14

saygılı bir şekilde din konuşalım

(pi: @et2olamayangenc)
dünya fani ölüm ani ibadet etsen neolur yani
gözlerinizi açın ve etrafınıza bakın bilimin,teknolojinin ışığında gelişen dünyanın haline bakın yapılan şeylere keşfedilen şeylere bakın bıkmayın usanmayın insanlığın gelişmesinde gerçekten bir rol oynayın yarınlarınıza güzel bir gelecek bırakmak için çalışın okuyun bilgilenin dünyanın kanunlarının 4 kitaptan 140 dinden ibaret olmadığını anlayın biz burda konuşurken dünyada önemli bir gelişme yaşanıyor ve biz bunu kaçırıyoruz
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  ortalama bir tr müslüman
  cumadan cumaya veya bayramdan bayrama namaz kılar okadar dindardır ki perşembe akşamları alkol kullanmaz ramazanları içmez ama bayramın ilk günü bakarsın sofrayı kurmuş memelerden bahsediyor.zekat verir bunu verirken kurbanda olduğu gibi herkesin haberi vardır gösterişi sever ezan okunurken sesli olarak allah der bunuda herkese duyurur ışid elkaide gibi örgütlere dışarda gerici der dindar bir ortama girince savunanlarada yaa iyi yönleri var der
  -2
  hedap 1 yıl önce
  insanların hayatı seni zerre kadar ilgilendirmiyor.
  nasıl ki bir ateistin ensest ilişkiye girmesini kabulleniyorsan, bunları da kabullenerek yaşayacaksıniz.
  herkes kendi hayatıyla ve düşünceleriyle ilgilenecek.
  -1
  sadekahve 1 yıl önce
  bu senin düşüncen emin ol benim hayatım da onun hayatıda herkesi ilgilendiriyor sonucta insanlıgı ılgılendırıyor kör uçuş yapıyorsun ve yere çakılmaktan başka çaren yok senin.
  -1
  hedap 1 yıl önce
  sende saygı yok, üslup yok, düşünce özgürlüğune insanların hayatlarına ve düşünce tarzlarına saygı yok, dahası boş beleş saldırgan ve karikateist tarzı çalınti düşünceler ve sapkın iftiralarla dine ve inanlara karşı acizlikten ve hayatta hiç bir şey başaramayip eleştirmekle yetinmekten kaynaklı bir acizlik ve saldırganlık var.

  muhtemelen sivilde birimleriyle bu konu hakkında konuşurken ağır bir darbe aldın, altta kaldın ve o sınır hincla orda söylemediklerini gelip burda rahat rahat bırakmak istiyorsun.
  hakkındir tabi birşey diyemem.

  suan insanların yaşam tarzlarına karışirim derken, arabistan da kadınların araba sürmesine karşı çıkan zihniyetle aynı eşdeğer gerici, kafatasçı ve meczup bir görüntü sergilediğinin de farkında olman lazım.

  ben müslümanım dedim diye sen kalkip benim ne yaptığımı ve ne yapmadığımin derdine düşemezsin.

  bu kafayla yapacağıniz en fazla şey, orda burda bu şekilde vakit kaybı yaratacak yorumlar yazdırmak olmaktan öteye gitmez.

  o yüzden iyisi mi sen kendi hayatını yaşa başkasi da kendi hayatını yaşasin.
  milletin ne düşündüğüne, ne yaptığına salça olmaktan neye inandığına neye taptigina salça olmaktan vazgeçin.

  o nobel listesinde inançlı olduğunu belirten yüzde 90 lik kesim e karşılık, yüzde 10 luk ateist ve deist kesim varsa, hiç ağzını burnunu eğmeden, adam gibi kıvırmadan insanların dini inançlarının bilime engel olmadığını kabul edeceksin.

  bilime ve ilime engel olan tek şey, sizin gibi bu sadece bir şeylere salça olmakla yaşamını sürdüren bu yaşam biçimidir.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  sana ne desem boş anlamamakta ısrar ediyorsun kendi kendine kuruluyorsun merak etme ben reeldede böyleyim her geçen gün bana neler kattığını düşünerek uyuyorum ben eğer bişey katmamışsa katana kadar uyumuyorum mesela bakk bugün rahat rahat uyuyabileceğim.insanlara ne gösterirsen göster ona ne dayatılmışsa onu söylerler.sen at gözlüğünü takmışsın olayları öyle yargılıyorsun biraz zorla birdaha oku yazdıklarımı belki bişeyler anlarsın hiçbir insan ümitsiz vaka değildir bazılarına anlatmak ve delil gösterip yanlış yaptığını söyleyip onun bunu idrak etmesini beklemek normaldir bazılarına ise kütükle vura vura sokarsın kalıplaşmış fikirleri kendi fikirleri sanar bilmem hangisindendin acaba? bu saatten sonrada seninle münakaşaya girmek istemiyorum he illede yazıcam diyorsan yazmak yerine yüzyüze görüşelim konuşalım çünkü burda imkanlarım kadar sana birşeyler aktarmak zorunda kalıyorum ve sadece bu ortamda değilim ben çalışırken buraya zaman harcıyorum çalışırken zamanımın senin gibi birinden daha değerli olduğunu düşünüp cevap vermemekte kararlıyım
  0
  hedap 1 yıl önce
  (pi: cehalet)
  sana cevabım kısa ve net.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  cahilliği sen neye göre tanımlarsın?
  0
  hedap 1 yıl önce
  (pi: @sadekahve)
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  çok komik olduğunu kim söyledi sen söyleyenlerinin adresini ver ben seni anladım
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  ciddiyetsizliklemi yüceliyorsun anlamadım ibadetinmiydi?
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  azgınlıktan vajinasını parçalamasın diye binek hayvanın penisine balkabağı takan kadını hararetle hikayesinde yazıp sonucunu olağanüstü bir hayalgücüyle allah sevgisine bağlayan mevlanaya tasavvufçu der
  0
  et2olamayangenc 1 yıl önce
  o hikayeyi hic duymadim (mevlana hakkinda cok cok az bir bilgim var) zahmet olmassa yazarmisin herkes yararlansin
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  şuan kolum kırık olduğundan cidden yazarken çok zorlanıyorum ama mevlana ve balkabağı yazarsan internete çok kolay bulailirsin
  0
  mrnoworry 1 yıl önce
  olgular üzerinden mi tartışacağız, şahıslar üzerinden mi? eğer öyleyse mevlana hakkında öğrenebildiğin sadece bu hikaye midir? oysa ki nasibi olanların öğrenecekleri çok güzel şeyler vardır mevlana'da. aslında sen görmek istediğini görüyorsun. mevlana sayesinde halen günümüzde müslümanlığı seçen ve hakiki olarak bunu yaşayanları da görebilirsin istersen. neyse onu konuşmak ne benim haddime, ne de senin! 2 beyitle bilmişlik taslamayalım birbirimize.

  bu tartışmanın bir kazananı olmayacak elbette fakat insanlığın gelişmesinin önüne geçen olgu din değildir. dini yanlış algılayan ve uygulayanlardır. zamanında bunca gelişmede rolü oynayanlar da müslümandı. onlara engel olmayan din bize mi engel olmaya başladı...
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  bir insanın iç dünyasını söylediği sözlerden hayata bakış açısından hatta konuşmasından dahi sezebilme yeteneği vardır hepimizde.sen din aleminin saygı duyduğu bir birey olarak inzivaya çekilince gerçekten bukadarmı çok azıyorsun ey mevlana (2 beyit değil yazdığı bir hikayedir.)eğer varsa onun sayesinde müslümanlığı seçenler 8 yaşındaki kızla ilişkiye girenler değilse hiçbirşey göremiyoruz demektir mevlana hakkında ne bildiğini söyliyeyim ben sana sadece tasavvuf yada bir iki özlü söz yada bilgim çook diyip anlatmaya başlarsın internetten bu soru sonrası okuduklarınla gelirsin şems seninde ağzından öpsün.ayrıca geliştirmek isteyen bunu din için yapmıyor insanlık için yapıyor aksine yapmayan insan din için yapmıyor.
  2
  mrnoworry 1 yıl önce
  sevgili dostum, beni tanımadan mevlana hakkında ne bildiğimi tahmin edebilmen beni çok etkiledi. fakat bu tutumun saygıdan oldukça uzak,başlığa uymuyor. çünkü sen benim ne bildiğim hakkında zanda bulunursan, ben senin ne bildiğin hakkında zanda bulunursam biz tartışmayı dahi beceremeyiz.

  8 yaşında kızla ilişkiye giren sapıklar, hiçbir kaynaktan beslenememiş acizlerdir. herkesin eksiği, hatası olabilir fakat bu hareket hiçbir müslümanla veya grupla bağdaştırılamaz. yazarken bile utandığım bu eylemi yapanın mevlana sayesinde müslümanlığı seçenler olduğunu söylemen çok büyük bir hata.

  mevlana hakkında ne bildiğimin önemi yok fakat için rahat edecekse internetten okuduklarımla değil, işin ehlinden öğrenmeye gayret ettiklerimle buradayım. bence sen de biraz yazılanların manasını idrak etmeye gayret edersen daha faydalı, güzel çıkarımlarda bulunabilirsin.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  bu konuşmayı yarın hortlatsam ayıp olurmu kardeşim
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  bazı sofiler kalkıp benim gibi dinsizlere;
 • 0
  enon 1 yıl önce
  söyleyeceğin her şeyi başlığa yazar mısın puvo? böyle takip etmesi zor olur.
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  ya ben haklıysam ve öteki dünya varsa sen yanıcaksın
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  ama sen haklıysan ve yoksa ben bişey kaybetmem diyor ya hani
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  kaybettiğiniz zamana bakın!
 • 0
  sadekahve 1 yıl önce
  insanlığın gelişmesinin herzaman önüne geçen din denen olguyu bir sorgulayın
  0
  hedap 1 yıl önce
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  bunu kanıtlayamassın inanç düşüncesel bir sistemdir doğruluğu ispatlanamaz
  0
  hedap 1 yıl önce
  güldürme. başlıkta saygı diyip insanların maneviyatına hunharca saldırdiktan sonra bunu söyleme cidden.
  hayatına don bir bak bunları söyleme hakkını elde etmek için insanlığı etkileyecek ne yaptın?
  bu listede ki insanlar, tüm insanlığı etkileyecek başarılar elde eden insanlar.
  yüzde 90 i inançlı ise, çıkıp din bilime engel diyemezsin
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  onların inançlı olup olmadığını bilemezsin diyorum ayrıca hunharca saldırmıyorum gözlerine güneş girdiyse hayata bi süre gözlerini kısarak bak
  0
  hedap 1 yıl önce
  din insanlığın gelişmesine engelse dindarlarda insanlığın gelişmesine engel demektir.
  sana yazdıklarını ben açıklamak zorunda kalmamaliyim.
  açık açık dindarlara hakaret ve aşağılayıcı ifadeler kullandın.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  sizin için aşağılanmaksa insanlığın gelişmemesi ozaman ona göre tutum alıp batıllarınızdan kurtulmanız dileğiyle
  0
  hedap 1 yıl önce
  ben sana dine inanan nobel ödüllü insanların listesini verdiğim halde hala din bilime engeldir diyorsan, insan önce beyinde ki engelleri kaldırmali demektir.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  köprüyü yapmamız o işi başardığımız anlamına gelir o işte iyi olduğumuz anlamına değil.
  0
  hedap 1 yıl önce
  hiçbir şey yapmayıp, bunlar köprü yapımına engeldir demekten iyidir.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  sen önündekilerle yetin ve ilerisini düşleme sakın.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  ayrıca bunu cami hocan,ilahiyat başkanın veya facebooktaki gönderilerlemi kanıtlayacaksın
 • -1
  hedap 1 yıl önce
  biz müslümanlar durduk yere ve sürekli olarak farklı inanç veya inançsızlar şöyle böyle diyor muyuz? demiyoruz. zaten inanmak zorunda değilsin, derdin ne? ışin komiği 10 sene sonra eleştirdiğin insanlardan daha inançlı olacaksın. ne inançsızlar gördük 15inde ateist, 20sinde deist, 25inde teist, 30unda müslüman. hey yavrum hey. lütfen kendinizi gülünç duruma düşürmeyin. ılerleyen senelerde biriktirdiğiniz cephaneyle bile verecek cevabınız olmaz. hoşgörülü olun, hoşgörü görürsünüz.
  -1
  sadekahve 1 yıl önce
  insan ne kadar çok şey bilirse okadar çok uzaklaşıyor benim derdim kısa zamanda gözlerinin açılması şuan 2 parmağım çatlak ve kolum alçıda elim sargıda ağrı çekmesem sabaha kadar yazarım tartışırımda bir kelime yazarken bile acı çekiyorum sadece şunu bil biz şuan yazılanlardan daha çok şey biliyoruz dünya o dünya değil ve dahada değişecek emin ol söylediğinin bir hükmü yok
 • 1
  canki 1 yıl önce
  öncelikle hem inançlı olup hem saydığın işleri çok iyi yapan insanlar vardır. belli bir seviyede olan kişiler bana kalırsa kendi ibadet şekillerini belirliyor olabilirler çünkü inanç sistemi çok düşünen ve araştıran ( din felsefesi ) tüm dinlerin ana paydasina erişebilir.
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  belirli bir seviyede olan kişiler:menzile el öpüp günah affettirmeye gidenlermi :d islama göre şirk olan çoğu şey şuan normal sonra deniyor ki inanç var ayrıca canki kusurabakma hedap a yazıcaktım bi kısmını sana yazmışım
  0
  canki 1 yıl önce
  bende kendimi bu seviyeye çıkartmaya çalışıyorum. kendime has bir inanc sistemim var. hem allah'a inanıyorum hem kendime, ibadet yapmıyorum. hala sorgulama seviyesindeyim. sorsan müslümanim derim ama bu durumu anlamayana
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  narsist :d
  0
  canki 1 yıl önce
  bu mu saygıli konuşma 😀
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  "çok düşünen ve araştıran" hangi dinlerde bilgi kısıtlanmamıştır?
  0
  canki 1 yıl önce
  milyonlarca din var, ben sadece yüzyıllardır süregelen dinleri merak edip okuyorum. toprağa, ateşe, güneşe , ruhani varlıklara vb şeylere inanlarin dinlerine
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  mitolojilerede bakmanı dilerim yüzyıllardır süregelen dinler mitolojilerle nekadar bağlantılı bunu görmelisin bence
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  düzenle ve farklı kaydet gibi
 • 0
  bazarcidayi 1 yıl önce
  din önemli kafirliğin lüzumu yok
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  dfgjhgdghdhgh :d
 • 0
  xxx155 1 yıl önce
  islama inananlar kurtuluşa erecektir
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  hangisine :d
 • 0
  bilimseltefsir 1 yıl önce
  0
  sadekahve 1 yıl önce
  okudunmu?
 • 0
  oziberg 12 ay önce
  adam haklı. din ince konudur. saygıdan çok hürmet ister bilgi ister olanlar konuşsun olmayanlar dinlesin
 • 0
  polinezyali 12 ay önce
  allah var ulan orospu çocukları,allah yoksa tüm bu güzellikleri kim yarattı? allah var orospu çocukları.allah var allah var allah var allah var
  0
  sadekahve 12 ay önce
  merhaba arkadaşlar ben porçay ama insanlar bana genelde bi siktir git şurdan der
dün dün
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1871 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..