan öğrenilebilecekleri görmezden gelmek olmaz. bir japonun yazdığı romandan onların kültürleri hakkında çok şey öğrenebikirsin. mesela ben japonyada intihar oranlarının yüksekliğini nedenlerini tren hatlarının tüm ülkeyi donadığını romandan öğrendim. romanda edebi bir eser değilmidir? onu bir çırpıda dizi filme benzetmen saçma olmuş. bu bahsettiğin kişilere bende giriyorum. ben çok kitap okuyorum. hatta romanda okuyorum. sanada tavsiye ediyorum. önyargılarını kırmak için. birde bundan rahatsızlık duyman seninle alakalı birşey olabilir. kendini analiz et.
  0
  altaydangelenbarbar 13.4.2019 02:25 ~ 02:28
  bu dediklerini internettende çok rahatça öğrenebilirsin daha önemli başka hiç bir yer de bulamıyacağımız bir şey söyle ki bu bizi gerçekten kitap okumaya itsin puvo
  7
  ovmaygot 13.4.2019 04:11
  söylediğinizden çok ne söylemeye çalıştığınızla ilgilenicem.(kitabın olumlu yan etkileri)
  kafandaki sesi biliyomusun?
  bu ses çevrendeki seslerin içselleştirilmesiyle oluşuyor. yani seninle konuşan şey bir bakıma başkaları. roman okurken kahraman bir hata yapar ve yaptığım en işe yarar hataydı der. sense çocukluğundan beridir ailen tarafından hata yaptığında cezlandırılan küçük düşürülen bir insansındır. kafandaki ses sana hep aptalın tekisin birişe yaramazsın diyor. ve sen bu kahramanı okurken o sesi diğerleei kadar içselleştirebiliyorsun. bu sürekli tekrarlandığında yani güçlü karakterlerin dünyasına girmeyi iste o zaman oda bir sese dönüşüyor. kişisel gelisim kitaplarının bu kadar satmasının nedeni bu. bu psikolojik anlamdaki yararıydı.
  yazar aslında kitabını yazarken bir amaç belirler bu ya bilgilendirmektir ya farkettirmektir birşeyleri vs. bilgiyi kuru kuru almak hazmı zorlaştırır. yanına su içersin dimi? bu hikayelerde yardımcı oyuncu. google yazmak kısa iş kolay iş. tarih kitabı okumakta. ama sadece okuması anlaması kolay değil. hiç eline kitap almamış birisi tarih kitaplarını istediği kadar çevirsin birbok anlamaz. anlamak için tarihi bilimi ilk önce kendini anlaman gerekir. romanlar çoğunlukla insan hallerini anlatır bazende içine gizli kapılar yerleştirir ipin ucunu yakalarsan tarih bilim kitaplarının arasında bulursun kendini. hem demiş;
  ilim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır.
  ilk olarak psikolojik anlamdaki faydalarını ve sonra bilgiyi hazmetmek açısından faydalarını ve insanı anlamak açısından faydalarından bahsettim. bunun yanı sıra bazı romanlar mesela sofienin dünyası gibi azra kohenin kitapları gibi kurgunun içinde yedirere öyle bilgiler verirki nezaman bu kadar şeyi öğrendiğini anlamazsın. ılki felsefe alanında ikincisi tarih ve daha birçok şey üzerine yazıldılar.
  bir değinmek istediğim noktada zevk vermesi.
  kitabı hep bir görev sorumluluğu içerisinde okumuşumdur ama aynı zamanda bana hep zevkte vermistir. bu bir hediye başka birşey değil.
  kitap bir yerden sonra kağıdın ardındaki sen olursun. bu bir tatlı muhabbete dönüşür. bunlar sana hala gereksiz geliyorsa demekki yaşamakta biryerde sana gereksiz geliyor. kitaplarda bir zihnin ürünü ve zihinde hayatla şekillendi. bu kadar yazmamın sebebide kitaplara selam olsun....
  0
  altaydangelenbarbar 13.4.2019 04:26 ~ 04:26
  zaman ayırıp ta cevap verdiğin için teşekkür ederim puvo gerçekten çok iyi anlatmışsın kitabın olayını :)
  1
  ofsaytsizburak 13.4.2019 07:30
  veya hepimiz şehirli olduğumuz için köy hayatını bilmediğimizden,yaşamadığımızdan,zorluklarını bilmediğimizden bunları köy gerçekliği romanlarında görebiliyoruz ancak. +1
 • 2
  ilgisiz 13.4.2019 02:39
  romanı bu kadar kolay yermemelisin. daha önce gördüğün ama tarifini yapamadığın bir tebessümü bir yazar romanındaki bir karakter üzerinde o kadar güzel tasvir eder ki koca bir kitabı yalnızca o cümle için okumuş olmak bile tatmin eder seni. mesela dostoyevski alaycı bir gülüşü şöyle tasvir etmişti; 'utangaç ve temiz yürekli insanların, ruhlarına dokunmak isteyenlere karşı bir çeşit gururun ve çekingenliğin vermiş olduğu duyguların arkasına saklanarak son ana kadar gizlenmeye çalıştığı, son başvuracakları alaya'
 • 2
  semure 13.4.2019 07:02
  ???
 • 5
  ofsaytsizburak 13.4.2019 07:29
  hayata bu kadar faydacı yaklaşmayın. arada kendinizi dinlendirin,güzel vakit geçirin. en iyisi ben olacağım,en çok ben biliyorum,daha fazlasını istiyorum kibirinizi arada bir kenara bırakın. şu soluk mavi noktamızda başka insanların,bölgelerin kültürlerini,dillerini,inanışlarını,yaşayışlarını veyahut zor mu kolay mı bir hayat yaşadıklarını öğrenmekten keyif alın.
  illa bir şeyler katsın bana diyorsan,aslında katıyor. hayata başka bir pencereden bakma fırsatı sunuyor. asla gidemeyeceğin,göremeyeceğin yerler ve bilemeyeceğin hayatları görüyorsun,analiz ediyorsun. dönemeyeceğin zamanlara yolculuk ediyorsun. benci bir hayat yaşamdan kurtulmanı sağlıyor en basiti. hangi romanları okuyorsun bilmiyorum ama kaliteli roman dediğin kitapta aforizmalar bulunur. bunlardan bile ders çıkarabilirsin.
  yani öyle çok da şey etmemek lazım. akademik kitapların yanında romanlar da okunmalı.
 • 1
  aydakigunes 13.4.2019 07:47
  çok yanlış bir genellemenin içindesin. roman tabii ki kitap değil, roman bir tür.
  ama senin bahsettiğin roman kategorisinde popüler kültürü yansıtan kitaplar olmalı ki, dizilerin yazılı versiyonu diyebilesin.
  bilmem kaç yüzyıl önce, üzerinde aylarca yıllarca emek sarf edilen romanlara haksızlık olarak görüyorum bu düşünceni.
 • 2
  adolfbey 13.4.2019 09:42
  suç ve ceza kitap değil mi şimdi
  vay aq
  2
  lazcoder 13.4.2019 10:39
  yahu ağzı olan konuşuyor, her bir şey diyene itimat mı edeceğiz?
  1
  adolfbey 15.4.2019 14:57
  hayır 12+ almış bide
  0
  lazcoder 15.4.2019 22:34
  bi elekten geçirilmesi lazım
 • 1
  ultim 13.4.2019 09:54
  bu dediğine katılmıyorum.
  roman az-çok katkı sağlıyor insana, fark etmesende hayal gücün gelişiyor, bilmediğin ve arkadaşlarından öğrenemeyeceğin bir çok şeyi romanlardan öğreniyorsun.
 • 1
  lazcoder 13.4.2019 10:36
  ahahhahahahahahaahahahahaha
 • 2
  lazcoder 13.4.2019 10:38
  ısaac asimov, ursula k le guin, douglas adams ve daha nicelerine küfür niteliğinde bu dediklerin. tv ve diziymiş..
  1
  kamyoncu 13.4.2019 13:24
  filmi çekildi ama hep efsane romanların, film ve dizi olması bence aşağılanacak bir durum değil
  1
  lazcoder 13.4.2019 15:27
  filmleri çekilsin diye kitaplar yazmadılar. kitaplar çıktıktan kaç sene sonra çekildi filmleri.
  0
  liberaliseli 13.4.2019 21:46
  kabullenmeliyiz ki modern toplum oturup 100 sayfa bile okuyamayacak kadar üşengeç. onlara bu eserleri 120 dk.lık dozlar halinde aktararak hem onları geliştirir hemde bu yazarları hayatta tutarız.
  0
  lazcoder 13.4.2019 22:49
  öyle tabi fakat her yapımcı eserleri doğrudan aktarmıyor. para kazanma arzusuyla film yapıyorlar. o yüzden kitabın verecekleri ile filmin verdikleri arasında dağlar kadar fark oluşuyor.
 • 1
  siyaasiyabend 13.4.2019 10:49
  talihsiz bir açıklama :)) genelde roman okumam, araştırma-tarih kitapları daha fazla dikkatimi çeker. fakat, romandan alacağın hayal dünyası, dünyaya bakarken değişen bakış açın, kişiliğin vs. bunları göz ardı etmişsin.
 • 2
  mryoda 13.4.2019 13:21
  bkz definition of kitap: "ciltli ve ciltsiz olarak bir araya getirilmiş, basılı veya yazılı kâğıt yaprakların bütünü"
  2
  kamyoncu 13.4.2019 13:24
  kitap mı çökmüş nolmuş anlamadım ben
  1
  mryoda 13.4.2019 17:16
  asdfasdfas iyiydi. yok yok romanlar çökmüş, yoksa romalılar mıydı o
 • -1
  hedap 13.4.2019 15:50
  en iyi roman (pi: @tarık mengüç)
 • 0
  literarysizo 13.4.2019 16:21
  cehaletine veriyorum diyemeyecek kadar yaş açısından küçüğüm ama %90 oranında kitaplar filme dökülür ve bu yapılırken kıtabın %40'ı gider.
  yani film izleyince o kitabı okumuş olmazsınız ancak kitap okuyup o filmi izlemiş olursunuz
  edit:
  bird box, labirent, 5. dalga, açlık oyunları, sol ayağım, alacakaranlık, marslı, hayvan mezarlığı, yeşil yol, yüzüklerin efendisi, harry potter, hababam sınıfı
  daha sayayım mı??
 • 0
  swarfdg 13.4.2019 17:50 ~ 17:56
  yaşanmışlık insana deneyim ve bilgi kazandırır, düşüncelerin değişmesini sağlar. roman da kurgulanmış yaşanmışlığı anlatır; insan roman okurken yazarın kurguladığı yaşanmışlığı deneyimler ve yazarın vermek istediği düşünceleri ve hisleri alır.

  romanın ana teması bilgi katmak değildir zaten, bilgi öğrenmek isteyen kişi makale okur.
 • 0
  liberaliseli 13.4.2019 21:44
  bence olay roman veya kitap değil. okunan şeyin yazarının kim olması temel problem olmalı. hepimiz kabul etmeliyiz ki wattpad vb. yerlerden okunan eserlerden bir halt olmaz ama gidip bir stephan king, lovecraft okursak bu bize kesinlikle çok şey katacaktır.

  insana hiçbir şey katmayan yegane edebi eserler şiirlerdir. üstad, bunları yazanları da, okuyanları da hiç anlamam. hele hele sınıfta gerzek gerzek şiirler yazan efkarlı tipler var ya... hacı bir insan ancak bu kadar kendini önemli bir tip zanneder.
 • 0
  therosa 13.4.2019 22:46
  roman tv dizilerinin bilemedin filmlerin yazılı versiyonudur...
  roman okumak size hiçbir şey katmaz...
  güzel insan, sen romanların çok genel bir kalıp olduğunu ve mükemmel kurgu dolusu birçok roman olduğunu unutmuşsun. bir an önce seni bir bilim-kurgu romanı ile görmek isterim.
  ayrıca, bir kitabın türüne olursa olsun o bir kitaptır; benim gözümde bir çocuktur ve ben onu okuyarak büyütürüm tıpkı onun benim ufkumu büyüttüğü gibi. evren sana doğru fikirleri gösterir umarım.
 • 1
  sadurra 14.4.2019 21:35
  roman okumak bir şey katmaz demeyelim, birçok şey katar. ancak akademik değeri olan metinler kadar içeriği değerli değildir diyebiliriz. arkadaşın sinirlendiği nokta, ömründe açıp bir felsefi ya da bilimsel metin okumamış insanların, roman okuyup bilgili - kültürlü tribine girmesi diye tahmin ediyorum. ki gerçekten, edebiyat okuru insanı edebiyattan soğutabiliyor bu tavırlarla. sabahtan akşama "kubrick beni sik boynuma dola" diye gezen sinemaseverlerin sinemadan soğuttuğu gibi. bir yönetmen, senarist ya da roman yazarının vasfı "kurguculuk" olmasına rağmen, bir bilim adamı ya da filozofun vasfı "tutarlı yaratıcılık" tır. o yüzden kavram ya da bilgi üreten insanlardan yararlanmadıkça istediğiniz kadar roman okuyun kimse sizin "bilgiliyim ben" tribinizi çekmez.
 • 0
  meahmet 16.4.2019 12:11
  hocam gerçekten çok okuyan kişi asla çok okuduğunu kabul etmez. aksine daha okuyacak çok kitabı olduğundan ve hayatın kısalığından yakınan kişidir.
 • 0
  kyzaghan 18.4.2019 23:02
  roman en kötü ihtimalle hayal gücünüzü geliştirir. olaylara bakış açınızı değiştirebilir, bu yüzden kitabın her türlüsü yararlıdır. insan kendi ilgi alanı olduğu konularda bilgi edineceği kitaplar okumalı. bunun dışında okunulan her bilgi genellikle gereksiz.