doğum sırasının kişiliğe etkileri

  4
  gamzeszgin 2.6.2020 23:33
  araştırmalar çocuklarda doğum sırasının kişiliğe etkili olduğunu söylüyor. ama bence bu ailelerin etkisi olmalı.

  ilk çocuk

  ilk çocuk adler'e göre, yaş olarak en büyük olan çocuk daha muhafazakar, güç odaklı ve liderliğe daha meyilli oluyor.
  kendilerinden küçük kardeşlerinin sorumluluğunu aldıkları için, ilk doğanlar daha girişken, ebeveyn olma konusunda daha istekli ve daha ilgili oluyorlar.

  ortanca çocuk:

  abla veya ağabey, ikinci çocuk için örnek alınan kişidir. genellikle abla ve ağabeylerinden daha üstün olmaya çalışırlar.
  gelişme tempoları daha fazladır. ailedeki ortanca çocuklar genelde hırslı, nadiren de bencil olurlar. kendileri için mantık sınırlarını zorlayan yüksek hedefler koymaya daha meyilliler. bu da hatalarının sayısını yükseltir fakat yaşadıkları zorluklarla başa çıkmak onları daha güclü yapar.

  en küçük çocuk:

  kural olarak, en küçük çocuk ailenin, hatta kendisinden büyük kardeşlerinin ilgisini ve alakasını en fazla alan çocuktur. bu yüzden daha az deneyimli ve bağımsız hissedebilirler. fakat ablaları ve ağabeylerine üstün gelme konusunda daha fazla motivasyona sahiplerdir.
  büyük başarıları çok sık elde ederler ve belirledikleri alanda fark edilme konusunda da çok büyük yol katederler.

  en hızlı sporcular, en iyi müzisyenler veya en yetenekli oyuncular genelde ailenin en küçük çocuklarıdır. ayrıca çok sosyal olmaları, daha sorumsuz ve uçarı olmaları ile bilinirler.  tek çocuk:

  tek çocuklar ya en büyük çocukta görülen ya da en küçük çocukta görülen karakteristik özelliklere sahiptirler.

  hayatlarında ailelerinin ilgisini, sevgisini ve şefkatini paylaşacakları hiç kimseleri olmadığı gibi ailenin şımartmasına da maruz kalırlar. okula başlamak ve devam etmek, onlar için ciddi bir meseleye dönüşebilir.
  zira onlar her zaman tüm ilginin ve dikkatin kendilerinde olmasına alışkınlardır. genelde aşırı beğenmek, onaylanmak, motive edilmek ve ilgi odağı olmak isterler. genelde yaşlarından daha olgunlardır, iletişim becerileri kuvvetlidir ve yetişkinlerle iletişimde çok rahatlardır. öte yandan çocukluğu boyunca kendi kendini eğlendirmek durumunda olan çocuğun yaratıcılığı da çok gelişmiştir.
 • 1
  reelsamurai 3.6.2020 00:11
  kim ne derse desin ailenin en küçük çocuğu eğer yeterince zeki değilse ileride başarısının diğer çocuklara nazaran daha düşük olacağını düşünüyorum çünkü ailecek doğumundan itibaren şımartılmış oluyorlar ileride başkalarından bu ilgiyi görmeyince sosyalleşmeleri zor oluyor. doğru dürüst cümle kuramıyanı bile görüyorum.
  1
  gamzeszgin 3.6.2020 00:27
  olabilir tabi, ancak tam tersi bir etki de yaratabilir diye düşünüyorum örnek olarak da gözümde asla akıllanmayacak kardeşimi gösterebilirim. her ne kadar yüz yüze kabul etmesem de benden daha başarılı biri olacağını düşünüyorum. ama sadece bundan genel bir yargıya varmak yanlış olur. sana daha çok katılıyorum.