10

çin’de düşük puanlı vatandaşlar tren ve uçağa da binemeyecek

akıllara black mirror‘ı getirecek bir uygulamayla karşı karşıyayız. çin’deki ulusal gelişim ve reform komisyonu tarafından yakın zamanda yayımlanan bir açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren, çin’in ‘sosyal kredi’ sisteminindeki puanı düşük olan vatandaşlar bir yıla kadar uçak ya da tren bileti almaktan men edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

çin hükümeti sosyal kredi sistemiyle, suça karışma oranlarına, alışveriş alışkanlıklarına ve eylemlerine dayanarak vatandaşları sıralıyor. puanı düşük olanlar çeşitli kısıtlamalar ve cezalarla karşı karşıya kalıyor. şu anda sistemin ilk versiyonunu deneyen çin, 2020’den itibaren tam versiyonunu çıkarmak için çalışıyor.

çin hükümeti daha önce, yüklü miktarlarda borcu olan insanların (örneğin geçtiğimiz yıl yüksek halk mahkemesi kara listesine alınan, leeco ve faraday future şirketlerinin kurucusu jia yueting) seyahat etmesine kısıtlamalar getirmişti.
 • 0
  gokkusaklikus 1 yıl önce
  kölenin elli teknolojik rengi
 • 1
  ademak 1 yıl önce
  iyi uygulanırsa çok mantıklı sistem. insanlar daha zor suç işleyecektir. tabi bu çin yönetiminin iğrenç ve insanları adeta köle gibi görüyor olduğu gerçeğini değiştirmez. bizim ülkemizde de uygulansa keşke bu puanlama sistemi.
 • 1
  hasyazar 1 yıl önce
  bakan diziyi izlemiş demek
 • 0
  hain 1 yıl önce
  bizde de uygulasak keşke referandum yapılsa ben evet veririm
  0
  mehtab 1 yıl önce
  sen, ben hayir desek de sonuçlar hep 'evet ' çıkıyor bu ülkede