motosiklet elcik koruma ve motosiklet elcik ısıtma

  3
  motoplus 23.3.2017 11:09
  motosiklet elcik koruma motosikletlerde kullanılan bir güvenlik ekipmanıdır. elcik koruma hem motosikletin manetlerini hem de sürücülerin ellerini korumaktadır. özellikle enduro ve kross motosikletlerde kullanılan elcik korumaların scooter ve yarış motosikletleri içinde uyumlu olanları vardır.

  motosiklet elcik korumalar, motosiklet sürücülerinin ellerini darbelere ve rüzgara karşı korumaktadır. sürüş esnasında hızlanmadan kaynaklanan rüzgara, hava koşullarına, yabancı cisimlere karşı eli koruyan elcik korumalar, sürüş konforunu arttırmak adına önemli ekipmanlardır. darbeye dayanıklı malzemelerden üretilen elcik korumalar, çarpışmalara, düşmelere ve taşlara karşı koruma sağlamaktadır. motosiklette manetleri ve sürücülerin ellerini koruyan elcik korumalar aynı zamanda motosikletlere farklı bir hava da katmaktadır. motosikletin daha hoş ve tarz gözükmesini sağlayan elcik korumalar, görsel bütünlük sağlayan bir ekipmandır. elcik korumaların çerçevesi güçlü korumalar ile kaplıdır. motosiklet sürücüleri için önemli aksesuarlardan biri olan elcik korumalar, farklı motosiklet tiplerine göre ve gidon özelliklerine göre farklı modellerde üretilmektedir. yani bir elcik koruma, tüm motosikletlere uygun olmamaktadır. bundan dolayı elcik koruma satın alırken motosikletiniz ile uyumlu olmasına dikkat ediniz.

  elcik korumaların montaj aşamasının doğru ve sağlıklı yapılabilmesi için bir motosiklet servisinden yardım alınması doğru bir tercih olacaktır. montaj sırasında fren kolunu ve debriyaj kolunu tutan vidaların yani orijinal denge topuzlarının çıkarılması gerekmektedir. montaj sırasında denge topuzlarının çıkarılıp, elciklerin yerleştirilmesi ile monte edilmesi hassas bir durumdur. elciğin iç kısmının sökülmesi görüldüğü ya da düşünüldüğü kadar kolay değildir. bu yüzden elcik korumanın kendi bağlantı aparatlarının takılarak, monte edilmesi hassas bir durumdur. montajı doğru ve sağlam yapılamayan elcik korumalar, sürüş sırasında titreme ve denge bozukluğu yapabilmektedir. elcik koruma üretiminde sektör içerisinde birçok farklı marka bulunmaktadır. daha güvenli ve ergonomik bir sürüş yaşanmasını hedefleyen sw motech ve
  ufo plast elcik koruma üretiminde sektör içerisinde isim yapmış markalardandır. sw motech elcik koruma ekipmanları çeşitli motosiklet modellerine göre farklı olarak üretilmektedir. böylelikle farklı motosiklet modellerine uyumlu elcik koruma bulunması kolaylaşmaktadır.

  motosiklet elcik ısıtma[k]

  motosiklet sürücüleri için en zorlu koşulların oluştuğu mevsim şüphesiz kış mevsimidir. çetin hava faktörleri sürücüleri epey bir zorlayabilmektedir. motosiklet sürücüleri için özellikle kış mevsiminde de sürüş gerçekleştirenler için üretilen elcik ısıtma aksesuarları sayesinde ise sürücülerin elleri soğuğa karşı korunmaktadır. ellerin üşümesini engellemek için üretilen elcik ısıtma aparatları, konforlu bir sürüş gerçekleştirmek için ciddi anlamda faydalı bir aksesuardır.

  motosikletlerde kullanılan elcik ısıtma sistemlerinin farklı modelleri bulunmaktadır. elcik ısıtma sistemleri genel olarak elciğin üzerine takılanlar, elciğin altına takılanlar ve kendinden elcikli elcik ısıtma modelleri olarak üç farklı türde üretilmektedir. elcik ısıtma sistemi satın alırken, motosikletinizin elcik kısmındaki kauçuk boyutunun ölçüsüne uygun bir ürün tercih edin. üretilen her elcik ısıtma sisteminin verdiği ısı gibi motosikletten çektiği elektrik miktarı da farklıdır. bazı elcik ısıtıcıların, ısı ayarları kademeli olarak arttırılarak ayarlanabilmektedir. ısı ayarına sahip olan ve günümüzde sıkça tercih edilen elcik ısıtıcıları içerisinde oxford elcik ısıtma sistemleri gelmektedir. motosiklet türüne göre farklı modellerde üretilen oxfords elcik ısıtma sistemleri içerisinde 3 kademeli ve 5 kademeli ısı ayarına sahip olan modeller vardır. ayrıca oxford elcik ısıtma sistemleri, aküye zarar vermeme özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. elcik ısıtma sisteminde kurulu olan elektronik panel, akünün zayıfladığı durumlarda çalışmayı engellemektedir. böylelikle akünün zarar görmesi ya da bitip, motosikletin yolda kalması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

  elcik ısıtma sistemlerinin montaj aşamasında elektrik bağlantı sistemi yapılması gerekmektedir. ayrıca bazı elcik ısıtmalarda açma kapama düğmesi yer almamaktadır. böyle olan elcik ısıtıcıların bazılarına basit açma kapama sistemleri yapılabilmektedir. elcik ısıtma sistemlerinde, motosiklet elcik kısmına yerleştirilen ısıtmaların, elektrik bağlantısının yapılmasıyla montaj işlemi tamamlanmış olur. montajın doğru ve sağlıklı yapılabilmesi için motosiklet tamir ustalarından yardım almanız daha yararlı olacaktır. eğer doğru bir montaj yapılırsa, kullanacağınız elcik ısıtıcıda bir problem yaşamazsınız. en basit örnek olarak, elcik ısıtıcının kablo boylarının doğru uzunluklarda bırakılması çok önemlidir. eğer kablo boyu doğru oranda bırakılmazsa zamanla sürüş esnasında kabloda ezilmeler yaşanabilir. bu da elcik ısıtıcının bir tarafının daha fazla ısı verirken diğer tarafın daha az ısı vermesi gibi sorunların da beraberinde getirir. bu teknik aksaklıklar doğal olarak uzun vade de ise ürünlerin bozulmasına sebebiyet vermektedir.