oyun tasarım aşaması

  6
  akadir 27.11.2017 22:11
  bir süre önce kodlama ve unity öğrenmeye başladım, aklımda temelde bir kaç oyun fikir var fakat bu fikirleri nasıl toplayıp düzenleyeceğim, geliştirip olgunlanştıracağım hakkında bir fikrim yok.
  sorum şu:,
  -oyun yapmaya başlamadan önce ne gibi hazırlıklar yapıyorsunuz?
  -oyunun hikayesi nasıl tasarlayıp, geliştiriyorsunuz?
  -bölüm düzenlemelerini nasıl ve neye göre yapıyorsunuz? vb. gibi hazır dönemi konusunda deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?
 • 1
  bıackfire 27.11.2017 22:29
  herkesin tekniği farklı kendi yöntemini geliştirmen. kafanda oyun fikri tam oluşsun, en ufak detayı da düşün gerekirse yaz bi kağıda, level dizaynı da zor iş, zorluğunu bir çok kere test etmek gerekiyor hatta bazen kafanda tasarladığın şey gerçekle uyuşmadığından mantık hataları çıkıyor ortaya o yüzden en ince detayı da düşün diyorum. daha önce hikayeli oyun yapmadım ama bi film senaryosundan pek farkı yoktur diye düşünüyorum.
 • 1
  caytiryakisi 27.11.2017 22:55
  oncelikle her şey kağıtta başlar. bütün ama bütün detaylari düşünmen ve gerekirse haftalarca onları not alman lazım. sonrasında mimari başlamalı.
 • 1
  labuneolom 27.11.2017 22:58
  teorik olmalı ilk önce fikrin. sen ana fikri oturttuğun zaman kağıt üstünde zaten ayrıntılar gelecektir ardı ardına. il önce tablolama yap kağıt üstünde. basitçe. ardından hikayene ayrıntılar giydir. boş kalan her yeri tamamla. ya da boş gördüğün. kağıt önemli. he bide kalem heuheuheuh

  fln
 • 1
  muhendisinciragi 29.11.2017 03:09
  geliştireceğin oyunun gerekliliğine, ekibin büyüklüğüne, oyunda ön planda olması gereken şeylere bakarak bu iş çok farklı şekillerde yapılabilir. burada bizden bunu öğrenmen çok zor. çünkü yazılımla yada oyun geliştirmeyle ilgilenen tecrübeli kişiler olsa da -zaten türkiye'de bunu tam anlamıyla yapmış olan insan sayısı çok az olduğu için- bir çoğumuz tam anlamıyla işe hakim değiliz. o yüzden yapman gereken, her konu başlığını tek tek araştırman. bu konularda yazılmış farklı farklı bir çok yabancı kaynak, makale bulabilirsin. oyun yapma "işine" başlamadan önce bu bilgilerle ve hatta fazlasıyla kendini donatman lazım. tabii iyi bir şeyler yapıcam diyorsan. yoksa kafanda kur oyunu, bul mekanikleri, başla kodlamaya. ilk bölümü oynanabilir yap, sonrasınıda kağıt üstünde tasarla tasarla yerleştir. sen tasarladıkça yeni mekanikler eklenir. sonuçta mobil sektör böyle yapılmış oyunlarla dolu.