kibir üzerine

  10
  darkier 15.9.2018 14:08

  "bir perişan adama bakan herkes cesur olur, bir perişana hitap etmek için herkes kendini cesur bulur."
  (böyle buyurdu zerdüşt)

  bu cümle, aslında insanoğlunun nasıl da kibirli ve aynı zamanda acıyan bir varlık olduğunu çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. insanoğlu; kendisinden aşağı gördüğü kişi için dışından acırken, diğer yandan da "ben böyle değilim." diyerek içinden kendisini rahatlatma peşindedir.

  duyguyu duygu yapan asıl olay; onu bir başkasına hissettirmemizden geçer. içten içe yaşadığınız her duygu -sevinç, mutluluk, üzüntü, keder, acıma- bir başkası tarafından fark edilmediği sürece tamamlanmamış olacaktır. fakat kibir böyle değildir. kibri kibir yapan, gizliliğidir.

  kibir, kişinin kendi içinde vermiş olduğu -ortaya çıkması zor- bir savaştır. bu savaş kaybedilirse eğer kişi kibrine yenik düşmüş olacaktır. şayet kazanılırsa, savaşın sonucu olan bir dışa vurum gerçekleşecektir. bu dışa vurum esnasında kibrin yıkıcı bir duygu olduğunu kişi anlayacak ve sonrasında kibrinden arınacaktır.
  tabii bu savaşı başlatacak kıvılcımın ne olduğunu, ancak savaşanlar bilecektir.

  okuduğunuz için teşekkürler, hoşça kalın :)
 • 2
  horseman 15.9.2018 18:01
  güzel yazı olmuş. ek olarak bence bazı insanlar kibirden besleniyor. onların savaşı kibirle değil. kiminle bilmiyorum ama kibirle olmadığı görüşündeyim:d
  1
  darkier 15.9.2018 21:23
  görüşün için teşekkür ederim.
 • 0
  hedap 16.9.2018 01:51
  benim düşüncelerime ters olan herkesi silerim. çünkü en mükemmel, en doğru, en zeki, en ulu, en yüce insan benim ve benden daha iyisi yok.
  1
  darkier 16.9.2018 12:48
  savaşı kazanmış, ayriyeten ironi de yapan bir yazar :)
  1
  hedap 25.9.2018 15:50
  bununla alakalı bir yazı vardı okuduğum bir kitapta.
  develer çölde diken yerken ağızları kanar, yedikce daha çok kanar, kanadikca o sıcak kan ve dikenin tadı develer için doyumsuz bir hale gelir.
  kendini durdurmayan o dikeni yemeye ağzındaki sıcak ve kendine haz veren o kanla yemeye devam eden develer aşırı kan kaybından hayatını kaybeder.
  işte kibir de tıpkı bu diken gibi, yedikce insanın içini kanatir kanatir...
  ama verdiği tat ve haz da kendini durdurmayan insanlar için aynı şekilde ölümün en kisa yolu olur.