10

kibir üzerine


"bir perişan adama bakan herkes cesur olur, bir perişana hitap etmek için herkes kendini cesur bulur."
(böyle buyurdu zerdüşt)

bu cümle, aslında insanoğlunun nasıl da kibirli ve aynı zamanda acıyan bir varlık olduğunu çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. insanoğlu; kendisinden aşağı gördüğü kişi için dışından acırken, diğer yandan da "ben böyle değilim." diyerek içinden kendisini rahatlatma peşindedir.

duyguyu duygu yapan asıl olay; onu bir başkasına hissettirmemizden geçer. içten içe yaşadığınız her duygu -sevinç, mutluluk, üzüntü, keder, acıma- bir başkası tarafından fark edilmediği sürece tamamlanmamış olacaktır. fakat kibir böyle değildir. kibri kibir yapan, gizliliğidir.

kibir, kişinin kendi içinde vermiş olduğu -ortaya çıkması zor- bir savaştır. bu savaş kaybedilirse eğer kişi kibrine yenik düşmüş olacaktır. şayet kazanılırsa, savaşın sonucu olan bir dışa vurum gerçekleşecektir. bu dışa vurum esnasında kibrin yıkıcı bir duygu olduğunu kişi anlayacak ve sonrasında kibrinden arınacaktır.
tabii bu savaşı başlatacak kıvılcımın ne olduğunu, ancak savaşanlar bilecektir.

okuduğunuz için teşekkürler, hoşça kalın :)
 • 2
  horseman 1 yıl önce
  güzel yazı olmuş. ek olarak bence bazı insanlar kibirden besleniyor. onların savaşı kibirle değil. kiminle bilmiyorum ama kibirle olmadığı görüşündeyim:d
  1
  darkier 1 yıl önce
  görüşün için teşekkür ederim.
 • 0
  hedap 1 yıl önce
  benim düşüncelerime ters olan herkesi silerim. çünkü en mükemmel, en doğru, en zeki, en ulu, en yüce insan benim ve benden daha iyisi yok.
  1
  darkier 1 yıl önce
  savaşı kazanmış, ayriyeten ironi de yapan bir yazar :)
  1
  hedap 1 yıl önce
  bununla alakalı bir yazı vardı okuduğum bir kitapta.
  develer çölde diken yerken ağızları kanar, yedikce daha çok kanar, kanadikca o sıcak kan ve dikenin tadı develer için doyumsuz bir hale gelir.
  kendini durdurmayan o dikeni yemeye ağzındaki sıcak ve kendine haz veren o kanla yemeye devam eden develer aşırı kan kaybından hayatını kaybeder.
  işte kibir de tıpkı bu diken gibi, yedikce insanın içini kanatir kanatir...
  ama verdiği tat ve haz da kendini durdurmayan insanlar için aynı şekilde ölümün en kisa yolu olur.
 • karalama

  Herhangi bir yazı kısıtlaması olmayan bu bölümde; deneme, şiir, makale ve bilumum metin türlerinde istediğinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  25 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  ultraviolence

 • bu bölüm #mizah bölümünün alt bölümüdür.

 • yazılanların size ait olması kâfidir.