"bir anlık mutluluk! ama bir ömür boyu sürecek, gercek bir mutluluk!"

  9
  banabubade 18.8.2019 21:14
  beyaz geceler - dostoyevski

  bu cümle hakkında söylemek istediğim bir kaç şey var doğrusu, içten ve (bence) üzücü şeyler.

  kitabı okuyup bitirdiğimde tabiki ilk işim kendimi karakterin yerine koyup aynı şey benim başıma gelse acaba bende bir köşeye cekilip bir anlığına da olsa çok mutlu olmuştum deyip ömrümü buna dayar mıydım, ve hayır bunu yapmazdım bence bu saçma (aslında şu yaşadığımız zamanlarda herkesin en büyük öğüdü kendin için yaşa başkalarına güvenen ve cidden insan olmaya calışan herkes ancak üzülür tarzı karamsar şeyler ve biliyorum hayat karamsardır ve bu tavsiye mantıklı ama bir yanım yinede bencil olmak istemiyor bir yanım cidden biriyle bir an paylaşıp o kişi bunu umursamasa bile ona sıkıca sarılmak ve belki ömrümü harcamak istiyor çok şairane değil mi :) aynen bencede öyle)
  neyse gercekliğe dönersek yaşadığımız dünyada şairanelik üzüyor sadece bu romanda ki gibi yaşasak elimize tek gecicek şey yalnız bitmiş tükenmiş bir ömür olur belkide, aşk, sevgi bunlar bencilliği sevmez ama içimden bir ses hep bencil olucak belki yakınlarımdan belkide kendi mantığımdan belkide zamanında çokca ezilen ruhumdan dolayı...
 • 1
  leketutmayankazak 18.8.2019 21:48
  aklıma şu söz geldi başlığı görünce:
  "bir anlık mutluluktur umutlanmak umutlara"
 • 1
  mcafkkk 18.8.2019 22:10
  bence çok güzel bi söz. üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin mutlu olduğunuz içinizin kıpır kıpır olduğu bi anı hatırlayınca aynı duyguları hissediyorsanız acı bi tebessümle o gün bir daha gelir mi diye düşünmekten kendinizi alıkoyamazsınız. ve bence bu her ne kadar mutluluk verici olsa da her daim yanında ufak bi üzüntüyü de eksik etmez.
  ne bileyim ya üzülmeden mutlu olunmaz heralde :)
 • 1
  darkier 19.8.2019 00:05
  okumadan önce: kitabı okuyacaksanız eğer yazdıklarımı es geçmenizi tavsiye ederim.

  "sadece bu romanda ki gibi yaşasak elimize tek gecicek şey yalnız bitmiş tükenmiş bir ömür olur..."

  beyaz geceler'i lise yıllarımda okumuştum ve ben de senin gibi kendimi karakterin yerine koymuştum. aradan geçen yıllar sonra bile ister istemez düşünceler aklımdan çıkmıyordu:

  "kahramanımız bir defa hayalperestti, benim gibi." diyordum kendi kendime. belki de bu kadar hayalperest olmasaydık kitaptaki kahramanımız da ben de kaybetmezdik. hayalperest olmak kaybetmekti ve ben de buna bir son vermeliydim artık. bu düşünceler beynimde yer etmişti ama hayal kurmadan da aşk olur muydu hiç?

  her şey ölçüsünde olmalı bence. karakterin bu aşırı hayalperest yaklaşımı kendi yalnız sonuna neden oldu. hâlbuki yaşadığı olaylara biraz realist bakabilseydi "bir anlık mutluluk! ama bir ömür boyu sürecek, gerçek bir mutluluk!" böylesi bir cümle kurmaz, azla yetinmeye, kendini avutmaya çalışmazdı.

  kısaca; bu hayalperest ruhun, kahramanımız için kaçınılmaz bir hüsrana sebep olacağı başından beri belliydi. kahramanımız dışında böyle olacağını tüm okurlar biliyordu ama bir ümit, belki diyorduk, belki mutlu son olur... dostoyevski bizi de hayalperest yapmıştı...
  1
  banabubade 19.8.2019 08:57
  kesinlikle hayallere o kadar dalmış birinin zaten gercek dünyada karşılığını bulacağı bir olay olamaz, aynı şey bizim içinde gecerli, mesela ben onca kurguladığım şeyden sonra karşısına gecip ettiğim 2 kelamın ardından mutlu olmadım zira beklentim farklıydı ve gercekler bekleyenlere sağlamca vuruyodu hep, bizde dayağımızı yedik.

  ama bir yandanda kendi dünyanı kurgulayıp orda mutlu veyahut sefalet içinde yaşayıp dünyadan kopmak zevklide (tabi tehlikeli olduğunuda unutursak zevkli)
 • kitap alıntıları

  Kitap, makale, şiir vb. alıntılarının yüklendiği bölüm.


 • - alıntılar olabildiğince fotoğraf şeklinde yüklenmelidir.

  - yazı şeklinde de yüklenebilir, yasak değildir. 


  - alıntı yapılan metin ve yazar belirtilmelidir.

  - eğer alıntı bir dergiden ya da internet sitesinden yapılıyorsa metin ve yazarın yanında derginin ve internet sitesinin de adı belirtilmelidir.