11

roman okuyan tiplerin, çok kitap okuyorum demesi

roman kitap değildir değerli dostlarım, roman tv dizilerinin yazılı versiyonudur. bilemedin film.

roman okumak, size hiçbir şey katmaz, sadece güzel vakit geçirmenizi sağlar.
 • 6
  ovmaygot 6 ay önce
  romandan öğrenilebilecekleri görmezden gelmek olmaz. bir japonun yazdığı romandan onların kültürleri hakkında çok şey öğrenebikirsin. mesela ben japonyada intihar oranlarının yüksekliğini nedenlerini tren hatlarının tüm ülkeyi donadığını romandan öğrendim. romanda edebi bir eser değilmidir? onu bir çırpıda dizi filme benzetmen saçma olmuş. bu bahsettiğin kişilere bende giriyorum. ben çok kitap okuyorum. hatta romanda okuyorum. sanada tavsiye ediyorum. önyargılarını kırmak için. birde bundan rahatsızlık duyman seninle alakalı birşey olabilir. kendini analiz et.
  0
  altaydangelenbarbar 6 ay önce ~ 6 ay önce
  bu dediklerini internettende çok rahatça öğrenebilirsin daha önemli başka hiç bir yer de bulamıyacağımız bir şey söyle ki bu bizi gerçekten kitap okumaya itsin puvo
  7
  ovmaygot 6 ay önce
  söylediğinizden çok ne söylemeye çalıştığınızla ilgilenicem.(kitabın olumlu yan etkileri)
  kafandaki sesi biliyomusun?
  bu ses çevrendeki seslerin içselleştirilmesiyle oluşuyor. yani seninle konuşan şey bir bakıma başkaları. roman okurken kahraman bir hata yapar ve yaptığım en işe yarar hataydı der. sense çocukluğundan beridir ailen tarafından hata yaptığında cezlandırılan küçük düşürülen bir insansındır. kafandaki ses sana hep aptalın tekisin birişe yaramazsın diyor. ve sen bu kahramanı okurken o sesi diğerleei kadar içselleştirebiliyorsun. bu sürekli tekrarlandığında yani güçlü karakterlerin dünyasına girmeyi iste o zaman oda bir sese dönüşüyor. kişisel gelisim kitaplarının bu kadar satmasının nedeni bu. bu psikolojik anlamdaki yararıydı.
  yazar aslında kitabını yazarken bir amaç belirler bu ya bilgilendirmektir ya farkettirmektir birşeyleri vs. bilgiyi kuru kuru almak hazmı zorlaştırır. yanına su içersin dimi? bu hikayelerde yardımcı oyuncu. google yazmak kısa iş kolay iş. tarih kitabı okumakta. ama sadece okuması anlaması kolay değil. hiç eline kitap almamış birisi tarih kitaplarını istediği kadar çevirsin birbok anlamaz. anlamak için tarihi bilimi ilk önce kendini anlaman gerekir. romanlar çoğunlukla insan hallerini anlatır bazende içine gizli kapılar yerleştirir ipin ucunu yakalarsan tarih bilim kitaplarının arasında bulursun kendini. hem demiş;
  ilim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır.
  ilk olarak psikolojik anlamdaki faydalarını ve sonra bilgiyi hazmetmek açısından faydalarını ve insanı anlamak açısından faydalarından bahsettim. bunun yanı sıra bazı romanlar mesela sofienin dünyası gibi azra kohenin kitapları gibi kurgunun içinde yedirere öyle bilgiler verirki nezaman bu kadar şeyi öğrendiğini anlamazsın. ılki felsefe alanında ikincisi tarih ve daha birçok şey üzerine yazıldılar.
  bir değinmek istediğim noktada zevk vermesi.
  kitabı hep bir görev sorumluluğu içerisinde okumuşumdur ama aynı zamanda bana hep zevkte vermistir. bu bir hediye başka birşey değil.
  kitap bir yerden sonra kağıdın ardındaki sen olursun. bu bir tatlı muhabbete dönüşür. bunlar sana hala gereksiz geliyorsa demekki yaşamakta biryerde sana gereksiz geliyor. kitaplarda bir zihnin ürünü ve zihinde hayatla şekillendi. bu kadar yazmamın sebebide kitaplara selam olsun....
  0
  altaydangelenbarbar 6 ay önce ~ 6 ay önce
  zaman ayırıp ta cevap verdiğin için teşekkür ederim puvo gerçekten çok iyi anlatmışsın kitabın olayını :)
  1
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  veya hepimiz şehirli olduğumuz için köy hayatını bilmediğimizden,yaşamadığımızdan,zorluklarını bilmediğimizden bunları köy gerçekliği romanlarında görebiliyoruz ancak. +1
 • 2
  ilgisiz 6 ay önce
  romanı bu kadar kolay yermemelisin. daha önce gördüğün ama tarifini yapamadığın bir tebessümü bir yazar romanındaki bir karakter üzerinde o kadar güzel tasvir eder ki koca bir kitabı yalnızca o cümle için okumuş olmak bile tatmin eder seni. mesela dostoyevski alaycı bir gülüşü şöyle tasvir etmişti; 'utangaç ve temiz yürekli insanların, ruhlarına dokunmak isteyenlere karşı bir çeşit gururun ve çekingenliğin vermiş olduğu duyguların arkasına saklanarak son ana kadar gizlenmeye çalıştığı, son başvuracakları alaya'
 • 5
  adamlar 6 ay önce
  alın bunu burdan
 • 2
  semure 6 ay önce
  ???
 • 5
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  hayata bu kadar faydacı yaklaşmayın. arada kendinizi dinlendirin,güzel vakit geçirin. en iyisi ben olacağım,en çok ben biliyorum,daha fazlasını istiyorum kibirinizi arada bir kenara bırakın. şu soluk mavi noktamızda başka insanların,bölgelerin kültürlerini,dillerini,inanışlarını,yaşayışlarını veyahut zor mu kolay mı bir hayat yaşadıklarını öğrenmekten keyif alın.
  illa bir şeyler katsın bana diyorsan,aslında katıyor. hayata başka bir pencereden bakma fırsatı sunuyor. asla gidemeyeceğin,göremeyeceğin yerler ve bilemeyeceğin hayatları görüyorsun,analiz ediyorsun. dönemeyeceğin zamanlara yolculuk ediyorsun. benci bir hayat yaşamdan kurtulmanı sağlıyor en basiti. hangi romanları okuyorsun bilmiyorum ama kaliteli roman dediğin kitapta aforizmalar bulunur. bunlardan bile ders çıkarabilirsin.
  yani öyle çok da şey etmemek lazım. akademik kitapların yanında romanlar da okunmalı.
 • 1
  aydakigunes 6 ay önce
  çok yanlış bir genellemenin içindesin. roman tabii ki kitap değil, roman bir tür.
  ama senin bahsettiğin roman kategorisinde popüler kültürü yansıtan kitaplar olmalı ki, dizilerin yazılı versiyonu diyebilesin.
  bilmem kaç yüzyıl önce, üzerinde aylarca yıllarca emek sarf edilen romanlara haksızlık olarak görüyorum bu düşünceni.
 • 2
  adolfbey 6 ay önce
  suç ve ceza kitap değil mi şimdi
  vay aq
  2
  lazcoder 6 ay önce
  yahu ağzı olan konuşuyor, her bir şey diyene itimat mı edeceğiz?
  1
  adolfbey 6 ay önce
  hayır 12+ almış bide
  0
  lazcoder 6 ay önce
  bi elekten geçirilmesi lazım
 • 1
  ultim 6 ay önce
  bu dediğine katılmıyorum.
  roman az-çok katkı sağlıyor insana, fark etmesende hayal gücün gelişiyor, bilmediğin ve arkadaşlarından öğrenemeyeceğin bir çok şeyi romanlardan öğreniyorsun.
 • 1
  lazcoder 6 ay önce
  ahahhahahahahahaahahahahaha
 • 2
  lazcoder 6 ay önce
  ısaac asimov, ursula k le guin, douglas adams ve daha nicelerine küfür niteliğinde bu dediklerin. tv ve diziymiş..
  1
  kamyoncu 6 ay önce
  filmi çekildi ama hep efsane romanların, film ve dizi olması bence aşağılanacak bir durum değil
  1
  lazcoder 6 ay önce
  filmleri çekilsin diye kitaplar yazmadılar. kitaplar çıktıktan kaç sene sonra çekildi filmleri.
  0
  liberaliseli 6 ay önce
  kabullenmeliyiz ki modern toplum oturup 100 sayfa bile okuyamayacak kadar üşengeç. onlara bu eserleri 120 dk.lık dozlar halinde aktararak hem onları geliştirir hemde bu yazarları hayatta tutarız.
  0
  lazcoder 6 ay önce
  öyle tabi fakat her yapımcı eserleri doğrudan aktarmıyor. para kazanma arzusuyla film yapıyorlar. o yüzden kitabın verecekleri ile filmin verdikleri arasında dağlar kadar fark oluşuyor.
 • 1
  siyaasiyabend 6 ay önce
  talihsiz bir açıklama :)) genelde roman okumam, araştırma-tarih kitapları daha fazla dikkatimi çeker. fakat, romandan alacağın hayal dünyası, dünyaya bakarken değişen bakış açın, kişiliğin vs. bunları göz ardı etmişsin.
 • 2
  mryoda 6 ay önce
  bkz definition of kitap: "ciltli ve ciltsiz olarak bir araya getirilmiş, basılı veya yazılı kâğıt yaprakların bütünü"
  2
  kamyoncu 6 ay önce
  kitap mı çökmüş nolmuş anlamadım ben
  1
  mryoda 6 ay önce
  asdfasdfas iyiydi. yok yok romanlar çökmüş, yoksa romalılar mıydı o
 • -1
  hedap 6 ay önce
  en iyi roman (pi: @tarık mengüç)
 • 0
  literarysizo 6 ay önce
  cehaletine veriyorum diyemeyecek kadar yaş açısından küçüğüm ama %90 oranında kitaplar filme dökülür ve bu yapılırken kıtabın %40'ı gider.
  yani film izleyince o kitabı okumuş olmazsınız ancak kitap okuyup o filmi izlemiş olursunuz
  edit:
  bird box, labirent, 5. dalga, açlık oyunları, sol ayağım, alacakaranlık, marslı, hayvan mezarlığı, yeşil yol, yüzüklerin efendisi, harry potter, hababam sınıfı
  daha sayayım mı??
 • 0
  swarfdg 6 ay önce ~ 6 ay önce
  yaşanmışlık insana deneyim ve bilgi kazandırır, düşüncelerin değişmesini sağlar. roman da kurgulanmış yaşanmışlığı anlatır; insan roman okurken yazarın kurguladığı yaşanmışlığı deneyimler ve yazarın vermek istediği düşünceleri ve hisleri alır.

  romanın ana teması bilgi katmak değildir zaten, bilgi öğrenmek isteyen kişi makale okur.
 • 0
  liberaliseli 6 ay önce
  bence olay roman veya kitap değil. okunan şeyin yazarının kim olması temel problem olmalı. hepimiz kabul etmeliyiz ki wattpad vb. yerlerden okunan eserlerden bir halt olmaz ama gidip bir stephan king, lovecraft okursak bu bize kesinlikle çok şey katacaktır.

  insana hiçbir şey katmayan yegane edebi eserler şiirlerdir. üstad, bunları yazanları da, okuyanları da hiç anlamam. hele hele sınıfta gerzek gerzek şiirler yazan efkarlı tipler var ya... hacı bir insan ancak bu kadar kendini önemli bir tip zanneder.
 • 0
  therosa 6 ay önce
  roman tv dizilerinin bilemedin filmlerin yazılı versiyonudur...
  roman okumak size hiçbir şey katmaz...
  güzel insan, sen romanların çok genel bir kalıp olduğunu ve mükemmel kurgu dolusu birçok roman olduğunu unutmuşsun. bir an önce seni bir bilim-kurgu romanı ile görmek isterim.
  ayrıca, bir kitabın türüne olursa olsun o bir kitaptır; benim gözümde bir çocuktur ve ben onu okuyarak büyütürüm tıpkı onun benim ufkumu büyüttüğü gibi. evren sana doğru fikirleri gösterir umarım.
 • 1
  sadurra 6 ay önce
  roman okumak bir şey katmaz demeyelim, birçok şey katar. ancak akademik değeri olan metinler kadar içeriği değerli değildir diyebiliriz. arkadaşın sinirlendiği nokta, ömründe açıp bir felsefi ya da bilimsel metin okumamış insanların, roman okuyup bilgili - kültürlü tribine girmesi diye tahmin ediyorum. ki gerçekten, edebiyat okuru insanı edebiyattan soğutabiliyor bu tavırlarla. sabahtan akşama "kubrick beni sik boynuma dola" diye gezen sinemaseverlerin sinemadan soğuttuğu gibi. bir yönetmen, senarist ya da roman yazarının vasfı "kurguculuk" olmasına rağmen, bir bilim adamı ya da filozofun vasfı "tutarlı yaratıcılık" tır. o yüzden kavram ya da bilgi üreten insanlardan yararlanmadıkça istediğiniz kadar roman okuyun kimse sizin "bilgiliyim ben" tribinizi çekmez.
 • 0
  meahmet 6 ay önce
  hocam gerçekten çok okuyan kişi asla çok okuduğunu kabul etmez. aksine daha okuyacak çok kitabı olduğundan ve hayatın kısalığından yakınan kişidir.
 • 0
  kyzaghan 6 ay önce
  roman en kötü ihtimalle hayal gücünüzü geliştirir. olaylara bakış açınızı değiştirebilir, bu yüzden kitabın her türlüsü yararlıdır. insan kendi ilgi alanı olduğu konularda bilgi edineceği kitaplar okumalı. bunun dışında okunulan her bilgi genellikle gereksiz.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..