project blue book

  4
  lazcoder 4.2.2019 14:47 ~ 14:49
  project blue book, amerika birleşik devletleri hava kuvvetleri tarafından yürütülen tanımlanamayan uçan cisim (ufo'lar) araştırmalarından biriydi. türünün üçüncü çalışması olan 1952'de başladı (ilk iki proje sign (1947) ve grudge (1949) idi. aralık 1969'da çalışma için sonlandırma emri verildi ve himayesinde tüm faaliyetler resmen ocak 1970'de sona erdi. dizi ise yayınlanan belgeler doğrultusunda gerçek yaşanmış olayları anlatıyor. şuan 4. bölüm yayınlandı. hiçbir şekilde kurgu değil. bilim kurgu hiç değil history tv'de yayınlanıyor, amazon prime video'dan da bölümler ücreti ödenerek izlenebilir.

  mavi kitap projesi'nin iki amacı vardı:

  1. ufo'ların ulusal güvenlik için bir tehdit olup olmadığını belirlemek ve
  2. ufo ile ilgili verileri bilimsel olarak analiz etmek.

  binlerce ufo raporu toplandı, analiz edildi ve sunuldu. ufo'lar hakkında olağandışı bir şey olmadığı sonucuna varılan condon raporu'nun (1968) bir sonucu olarak, ulusal bilimler akademisi tarafından hazırlanan bir raporun gözden geçirilmesi üzerine, project blue book aralık 1969'da sonlandırıldı. aşağıda proje özeti bulunmakta (bu projenin asıl amacı ufo vakalarını örtbas etmek, halka ufo'ların olmadığına inandırmak):

  1. hava kuvvetleri tarafından hiçbir ufo vakası bildirilmedi, araştırılmadı ve değerlendirilmedi; ulusal güvenliğimize yönelik bir tehdit göstergesi olmadı;

  2. hava kuvvetleri tarafından "tanımlanamayan" olarak sınıflandırılan görüşlerin, modern bilimsel bilgi aralığının ötesindeki teknolojik gelişmeleri ya da ilkeleri temsil ettiğini gösteren hiçbir kanıt yoktu; ve

  3. "tanımlanamayan" olarak sınıflandırılan araçların dünya dışı araçlar olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu.

  mavi kitap projesi sona erdiğinde, 12.618 ufo raporu toplandı ve çoğunun doğal olayların (bulutlar, yıldızlar vb.) veya geleneksel uçakların yanlış tanımlandığına karar verildi (daha doğrusu halkın buna inandırılması sağlandı). ufo raporlarının küçük bir yüzdesi, katı analizlerden sonra bile açıklanamayan olarak sınıflandırıldı. ufo raporları arşivlendi ve bilgi özgürlüğü yasası uyarınca hazır bulundu, ancak tüm tanıkların isimleri ve diğer kişisel bilgileri yeniden düzenlendi.

  kaynak: wikipedia