lauda air flight 004

  6
  tofıta 3.3.2018 22:17 ~ 22:19
  lauda air flight 004 , bangkok, tayland ve avusturya, viyana arasında düzenli olarak tarif edilen uluslararası bir yolcu uçuşudur. mayıs 1991 tarihinde boeing 767-300er tipi çift motorlu uçağın 1. motorunun (pi: reverse thrust) (itme çevirici) sisteminin, tırmanış sırasında kendiliğinden devreye girmesi sonucu uçak kontrolden çıkmış ve düşüş sırasında aşırı hızdan dolayı parçalanmıştır. bu kazada 213 kişi hayatını kaybetmiştir.

  uçak tamamen yandığı için karakutuya ulaşılamadı. düştüğü bölgede yerliler tarafından uçağa ait birçok parça çalındı. soruşturma 8 ay sürdü. soruşturmayı en çok lauda air'in sahibi niki lauda takip etti. yapılan ilk incelemede 1. motorun itme çevirisinin açık olduğu fark edildi. kazayla ilgili tüm olasılıklar değerlendirildiğinde en güçlü ihtimal, tahrip olan kablolardan dolayı sistemin kısa devre yapıp etkinleşmesiydi.

  boeing, uçağın test aşamlarında itme çeviricilerin havada devreye girmesi sonucu uçağın düşmeden inebileceğini kanıtlamıştı. ancak testlerin gerçekçi koşullarda, yani yüksek hızda yapılmadığı ortaya çıkınca niki lauda'nın yoğun ısrarı sonucu uçuş 004'le aynı şartlara sahip simulatorlerde denemeler yapıldı. 15 denemenin hiçbirinde uçak başarıyla indirilemedi.


  beoing elektronik olarak kumanda edilen sistemi değiştirmek zorunda kaldı. bu olay, boeing'in, ana iniş takımın açık olmadığında, itme ters çeviricilerin kullanılmasını önleyen senkron kilitler ekleyerek benzer olayları önlemek için ters itme sistemini değiştirmesine yol açtı.

  havacılık kuralları kanla yazılmıştır.