14

en son ne zaman reddedildiniz?

reddedilmek güzeldir. bu yazımızda, tarihe geçmiş ünlü isimlerin reddedilme öykülerine yer veriyoruz. tarihe adını yazdıran başarılı kişilerin zamanında pek çok red yanıtıyla karşılaştıkları ve bununla sabırla baş ettikleri görülmektedir. pek çok defa reddedilen ve buna rağmen amaçları yolunda çabalarına devam eden kişilerin mükafatı, istediklerini eninde sonunda elde etmeleridir. peki siz kaç red yanıtına dayanabilirsiniz?

her insan hayatında en az bir kere reddedilme durumuyla karşı karşıya kalmıştır. istediklerini elde edenlerle, edemeyenlerin arasındaki fark, isteklerine ulaşanların kendilerine ve yaptıkları işlere inanmaları ve denemekten asla ve asla vazgeçmemeleridir. tarihteki ünlü isimlerin elde ettiği başarıların ardında, birçok red yanıtı almalarına karşın çabalarını aynı azimle devam ettirmeleri gelmektedir. zaten red yanıtlarına yenilenleri de tarih de aklından çıkarmıştır. işte reddedilmek güzeldir dedirten o ünlü öyküler.ilk çağın ünlü hatiplerinden demostenes, ilk kez topluluk karşısında konuşmaya başladığında halk ona kahkahalarla gülmüş ve kürsüden uzaklaştırmıştı. kekeme olmasına rağmen içinde büyük bir hatip olma arzusu taşıyordu. çok çalıştı, ağzına deniz kıyısında bulduğu çakıl taşlarını koyarak ve dalga sesleri eşliğinde konuşma egzersizleri yaparak kendini geliştirdi. ve sonunda dünyanın en büyük hatiplerinden biri olmayı başardı.


richard bach’ın, gelişim düşkünlerinin severek okuduğu martı jonathan adlı kitabı tam 18 yayın evi tarafından reddedilmişti. 1970 yılında basıldığında ise büyük bir ilgi görerek, günümüze değin dünya çapında beğeniyle okunan kitaplar arasına girdi.


walt disney, farelerle dolu bir garajda “miki fare” (mickey mouse) adlı ünlü çizgi film kahramanını yaratıp şöhreti yakalayıncaya kadar onlarca işten ret cevabı almıştı. bir keresinde bir gazete editörü onda zerre kadar resim kabileyitinin olmadığını söylemiş, ayrıca disneyland’ı kurmadan önce birkaç defa iflas etmişti.


genetik biliminin kurucusu mendel de birçok kez istediği üniversitelere kabul edilmemiş ya da okumayarak yarıda bırakmıştı. hatta bitiremediği üniversitenin bir profesörü onun için, “bir bilim adamı için gerekli olan berrak düşünebilme yeteneğine sahip değil” demişti.


ünlü girişimci henry ford’un, seri otomobil üretmeyle ilgili projesinin kredi talebi “otomobil ancak geçici bir moda” gerekçesiyle bir banka müdürü tarafından reddedilmişti. ford, otomobilleriyle başarıya ulaşıncaya kadar tam beş kez iflas etmiş, ancak vizyonu ve azmi sayesinde otomotiv sektörünün kurucusu ve bir numaralı ismi haline gelmişti.


ünlü müzisyen beethoven, küçük yaşlarda keman tutuşunu beğenmeyen hocası tarafından “müzisyen olamaz!” denilerek gözardı edilmişti.


“rüzgar gibi geçti” adlı kitabıyla ünlenen yazar margaret mitchell’ın, bu kitabının 38 defa reddedilmesinden sonra basımı yapılmıştı.


ünlü romancı charles dickens, geçinmek için girdiği bodrum katındaki işinden arta kalan zamanında öyküler yazdı. fakat yayıncılara gönderdiği bu öyküler sürekli reddedildi. ta ki bir gün olumlu yanıt alıncaya kadar.


italyan tenor enrico caruso’nun, müziğe başladığı ilk yıllardaki hocası onun için, “sesin pencere kenarından giren rüzgarın çıkardığı ıslık sesine benziyor” demiş ve ona ders vermeyi reddetmişti. ancak caruso çalışmasıyla daha sonra dünyanın en büyük tenorlarından biri olmayı başarmıştı.

kaynak: e-motivasyon.net
 • 1
  dorduncunesilkizi 7 ay önce
  az önce anne kilo aldım yemiycem dedim suan sofradan kalktım karnımı tutuyorum kadın öyle yemek yapıyor ki sofraya oturduktan sonrasını hatırlamıyorsun
  0
  horseman 7 ay önce
  😂😂 şş o tabak bitecek o kadar :d
  0
  dorduncunesilkizi 7 ay önce
  allahtan arkandan ağlar yaşları geçti jdkfnfkfnfkdn
  0
  horseman 7 ay önce
  hahahagkdkkfkd vicdanî ve ruhanî olarak tam bi işkence bu uğurda çok göz yaşı döktük ama olsundu:d
 • 1
  plumerion 7 ay önce
  ellerine sağlık puvolin, bu güzel içerik için.
  1
  horseman 7 ay önce
  rica ederim puvoli :)
 • 1
  rapunzel 7 ay önce
  başarısızlık başarısı
  0
  horseman 7 ay önce
  ” kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandiracak atişi ıskaladım.. çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. başarımın sırrı işte bu dur. ” mj
  0
  rapunzel 7 ay önce
  aslında bu şey gibi ateşe atılan su.büyük bir ateşe,bir bardak su atarsan ateş daha çok harlanır.başarısızlıklar aslında ateşe atılan o bir bardak su gibi olmalı.ama bunu yapabilenler çok güçlü insanlar oluyorlar ilerde.yapamayanlarsa eleniyor.
  0
  horseman 7 ay önce
  o zaman biz burada ateş oluyoruz. bana yaklaşan olursa yakarım hiç acımam 😂 şaka bi yana puvo burada ateş olup yanmadan önce o kıvılcımı tutturan etkeni bulmak çok önemli. başarılı başarısız bunlar dalga fonksiyonu gibi eğilir çıkar. ama her düşüşte yeniden kalkma gayreti ve başarılı olunca nereden geldiğini unutmama metaneti de çok önemli kıstarlar bence
 • 1
  jupiterwalk 7 ay önce
  en son ne zaman bilmem de haftaya hoslandigim çocuk tarafından reddedilecegimi hissediyorum
  0
  horseman 7 ay önce
  nerden biliyorsun sonucu şike mi var yoksa
  0
  jupiterwalk 7 ay önce
  biraz benim baskımla görüşüyoruz onda aynı etki yok gibi
  1
  horseman 7 ay önce ~ 7 ay önce
  sonucu senin için güzel olur umarım puvo kendini bu kadar da şartlama ama yine de bırak akıntıya kapıl ne olacaksa olsun aman de gitsin
  1
  jupiterwalk 7 ay önce
  umarim iyi dileklerin için teşekkürler
20 saat önce 20 saat önce
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1871 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..