• 1
  dexter_morgan 1 yıl önce
  eğer bir bağımsızlık mücadelesi varsa tabi değer fakat şuan ki gibi bir hiç uğruna ölünüyorsa kesinlikle değmez
  0
  haydaaaaa 1 yıl önce
  nasıl bir hiç uğruna kardeşim. gidip o itlere karşı vatanımızı savunmak hiç uğruna oluyorsa sen çoktan vatan sevgini kaybetmişsin sanırım. bu düşünceden vazgeçin. doğuda verilen mücadele hiç değil kocaman bir destandır. bunu herkes böyle bilsin
  0
  dexter_morgan 1 yıl önce
  doğuda ki mücadele sence silahlı çatışmadan mı ibaret pkk denen şey sadeece bağımsızlık mücadelesi veren insanlar topluluğumu öyle olsaydı devlet bu örgütle baş edebilirdi gel gelelim son 1 yılda 500 şehit var ne uğruna silah tüccarları para kazansın diye . yok kardeşim bu insanlar boşuna ölüyor
  0
  haydaaaaa 1 yıl önce
  ne yapalım peki. savunmayalım mı. onlara mı bırakalım oraları. istedikleri gibi at mı koştursunlar. bu senin düşüncen çok tehlikeli bi düşünce. toprak uğrunda ölen varsa vatandır. eğer o bölgeler için ölmeyi göze almıyosak orayı zaten kaybetmişizdir. ölmekten korkmadan gidip oralarda cansiperane savaşan tüm güvenlik güçlerimiz var olsun.
  0
  dexter_morgan 1 yıl önce
  hükümet olayları buraya kadar getirmeyecekti sen tavizi verirsen sonra böyle savunmaya çalışırsın barış süreci adı altında kandırdılar bizi ayakta uyuttular sen bu devleti yönetiyorsan uyanık olacaksın yaptıklarının sonuçlarını türk halkına maal edip şehit diye yitirdiğimiz genç fidanlarımızı önümüze koyuyorlar hep sinin ruhu şaad olsun mekanları cennet olsun ama bu adamlar pisi pisine ölüyorlar
 • 0
  bevacqua 1 yıl önce
  vatan var suriye vatan var türkiye
 • 0
  airen 1 yıl önce
  satılmışsa eğer değmez.
 • 2
  hukuk582 1 yıl önce
  bu soruyu soracak hake gelmişsek eğer vay halimize :(
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  sormadan canını feda edecek vefakarlar, ülkenin durumunun değişmeyeceğini bile bile ölecekler yani? vatan, uğrunda ölenler olan varsa vatandır. fakat bu ülke için şu durumda bir şey yapılmaya değmez.
  2
  hukuk582 1 yıl önce
  atatürk de senin gibi düşünseydi ne olurdu acaba ?
  şimdi hiç düşünmeden can veren mehmed e yazık.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  yazık.
 • -2
  yepyeni 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hiç kimse geride gözü yaşlı ana baba evlat bırakmak istemez. geçin kahramanlık ayaklarını. hiç kimse sevdiği için yapmıyor askerliği.

  birde siyasi boyutu var. düşünsenize askerlerimizin çatıştığı örgüt, silah depolasın elini güçlendirsin diye devlet-hükümet süre tanıyor göz yumuyor sonra kandırıldık diyor (yersen)
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ne zamandir boyle şeyler tartisiyosunuz lan.
  bazi arkadaslarda hukumet falan filan mevzu bahis etmis, ne yapalim oyle oldu diye birakip gidelim mi ?

  bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
  toprak,eğer uğrunda ölen varsa vatandır.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  bazen böyle düşünmediğim için 'acaba vatan haini miyim' diye soruyorum.
 • 0
  thenowawo 1 yıl önce
  ben yanmazsam,/sen yanmazsan,/biz yanmazsak,/nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa ?

  kim bu vatan üstüne oyun oynarsa oynasın,ne kahpelik yaparsa yapsın.bizim (hiç değilse benim) dedelerimize borcumuz var.o borcu ödemek için canımı da veririm,her şeyimi de.
 • 1
  yusufir 1 yıl önce
  vatan uğruna ölmekten daha çok yaşamaya değecek bir değerdir. gerekirse bu vatan için ölmekkte ülke içinde ne kadar orospu çocuğu olursa olsun, bir görevdir. buna itirazı olan herkesin şimdiden sıktır olup gitme hakkı da mevcuttur.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  burada kalmak isteyen de yok, şehit olmak istemeyen de. ülke başlı başına paradoks amına koyim.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bari bunun bokunu çıkarmayın. bu dünya yaşanacak bir dünya değil ki minakoim. sik kadar ülke de herşeyden şikayetçi olacaklarsa, intihar etsinler kardeşim bu kadar basit
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hiçbir zaman uzun süreli huzur olmadı bu ülke. menfaatçiler ayrı, teröristler ayrı, çomaristan ayrı, özerk isteyenler ayrı. siyasetin koyu takipçisi olmadım hiç ama ülke gündemini nelerin meşgul ettiğini biliyorum. hep aynı şeyler amk. huzur kalmadı. böyle bir ülkede sen yaşayacaksan yaşa. zaten kimseyi zorla tutmuyorlar.

  edit: sil
  edit2:sil
  edit3:sil
  edit4:hepsi silindi.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bu coğrafya böyle. sen adamların millattan önce atalarının yaşadığı topraklari ele geçirirsen, bide ustune çağ kapatıp çağ açarsan, yüzyıllar da surse senden sürekli intikam almaya çalışacaklardir ve halende almaya çalışıyorlar. asıl mesele, bunlarin her daim karşısında durabilecek bir neslin devamlılığını sağlayabilmek. bu ülkenin boku çıktı diyerek boş vermişslikle, varacağın tek yer boşbulunmuslar mezarlığıdir.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ne vardı ortaasyadan anadoluya göç etmeseydik. çin orospu.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  osman gazi sıkılmış gezintiye çıkmış. bizimkiler zaten hiç boş durur mu. hemen kurmuşlar bi osmanlı. çat cut derken bi bakmışsın istanbul bizim😂
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ataların yaptığı hataları şimdiki kuşaklar çekiyor yani.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hayır. şimdi ki kuşakların onlar gibi olmamasınin cezasını, yine şimdi ki kuşak çekiyor. ne kadar azim, o kadar refah.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  sadede gel: ülke ortadoğunun sapkınlıklarından kurtulacak mı kurtulmayacak mı?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ne bilim ank. ara genel müdüre sor.
 • 1
  lethe 1 yıl önce
  hayır.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  puvo cevap çok netti, bence sen yurtdışındasın şu an. ülkenin içinde olunca zaten ortadoğudan ne farkımız var şunun şurasında çok kalmadı gibime geliyor o yüzden nasıl olsa savaşlım mantığıyla ölüme gidiyoruz.
  0
  lethe 1 yıl önce
  kimse için ölmek, silah tutmak, savaşmak zorunda değilim. aynı şekilde hiçbir şey gerçekten sevmedikçe uğruna ölmeye değer şeyler değil. ki bunu diyebilmek için de aşırı seviyor ve saplantı haline getirmiş olmak gerekiyor sanırsam. vatan sevgisi devletin ölüme gönderdiklerinin şikayet etmemesini sağlamak için okullarında çocukların beynine işlediği bir kavramdan ibaret. bu nedendendir ki neredeyse herkes bu soruya evet cevabını verir. bunlar öğretilmeseydi, bu sayı daha az olacaktı. ve gerçekten önemseyen insanlar vatanı koruma isteğine sahip olacaktı. ve bunu vatan onlara bir şey kattığı için yapacaklardı.

  sen "vatan uğruna ölüyorsun" ama seni yönetenler kendilerine para sağlayan kaynakları ve vergi aldıkları "insanların" çoğunu kaybetmemiş oluyorlar ve ceplerini dolduruyorlar. bu dehşete tanık olanlara da "şehit oldu" diyorlar.

  cevabımın netliği bundandır. ben diğer ülkeler gelip alsın buraları yakıp yıksın demiyorum, herkes silahları bıraksın diyorum. bence bu uğrunda ölmeye değil ama uğruna yaşamayı gerektirecek bir şey.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  vatan sevgisi okulda beyinlere isleniyorsa, diplomalı teröristler dershanelerden mi başlıyorlar okumaya ? bu bir insanın vicdani ile alakalıdir. milliyeti ve vicdani olmayan insanda vatansevgisi olmaz bu okulluk bir durum değildir.
  türk lerde vatan için ölmek ve şehit olmak, ilk yazılı kitabelerden beri aynıdır ve değişmez. bu nesilden nesile geçmiş bir özelliktir. senin dediğin gibi içi boş bir sebepten değil, geçmişten gelen bir hissiyat ve vefa borcundan kaynaklanan bir şeydir.
  ha kimisi vatan için ölmeyi göze alırken, kimiside böyle yattığı yerden, ben ölmem yiaaa, diyebilir. zaten milliyetsiz ve vicdansiz insanlardan da tam olarak senin yazının aynısı niteliğinde yazılar çıkar. alışıldık bir durum.
  ben şahsen askerde şehit olsa idim, sizin için değil vatanım için "". seve seve "" olacaktim. hani sırf bu ülkede nefes alıyorsunuz diye, kendinizi çok ta şey etmeyin yani:)
 • 0
  tokcanavar 1 yıl önce
  ınanç olduktan sonra tabiki
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  "vatan" olarak tanımlanılan yere bağlı. kimi yaşadığı köyü kabul eder, kimi şehri, kimi ülkeyi. kimi de tüm sınırları kaldırır. vatan nedir? kim nerede yaşayacağını seçmiştir. vatan mıdır önemli olan sevdiklerimiz mi? yoksa vatan dediğimiz şey sevdiğimiz insanlar mıdır?
 • 0
  secko 1 yıl önce
  hayır değildir.

  neden ölesin amk. suriyeden kaçanlar ölseler daha mı iyiydi.

  ben fevri davranırdım. bir sabah kahvaltısında ailemle bahçemde oturuyorken kafamıza füze düşse ve ben ölmesem onlar ölse kaçmaz canlı bomba olurdum yada kendi ülkemde terörist diye yargılanırdım.

  ama bakın korkaklık vatansızlık bazı durumlarda işe yarıyormuş görmüş olduk.

  kendi topraklarında ırzına canına malına namusuna göz dikenlerle uğraşmaktansa gelip buralarda dilenmeleri felan çok daha şerefli bir durum.

  memnunmuyum bu durumdan diye sorarsanız değilim ama şuan böyle birşey bizim başımıza gelse ülkenin %80 i kaçmanın derdine düşer.

  devlet memuruysan benim gibi bir sikim yiyemezsin ama esnafı zanaatkarı az biraz okumuş etmiş olanlarınız kaçacaktır. ulan daha savaş yokken askerlik için vicdani retciyim diyenler varken 200 000 kişi bedelli için 2 gün içinde başvurmuşken hay amk bu devirde askere mi gidilir diyen orospu çocuğu bir aristokrat güruh varken siz ne vatanından ne toprağından söz ediyorsunuz.

  bastığımız toprak bizim değil ki amk. o çanakkalede savaşıldı yüz binler şehid oldu eee onların yattıığı o topraklar hangimize yar oldu. bizim sınırlarımız içinde ama kimse kullanamıyor dimi. bu biraz saçma bir örnek oldu belki ama bu ülke cumhuriyetin ilk 20 yılından sonra başka devletlere hizmet etsin diye ayakta tutuldu.

  bunu şuan değiştirmeye kalksak bir 100 yıla anca toparlarız
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hayal dünyani geniş tutsaydin bari be kardeşim. hani gerçek dünyaya uzaksin ama.
 • 2
  kullanici 1 yıl önce
  tabiki öyledir. atalarımız vatanımızı kurarken ölerek canlarını vererek ülkemizi kurdular. birkaç şerefsize karşı vatanımızı korumak asli görevimizdir. bu uğurda da gerekirse ölünür. çünkü bizler korumazsak suriye'den farkımız kalmaz. gelirler annelerimize kızlarımıza eşlerimize tecavüz ederler, hayvan gibi davranırlar, canları sıkılırsa öldürürler. bunu kendinize yedirebiliyorsanız vatan uğruna ölmezsiniz.
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  şuan değmez
 • 1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  söz konusu vatan ise gerisi teferruattır fakat söz konusu kendi kendini yok ederek hiç uğruna ölmekse. 5 yaşındaki küçücük çocukları değilde koduğumun siyasetçileri için ölünüyor ise; siktiğimin teröristlerine saldırırken değil de onların kökünü kazıyacağımız halde savunmada kalıyorsak korkak gibi,ölünmez arkadaş ölünmez.
 • 0
  tarman 1 yıl önce
  hayır.
 • 0
  dogukanbaykl 1 yıl önce
  vatan uğruna gitmezse bu can ne önemi var ki taşımanın
 • 0
  faruk_gul 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  vatan sana canım feda yeter ki bayrağım dalgalansın  ___♥♥♥♥♥♥♥♥
  __♥♥♥♥____♥♥
  _♥♥
  _♥♥
  __♥♥♥♥____♥♥____♥♥♥♥♥♥♥♥
  ___♥♥♥♥♥♥♥♥____♥♥♥♥____♥♥
  ______________♥♥
  ______________♥♥
  ___♥♥♥♥♥♥♥♥____♥♥♥♥____♥♥
  __♥♥♥♥____♥♥____♥♥♥♥♥♥♥♥
  _♥♥
  _♥♥
  __♥♥♥♥____♥♥
  ___♥♥♥♥♥♥♥♥
 • 0
  noker 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bu durum sahiplenme duygusu ile alakalı, sahiplenirsin sokağına dadanan serserilerle mücadele ederken ölürsün, sahiplenmezsin sana hayatta bi dik olmaz. şu başlık açılsaydı mantıklı bulurdum: "bu vatanı sahiplenmeyen insanların yaşadığı yer için ölmeye değer mi?" bu sorunun cevabı da "ilk önce sahiplenmeyenler ortadan kaldırılır" olurdu...


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...