kimsenin çocuk yetiştirmek için kafa yormaması

  14
  logic 1.3.2019 05:34
  herkes yetişkinleri, eğitmeye kafa yoruyor. yok şu neden böyle, yok bu neden böyle. kardeşim ağaç büyüdükten sonra eğilmiyor işte, yaşken eğebildiğin kadar eğeceksin.

  çocuklar, hayatın koşuşutrması içinde kafalarına göre büyüyorlar. ellerinde tablet, beyinleri kulaklarından akıyor adeta. öfkeliler, internet kapanınca daha da öfkeliler.

  sonra aleyna tilkiler, enes baturlar çıkıyor işte. steve jobs çıkmıyor anasını satayım. amerika'da da durum boktan ama en azından oradaki çocuklar lise çağından itibaren vahşi hayata bırakılıyorlar. herkes kendi parasını kazanıyor, bir özgüven aşılanıyor çocuklara.

  bu nedir abi www.youtube.com/watch?v=GJNK2US2xac
 • 0
  cyber41 1.3.2019 15:58
  çocuklarla aileleri hiç ilgilenmediği için yaşken okulda da eğilmiyorlar öğretmen bir şey diyor sırf çocuk için iyi olsun diye gerek veli gerek öğrenci bunu anlamıyor sonra da ülke niye gelişmiyor. öğretmenine sahip çıkmazsan onu kendine düşmen gibi görürsen ne bekliyorsun ki :)
 • 4
  dream_ofdawn 2.3.2019 15:38
  geçen çocuklu biriyle muhabbet ediyorduk, okula başlasalar da rahat etsem dedi, şaşırdım, madem rahat değilsin neden doğurdun? zaten çocuk okula sabah gidip akşam gelecek daha 4 yaşında, ana bir tarafa yayılıp tv izliyor baba bir tarafa yayılıp telefonda oynuyor çocuk ne görgü biliyor ne edep, azarlanarak büyüyor ya da hataları göz ardı ediliyor, çocuktantek istenen ses çıkarmaması gürültü yapmaması. aileme her zaman müteşekkir olacağım, beni iyi yetiştirdikleri emek verdikleri benimle dertlenip benimle sevindikleri için.
  3
  logic 2.3.2019 23:52
  çocuğu onlar değil enes batur büyütüyor
  0
  dream_ofdawn 3.3.2019 15:00
  kesinlikle tam olarak bu.
 • 1
  madam_aylak 3.3.2019 15:03
  cocuk yetistirmeye kafa yormak icin cocugu yetiştiren ebeveynlerde kafa veya zeka piriltisi olmasi gerek. sonuçta eşeğin baykuş doğurmasını bekleyemeyiz. bos kafadan bos kafa dogar ve bos kafalar buyuyup bos kafalar uretmek icin evlenirler. ve bu döngü logaritmik olarak buyumeye devam eder.
 • 0
  karaatli 3.3.2019 15:46
  bizi yarınlara gta 5 soygun videolari izleyen çocuklar taşıyacak
 • 0
  helianthus 16.3.2019 19:46
  bu çok daha büyük sosyolojik bir sürecin parçası. doğu toplumlarında çocuk olmakla erken sanayileşen batı toplumlarında çocuk olmak arasındaki farktan kaynaklanıyor. bundan 100-150 yıl kadar önce bugün anladığımız anlamda çocuk diye bir konsept yoktu. sanayileşen batı toplumlarında amerika ingiltere vs. gibi çocuklar 6-7 yaşlarında fabrikalarda ağır işlerde çalışıyorlar içki ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar ediniyorlar ve tıpkı evin yetişkin bireyleri gibi para kazanıyorlardı. bizde aynı dönemlerde sanayileşme olmadığından çocuklar ancak feodal düzen artığı küçük işletmelerde getir götür işleri yapan ya da zanaat öğrenen bir durumdalardı. zamanla iş ve işçi yasaları geliştikçe çocukluk ve yetişkinlik arasına bir mesafe kondu. bizim modern anlamda ilk sanayi kurum ve kuruluşlarımız bu dönemlere rastladığından bizde çocuk denen şey batıdaki anlamında iş hayatına etkin bir şekilde katılmadı. daha sonrasında toplumdaki sınıflı yapıdan kaynaklı biçimde eğitim almanın sınıf atlamak için gerekli bir eylem olduğu düşünüldü ve belirli varlık düzeyinin üstündeki aileler çocuklarını iş hayatının (sömürünün) adaletsiz yüzüyle tanışmak için çok daha fazla teşvik etmedi. genel olarak batı siyasal ve sosyo-kültürel gelişmelerini 200 sene geriden takip ettiğimiz için toplumdaki sınıflar ve sınıf bilinci şu an bizde örneğin bir fransa'da olduğundan daha belirgin. amerika ya da avrupa'daki para kazanma şartları bizdekiyle kıyaslandığında şu an çok da vahşi değil. ortalama bir alman genci yasal yollardan çalışarak saat başı 8 euro'ya kadar kazandıran işlerde çalışabilir. ve hayat pahalı olmadığından bir günde kazandığı parayla bir haftalık market alışverişi yapabilir. kilosu 4 eurodan kıyma, 4 kilosu 2 eurodan patates, tanesi 80 centten litrelerce bira alabilir. bizde saatte 8 lira kazanan bir genç bir haftada part time 20 saat çalışarak kazandığı paraya 1 kilo eti 3 kilo patatesi 3 tane birayı bile zor alır.
  steve jobs bizim gibi ülkelerden çıkmaz. çünkü karnını bile zor doyuran adamın kafası çalışmaz. karnını abuk subuk videolar çekip havyarla doyurabilen adam da bir şey icat etmekle uğraşmaz. insanlar steve jobs olsun istiyorsan enes batur'un filmine gitmeyeceksin acından ölürse belki o da gerçekten bir şey üretir. temel iktisadi mantık talebi olan şeyin arzı olur bu kadar basit.
 • 0
  eaalmlr 18.3.2019 14:48
  iki kavram var bununla ilgili. büyütmek ve yetiştirmek. büyütmek kısmını ebeveynler çok önemsiyor. boy atıyor, ses oturuyor, belki kilo alıyor belki veriyor... büyüyor lan işte. yetişmek dediğimiz şey ise her ne kadar aile temelli gözükse de çevrenin de etkisi yadırganamıyor. çekirdek ailenin dışında birbirine destek, çocuğa yön verebilecek herhangi biri bile aslında onu yetiştirmiş sayılır.