12

yabancı dizi önerileri

bu başlıkta, sizlere izlediğim dizilerden bir liste oluşturdum. hepsinin yapım yılı, konusu ve devam edip etmediği yazıyor. umarım işinize yarar. keyifli okumalar.

1. prison break: baş rollerini wentworth miller (michael scofield) ve dominic purcell (lincoln burrows)'in paylaştığı, ilk bölümü 2005 yılında yayınlanmış olan bu dizi, abisi lincoln'un suçsuz yere hapse düştüğünü öğrenen michael'ın abisini hapisten kurtarma macerasını anlatıyor. kendisi başarılı bir mimar olan michael, abisinin işlemediği bir suçtan olayı idam cezasına çarptırılacak olmasına dayanamaz ve bir şekilde kendisini abisinin kaldığı cezaevine attırır. 5. sezonu 2017'de çıkmış olan bu dizi, hala devam etmektedir.

2. pretty little liars: sara shepard'ın çok popüler olan romanından uyarlama olan bu dizinin ilk bölümü, 2010 yılında yayınlanmaya başlamıştır. baş rollerini ashley benson (hanna marin), sasha pieterse (alison dilaurentis), troian bellisario (spencer hastings), lucy hale (aria montgomery), shay mitchell (emily fields) oynadığı liseye giden bu 5 kızın hayatı, hayatlarının merkezinde olan arkadaşları alison dilaurentis'in ölüm haberini almalarıyla değişir. cenazenin ardından gelen, kimliği belirsiz "a" kişisi tarafından gönderilmiş mesajlar kızların hayatlarını bir süre tehlikeye sokar. dizi, "tatlı küçük yalancılar" adıyla star tv'de de uyarlaması yapılmış olan bir dizidir. hala devam etmektedir.

3. skins: ilk bölümü 2007 yılında yayınlanmış ingiliz yapımı olan bu dizimizin ise baş rollerini saymak o kadar kolay değil. bunun sebebi ise dizinin her iki sezonunda bir karakterlerin tamamen değişmesidir. dizi "jenerasyon"lara ayrılmış olup 1. jenerasyon 1-2, 2. jenerasyon 3-4, 3. jenerasyon 5-6. sezonlarda oynamıştır. her bölümde farklı bir karakterin yaşamına odaklanan bu gençlik dizimiz her türlü sorunu ele almakta: alkol, uyuşturucu, seks, ikiyüzlülük, bekaret, lgbt vs. son bölümü 2013 yılında yayınlanmış olan bu dizi, norveç'te "skam" adıyla yeniden uyarlanarak çekilmiştir.

4. red band society: sadece 1 sezon ve "mini dizi" tadında olan bu dizimiz, bir hastanede geçiyor. bu hastanede kanser hastalarından tutun da anoreksiya (bir çeşit yeme bozukluğu) da dahil olmak üzere bir sürü hastalığa sahip çocuklar birlikte kalıyor. dizinin ilginç yanı ise diziyi seslendiren (yani, narrator'ı) kişinin hastanede, charlie adında komada olan bir çocuk olması. sıkılınca izleyebileceğiniz bu dizi, sadece 13 bölüm.

5. 13 reasons why: jay asher'ın popüler kitabından uyarlama olan bu dizimizin ilk bölümü 2017 yılında yayınlanmış. zor zamanlar geçiren katherine langford (hannah baker)'ın intihar etmesinin ardından, kendi intiharından sorumlu tuttuğu kişilere bıraktığı 13 kaseti ve bu kasetlerin, kasette adı geçenler tarafından elden ele dolaşmasını konu alan bu dizimiz 2 sezondan oluşmaktadır.

6. black mirror: ilk bölümü 2011 yılında yayınlanmış ve hala devam etmekte olan dizimiz ise bir bilim kurgu dizisi. 4 sezondan oluşmakta ve her sezonunda yaklaşık 6 bölüm var. yani mini dizi tadında. bu diziyi diğer dizilerden ayıran bir kısmı ise dizinin her bölümünün farklı bir temayı, farklı oyuncular, farklı senaristler ve farklı yönetmen kadrosuyla ele alması. evet, aynen öyle. yani dizi, her bölümde baştan yaratılıyormuş gibi. bu yüzden, sıkıldığınızda "2. sezondan 4. bölümü izleyeyim" diyerek açabileceğiniz bir dizi. demek istediğim, diğer bölümleri izlemiş olmanıza gerek yok. güzel haber size dizinin 5. sezonunun gelecek olması!

7. the carrie diaries: sadece bir sezon olan, ilk bölümü 2013'te yayınlanmış bu dizimiz ise bir "carrie" adındanki bir genç kızın yaşadığı sorunları ele alıyor. kendisi duygusal, ailesinde problemler olan ama işini severek yapan ve modaya aşık bir kız! biraz da aşk var tabii.

8. hot in cleveland: ilk bölümü 2010 yılında yayınlanmış ve final yapmış olan bu dizimiz "şöyle beni güldürecek bir dizi arıyorum" diyenler için ideal! 40 yaşından büyük olan 4 kadının yaşadığı şansızlıkları ve aşk yaşamlarındaki bahtsızlıkları konu olan bu dizimiz 25 dakikalık bölümüyle sizi sıkmıyor, çerez gibi gidiyor! :)

şimdilik bu kadar. umarım beğenmişsinizdir. iyi seyirler diliyorum şimdiden.
 • 0
  adolfbey 5 ay önce
  diriliş ertuğrul
  0
  susuzsusamuru 5 ay önce
  :(
  0
  adolfbey 5 ay önce
 • 0
  monteyn 5 ay önce
  carrie'nin iptali beni çok üzmüştü, acayip kaliteli bi dizi diye atıp tutamam ama ben seviyordum bi iki sezon daha olsaydı keşke
  0
  susuzsusamuru 5 ay önce
  dizi, "sıkılınca izleyebilirim" dizilerinden. "izlemeden duramam" dediklerimden değil. ama bir iki sezon daha olsaydı herhalde saçmalardı diye düşünüyorum.
 • 0
  reelsamurai 5 ay önce
  benim listem
  mr.robot
  the 100
  13 reasons why
  la casa de papel
  narcos
  prison break
 • 0
  jupiterwalk 5 ay önce
  westword tek geçerimm
 • 0
  akdmrahmt 5 ay önce
  supernatural
 • 0
  sjense 5 ay önce
  sadece sons of anarchy..
dün dün
 • öneri

  her türlü önerilerinizi [öneri kategorisi ismi] öneri ismi şeklinde yazın

  9 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bizimbilgehan

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • -öneri dışında paylaşım yasak