bir garip mumya hikayesi

  9
  gamzeszgin 26.5.2020 20:54 ~ 21:02
  hepimiz mumya hikayelerini duymuşuzdur. korkunç, ilginç hatta tiksinç yanları olduğunu düşünenler var.
  mumya kelimesinin anlamı;birtakım özel ilaçlarla bozulmayacak duruma getirilmiş olan ve günümüzde kazılarla ortaya çıkarılan cesettir. birçok mumya insanlar tarafından bilinçli olarak yapılmış olsa da bazıları doğal koşullar tarafından muhteşem bir şekilde saklanarak günümüze geldiler.


  şimdi de size bu mumyalardan birinden bahsedeceğim. lady xin xhui.

  günümüzde daha çok lady dai olarak tanınan, han hanedanındaki üst düzey bir yöneticinin eşidir.

  han hanedanlığı m.ö.206-m.s.220 yılları arasında changa 'da hüküm sürmüş bir hanedanlıktır eşi ise changa krallığı'nda saray katibi olarak çalışan dai beyi unvanlı biriydi.  lady dai 1.58 boylarında, dönemin güzel kadınlarından biriydi. oldukça ilginç bir yaşam süren lady dai tüm gün hiçbir şey yapmadan oturuyor ve çok fazla et tüketiyordu. fazla savurgan bir yaşamı vardı.henüz 50 yaşında m.ö 163 yılında öldüğü düşünülüyor.

  keşfedilme hikayesine gelecek olursak;

  1971 yılında çin'in hunan eyaletindeki changsha kentinde hava saldırılarına karşı sığınak kazmaya çalışan işçiler tarafından bulundu.
  olayın ardından bölgede arkeologlarla birlikte profesyonel bir kazı çalışması başladı. yapılan çalışmalarda bölgeden 1000'den fazla eser çıkarıldı. lady dai'nin de mumyası da bunlardan biriydi.
  mezarından yemek takımları, meyve - sebze gibi yiyeceklerin saklandığı sandıklar, 100 ipek elbise, hizmetçilerini simgeleyen 160 ahşap figür, makyaj ve güzellik malzemeleri bulundu.

  dikkat çeken durum ceset dahil mezardan çıkan her şeyin çok iyi bir şekilde korunmuş olmasıydı.
  derisi yumuşaklığından bir şey kaybetmemiş, saçları ve kirpikleri yerinde ve kol-bacakları kolaylıkla oynatılabilir haldeydi.
  hatta ceset o kadar iyi korunmuştu ki otopsi yapılabildi.
  kan grubunun a olduğu bile ortaya çıktı.


  peki nasıl öldüğü biliyor mu?

  evet, modern teknoloji sayesinde bu gizem çözüldü. ölmeden önce son tükettiği yiyeceğin kavun olduğu düşünülüyor. çünkü lady'in midesinde kavun çekirdekleri bulundu. damarları hala kan doluydu,iç organları bozulmadan kalmış, yalnızca beyni küçülmüştür.
  bilim insanları lady'de birkaç sağlık sorunu tespit ettiler. öldüğünde fazla kilo, yüksek tansiyon,şeker ve kalp hasarın sahip olduğu belirlendi. ancak ölümüne sebep olan asıl şey yüksek kalorili yiyecekler tüketmesi ve yetersiz hareket etmenin sonucunda oluşan bir kalp kriziydi.

  hatta hunan'daki changsha kentinde lady dai ve eşinin hayatını anlatan "han hanedanlığının güzellikleri" isimli bir müzikal oyun sahneleniyor.

  kadının bedeni iç içe geçirilmiş süslü 4 ayrı tabutun içinde ve 20 kat ipek örtüyle sarılmış halde çıkartıldı.

  cesedin bu kadar iyi korunmasında geleneksel mumyalama tekniklerinin dışında mumyalanmış olması etkilidir. onun dışında devasa mezarın 5 ton kömürle kaplanmış olması, iç içe tabutlar ve 20 kat ipeğin cesedin yaklaşık 2100 yıl bozulmasını engellediği ve bakterileri uzak tuttuğu da tahminler arasında.

  yani lady dai (lady xin xhui) günümüze kadar en iyi şekilde korumuş mumya unvanını elinde tutuyor.

 • 1
  gaddarus 26.5.2020 21:00
  güzel yaşam güzel ölüm :d
  2
  gamzeszgin 26.5.2020 21:06
  sonrası da güzel duruyor. :d
  1
  gaddarus 26.5.2020 21:08
  tabi iyi beslenmesine borçluymuş bu canlı ve fit duruşu :d
  2
  gamzeszgin 26.5.2020 21:11
  bolca et ve hareketsiz bir kraliyet hayatı.
  mükemmel 👌
 • 2
  666o999 26.5.2020 21:03
  mumyalama olayı insanın her zaman içinde tuttuğu ölümsüz olma fantazisinden kaynaklanıyor ... doğa da gayet iyi mumyalama tekniklerine sahiptir...örneğin bataklıklar...çok uzun süre koruyabilir cesetleri...

  iyi korunmuş derken şu en iyisi işte, lady xin xhui :

  allthatsinteresting.com/.../...ation.jpg
  1
  gamzeszgin 26.5.2020 21:08
  bataklıkların böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum. teşekkürler.
  eh yani gözlerimiz için çok mükemmel bir görüntü sayılmaz ama en iyisi bu haldeymiş:d